• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Марко доби 15 компјутери од Премиерот

Статус
Затворена за нови мислења.
 • Ја почнал/а темата
 • #1

D

Администратор
31 март 2007
3,297
2,014
www.iwmnetwork.com
Седумгодишниот Марко Чаласан, добитник на добитник на две светски признаени сертификати на “Мајкрософт“ денеска доби стипендија и 15 компјутери од Владата. Компјутерите денеска ги донираше премиерот Никола Груевски за потребите на Марко во неговата комјутерска лабораторија.

Марко денеска му покажа на Премиерот како се креира кориснички налог. Тој се подготвува да полага за трет сертификат, за креирање на компјутерски мрежи. Марко мрежно ќе ги поврзува 15 компјутери.
“Денеска на премиерот му покажав како се креира кориснички налог и креирав еден за него. Добив два сертификати од Мајкрософт. Првиот е за поддршка на Њиндоњс ЏП оперативниот систем, а вториот е за поддршка на веб апликации. Сега се подготвувам за Виндоус Администратор, за креирање на мрежи“, изјави Марко.

“Марко е високоталентирано дете кое што достигнало високи резултати невообичаени за седум години, разултати кои ги постигнале многу малку луѓе во светот. За поребите на Марко, разговарав со неговите родители и тие кажаа дека му е потребна лабораторија од 15 комјутери и сметам дека државата мора да направи нешто за вакво талентирано дете. Обезбедив и една стипендија за да му помогне на него и на неговите родители. Тој за две години ќе полага за уште еден сефтификат. Ја претставува нашата држава и ние како Влада на вакви таленти ќе се обидеме да им помогнеме“, рече премиерот Груевски.

Марко е ученик во второ одделение во основното училиште Блаже Конески во скопската населба Аеродром и е најмладиот добитник на вакви сертификати од Мајкрософт. Тој со компјутерите ќе работи во училиштето и има желба еден ден да работи за “Мајкрософт“.
Не се секава кога точно започнал да работи на компјутер. Рече дека бил многу мал.

“ На комјутер работам два часа дневно, а еден час читам многу книги за Виндоус“, додаде тој.

Веста е превземена од НетПрес

П.С. За печатните грешки кои се наоѓаат во текстот, погледнете тука
 

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
Dohhh, како и секогаш новинарите ги прават нештата да звучат поинакви од такви какви што се. Ок, детето ги положило испитите на 7 години, so what ? Како кузнае што да направил... На телевизија се фрапираше тој спикарот зошто детето претвори од декаден во бинарен систем, тоа колку што знам во 4-5 одделение се учи...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

D

Администратор
31 март 2007
3,297
2,014
www.iwmnetwork.com
Dohhh, како и секогаш новинарите ги прават нештата да звучат поинакви од такви какви што се. Ок, детето ги положило испитите на 7 години, so what ? Како кузнае што да направил... На телевизија се фрапираше тој спикарот зошто детето претвори од декаден во бинарен систем, тоа колку што знам во 4-5 одделение се учи...
Срамота да зборуваш вака... некако љубоморно наместо да го поддржиш детето кое на само 7 години има два сертификати. Не е важно како и што, туку битно е што може да се постигне преку него - огромна промоција на Македонија и може да се создаде слика на квалитетен ИТ кадар.

А сите знаеме што и како е, и дека новинарите од мравка прават слон, но вакво љубоморно мислење од твоја страна - не е во ред.
 
D

DimitarMK

Гостин
некој нема леб да јаде, овие му доделиле 15 компијутери за да положи да му дадат сертификат. Свашта :ua:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

D

Администратор
31 март 2007
3,297
2,014
www.iwmnetwork.com
некој нема леб да јаде, овие му доделиле 15 компијутери за да положи некој испит. Свашта :ua:
Уште едно погрешно мислење, што ви е луѓе!?

Ако ова дете навистина има талент, тогаш зошто да не го помогнеме сите за доброто на сите!?

Како што сите го сакавме и почитувавме Тоше кој ја претставуваше Македонија низ целиот свет, можеби и малиот Марко е следниот CEO на Мајкрософт и ке ја промовира и помогне Македонија?

Ова не е за споредување со тоа луѓето што немаат леб да јадат... ова е инвестиција и ја одобрувам целосно! Златното бизнис правило: За да правиш пари треба првин да потрошиш пари важи тука. Чиста инвестиција во малиот Марко!

Ваквите љубоморни мислења се многу погрешни и се надевам ке ги смените. Престанете со македонскиот менталитет "на комшијата да му умре козата."

Да го цениме тоа што е наше и што го имаме! Пред да дојдат некои други и да му понудат на Марко некое друго државјанство и работа!
 
D

DimitarMK

Гостин
Уште едно погрешно мислење, што ви е луѓе!?

Ако ова дете навистина има талент, тогаш зошто да не го помогнеме сите за доброто на сите!?

Како што сите го сакавме и почитувавме Тоше кој ја претставуваше Македонија низ целиот свет, можеби и малиот Марко е следниот CEO на Мајкрософт и ке ја промовира и помогне Македонија?

Ова не е за споредување со тоа луѓето што немаат леб да јадат... ова е инвестиција и ја одобрувам целосно! Златното бизнис правило: За да правиш пари треба првин да потрошиш пари важи тука. Чиста инвестиција во малиот Марко!

Ваквите љубоморни мислења се многу погрешни и се надевам ке ги смените. Престанете со македонскиот менталитет "на комшијата да му умре козата."

Да го цениме тоа што е наше и што го имаме! Пред да дојдат некои други и да му понудат на Марко некое друго државјанство и работа!

Секој има право на свое мислење. Ако ти го подржуваш, подржувај го нема што да се бунам.
 

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
Срамота да зборуваш вака... некако љубоморно наместо да го поддржиш детето кое на само 7 години има два сертификати. Не е важно како и што, туку битно е што може да се постигне преку него - огромна промоција на Македонија и може да се создаде слика на квалитетен ИТ кадар.

А сите знаеме што и како е, и дека новинарите од мравка прават слон, но вакво љубоморно мислење од твоја страна - не е во ред.
Ни најмалку не е љубоморно, му посакувам се најдобро на детето кое ни најмаку не е криво за тоа што се случува околу него.

Се работи за нешто сосем друго. Ме иритира односот на медиумите, и разните луѓе кои го прикажуваат како wunder kind, а незнаат ништо за областа на која работи. Имено, кога беше направено интервју од Сител, или некој друг медиум, не се сеќавам најдобро, беше побарано мислење од психолог, не од програмер или ИТ техничар.

Што би можел психолог да каже за тоа ?
Земи го за пример однесувањето на репортерот, се зачуди кога детето претвараше од декаден во бинарен броеви. Па толку ли е сложено тоа ? Или тоа му личи сложено на репортерот и останатите во тој медиум што го прикажуваат како нешто феноменално ?

Точно е дека треба да се подржуваме за да стане нешто од нас, но верувај ми постојат многу таленти низ нашава мала земја на кои воопшто не се обрнува внимание. Што мислиш, кога би добиле некој од членовите на овој форум едукација на училиште од 4-5 часа добра информатика и програмирање колку би знаеле ? А тие 4-5 часа не се многу, нели толку се изучуваат предмети како македонски, математика и слично ? Додека информатика предаваат недоучени наставници, кои уште не се снаоѓаат добро во C#...

Дали ќе стане нешто од детето, само иднината ќе покаже. Добро се сеќавам на неколку соученици кога тргнав во прво одделение, ги има научено од дома како да пишуваат па ги правеа попаметни од нас. На крајот завршија во школи како Коце Металец и компанија...

Да не бидам разбран погрешно, повторно ќе речам, нека му е со среќа на детето и му посакувам многу успех.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

D

Администратор
31 март 2007
3,297
2,014
www.iwmnetwork.com
@ Moscow Boy

1. Оф топик си со медиумите... воопшто темава не е за медиумите и нивниот однос, за тоа слободно отвори нова тема.

2. Застани 7 годишно дете на улица и прашај го нешто за ИТ, и ке видиш зошто од Марко прават голем случај, имам внучиња од сестри по 6-7 години и знам зошто е ваквиот однос спрема детето.

3. Претворање на декаден во бинарен е сложено за 7 годишно дете.

4.
Што мислиш, кога би добиле некој од членовите на овој форум едукација на училиште од 4-5 часа добра информатика и програмирање колку би знаеле ?

А кога светот би бил розов како би сите ние само убаво живееле? :)
Не ја гледата реалноста... не се работи за тоа кога би имале, кога би направиле... во овие услови, под овој образовен систем, под овој сплет на околности Марко го има ова знаење што го прави посебен.
 

dani_janev

Intern
19 април 2007
280
7
kako prvo ne znam zosto vakvi mislenja...ama nema da navleguvam...kako sto kazavte sekoi so svoi mislenja.
Spored mene ova e za pozdravuvanje...dosega niedna vlada ne dala eden kompjuter a kamoli 15...i mislam deka za ova dete treba da se obezbedi i stipendija i skoluvanje nekade u stranstvo u skola bas za genijalci...posto kaj nas nema da moze da napreduva...
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Седумгодишно дете со толкави способности, не знам дали некаде во светот има вакво нешто. Марко само едно ќе ти речам: Браво и секоја чест, само продолжи така!!!
 

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
@ Moscow Boy

1. Оф топик си со медиумите... воопшто темава не е за медиумите и нивниот однос, за тоа слободно отвори нова тема.

2. Застани 7 годишно дете на улица и прашај го нешто за ИТ, и ке видиш зошто од Марко прават голем случај, имам внучиња од сестри по 6-7 години и знам зошто е ваквиот однос спрема детето.

3. Претворање на декаден во бинарен е сложено за 7 годишно дете.

4.
[/I]А кога светот би бил розов како би сите ние само убаво живееле? :)
Не ја гледата реалноста... не се работи за тоа кога би имале, кога би направиле... во овие услови, под овој образовен систем, под овој сплет на околности Марко го има ова знаење што го прави посебен.
А што е on topic ?

Тоа што Груевски му дал 10 компјутери ?

Сето тоа е една добра реклама, за тоа како владата го финансира развојот и инвестира во интелектуалците.

Ај да не бидам пак критикуван дека одам оф топик.

Велиш застани 7 годишно дете и прашај го за ИТ. Јас ти велам застани едно седум годишно дете и прашај го за Хомер, грката митологија и философија. Прашај дете од 5 одделение кое ја прочитало Војна и Мир, или Злосторство и Казна. Средношколци од трета се мачат да ја прочитаат Евгениј Онегин, и цвикаат како не можеле да ја разберат. Јас ги читав многу пред да отидам во средно. И што треба тоа да значи ?
Дека ќе бидам Платон на утрешницата, или македонскиот Достоевски ?
Немора воопшто да значи, моите родители го знаеле тоа, и ми го пренеле.
Додека јас спиев со митовите за Илијада и Одисеја, некое дете спиело со помислата за битови и бајти како ова дете за кое се зборува. Тоа е така затоа што неговите родители му го пренеле тоа.

Повеќето од нас никогаш не добиле едукација за компјутери. Јас можам да кажам дека се што знам за компјутери, сум го научил сам, и дојдов до ниво каде верувам дека знам повеќе од професорите кои предаваат во моето училиште.

3. Претворање на декаден во бинарен е сложено за 7 годишно дете.
Не би рекол, во Македонија ќе најдеш многу дечиња што го работат тоа без никаков проблем, и кои се одлични математичари.
А кога светот би бил розов како би сите ние само убаво живееле? :)
Не ја гледата реалноста... не се работи за тоа кога би имале, кога би направиле... во овие услови, под овој образовен систем, под овој сплет на околности Марко го има ова знаење што го прави посебен.
Во овие околности има добро предзнаење кое му го пренеле родителите, кои нема секогаш да бидат до него да му објаснуваат се. Повторно доаѓаме тоа што јас го тврдам, непостоењето да добар образовен систем ќе уништи многу таленти. Ова не важи само во информатиката, туку во сите области од животот.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

D

Администратор
31 март 2007
3,297
2,014
www.iwmnetwork.com
@ Moscow Boy

Ljubomorata pochnuva znachajno da se zabelezhuva koga pochnuvash da se sporeduvash ti so Marko, a toa voopshto nema vrska so temava shto zboruvash...

Ne se raboti za tebe, nitu za toa ti shto si chital, ne se raboti nitu pak za mene nitu za nikoj na forumot. Se raboti za 7 godishno dete koe ima svetla idnina i site treba da go poddrzhime.

Da ja zavrshime mojava i tvoja diskusija tuka, ako si za takva diskusija otvori nova tema, ovaa e za vesta.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,441
1,217
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Браво за владата што го подржа Марко. Деца како Марко се бројат на прстите на рацете, и тоа во цел свет. Едно е што се погодиле мајка му и татко му од иста бранша, а друго е неговиот талент и верувам многу голем коефициент на интелегенција. Треба на тоа дете максимално да му се помогне ако несакаме да го изгубиме од нашата држава.
Браво за Марко и само така да продолжи, верувам дека во иднина тој ќе биде наша гордост, познат во цел свет.

П.С. Јас на 7 и пол години знаев само 20 и нешто букви. :)
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
hmm

Denta koga ke procitam 7 godisno dete izmisli, pronajde toa i toa, ke bidam voshiten, i ke recam wow, bravo. drugoto e pozitivno prifateno no nemozes od sega da kazes fakti za negovata idnina. sekoja cest neka prodolzi taka, znam deka jas ne vrsev binarni operacii na 7 godini ama isto taka znam deka i da vrsev toa nemase da mi smeni nisto toa vo segasniov zivot..
@Moscow_boy - good point
p.s. ljubomora - pff
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Абе го гледате ли детево!Како да е од џунгла. АЛоооо! Децата на негови години треба да трчаат по топка, да се пентарат на дрва. Не е здраво да се грбави над ПЦ уште на 7 години. Не е здраво! А ако е талаентирано и подоцна ќе напредува многу повеќе од другите. Мене лично ми е жал за детево. А друга прикаска е што владата го користи за публицитет. Демек правиме е-држава и поддржуваме таленти.
Секој чест за MCP на 7 години, ама јас моето дете не би го охрабрувал да се тегави по Семос на тие години.
Ова е мое мислење.

И многу ме смее што тука на овој ИТ форум има психолози-аналитичари па одма извадија дијагноза за некое мислење. „Хм...траума од детство, тоа ќе е...затоа си љубоморен“ :D
Абе ајде!
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Dohhh, како и секогаш новинарите ги прават нештата да звучат поинакви од такви какви што се. Ок, детето ги положило испитите на 7 години, so what ? Како кузнае што да направил... На телевизија се фрапираше тој спикарот зошто детето претвори од декаден во бинарен систем, тоа колку што знам во 4-5 одделение се учи...
Ne se uci 4-5 oddelenie se uci vo gimnazija matematicki smer ili na fakultet za tie sto nemale gimnazija taka da ... deteto e stvarno genie nema sto :bravo:
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
Sekoja cest za Marko, no jas koga bev kolku nego znaev samo sto e Nintendo i za toa zboruvavme so drugarite, igravme razlicni sportovi, od lastik do fudbal. Ucev, znaev da brojam do kolku sto znam i sega.
Rabotata e deteto da gi nauci osnovnite raboti, da se druzi. Kompjuterite sami po sebe ke si dojdat, ne e tesko da se stane IT ekspert ako ja znaes osnovata. Deteto ne znae matematika a napamet go naucile da pretvara vo binarni broevi. Ako vekje stasal do tamu treba da znae se sto e pred pretvoranjeto vo binarni broevi, vo sto se somnevam.
Toa e moe mislenje, bez osnova nema mrdanje, potoa ako Marko ima nadprosecen IQ i zelba, kompjuterite ke si dojdat na red.
A so zenskite do kaj e...?:D
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Moscow Boy ти на 7 години си учел да читаш и пишуваш кирилица, а детево веќе знае да чита/пишува и кирилица и латиница и бајаги разбира од компјутери. Не ја гледам поентата на твојот коментар. Врсници сте? Знаеш повеќе од него?
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Сигурен сум дека барем 70% од денешните деца го можат истото. Им треба само поддршка, во случајов заслугата е на родителите. Во секој случај не би го нарекол заслуга бидејќи детството му е уништено.

15 Компјутери? WTF? Што ќе му се FFS. Има многу поважни работи во државава кои треба да се средат. Што е со оние кои немаат да се прехранат и немаат можност да видат компјутер со очи? Можеби во нив се крие огромен талент и потенцијал, нека се подарат компјутери на такви деца!

Случајов е премногу исфорсиран и е крајно Lame. Тоа е мое мислење.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Moscow Boy ти на 7 години си учел да читаш и пишуваш кирилица, а детево веќе знае да чита/пишува и кирилица и латиница и бајаги разбира од компјутери. Не ја гледам поентата на твојот коментар. Врсници сте? Знаеш повеќе од него?
StenmarC, ако не го познаваш Moscow Boy, те молам воздржи се од тоа "ти на 7 години си учел".
Лично, на рани 4 години читав течно а целосно латиница знаев на 6, само затоа што сум имал парче хартија дома и помош од сестра ми.
За новите генерации е нормално да бидат далеку поразвиени.

Сертификат од Microsoft не е ништо повеќе од бубање а младите деца се најуспешни во тоа бидејќи мозокот им е како сунѓер, впива се и сешто.

Моите 2 денари.
 

Jaia^^

Intern
22 април 2007
146
2
Spored mene Marko e inteligentno dete, zasto navistina drugite deca na negovi godini ne se bas zainteresirani da ucat i da polagaat sertifikati i zatoa mislam deka na deteto bi trebalo da mu se ovozmozat uslovi da go pravi ona sto go saka a ne ona sto e "normalno za negovite godini" i da ne go degradirame, mozam samo da zamislam kolku li mu e dosadno vo prvo oddelenie,stavete se na negovo mesto???
Treba da go prifatime faktot deka nemame site ist IQ sto moze da se vidi i od testot sto go predlozi Andrijeski :p Nema potreba za ljubomora ili dokazuvanje,sekoj so svoite moznosti:) Moe mislenje e deka bi trebalo da go informirate Marko za postoenje na forumov pa mozebi i ke nauicime nesto od nego :)) a mozebi i ke se dokazete kako dobri experti pa "utre" Marko ke ve vraboti vo negovata kompjuterska laboratorija hehehe.Pozdrav za Marko i za vladata, neka vidi svetot deka i kaj nas ima CUDA!

p.s. off topic: ova mi e 100 post :rolleyes:
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
StenmarC, ако не го познаваш Moscow Boy, те молам воздржи се од тоа "ти на 7 години си учел".
Лично, на рани 4 години читав течно а целосно латиница знаев на 6, само затоа што сум имал парче хартија дома и помош од сестра ми.
За новите генерации е нормално да бидат далеку поразвиени.

Сертификат од Microsoft не е ништо повеќе од бубање а младите деца се најуспешни во тоа бидејќи мозокот им е како сунѓер, впива се и сешто.

Моите 2 денари.
Детево знае нешто што некој ни на 20 години не го знае. Тоа е големината... а за читање кирилица и латиница знаат сите. На нашиве ИТ факултети (и државни, и приватни) ќе најдеш многу луѓе кои не само што нема да знаат да направат мала домашна мрежа и да ја подесат, туку нема да знаат и да претворат од хекса во бинарно, или декадно во бинарно. Тоа е поентата. Јас не ги оспорувам квалитетите и на другите деца кои се надарени, но ова е прв случај што го гледам кај нас и затоа му се воодушевувам на детето. Секоја чест.
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
132
Сигурен сум дека барем 70% од денешните деца го можат истото. Им треба само поддршка, во случајов заслугата е на родителите.
Мала исправка, не станува тука збор за поддршка.Станува збор за форсирање, има разлика.Јас добивам поддршка од дома, ама јас имам 18 години и никој не ме форсира да го правам тоа што го правам.Не се за џабе лектирите од типот на "Касни порасни" и сл. во прво, второ одделение.Повеќе од јасно е дека детево добар дел од чекорите што треба да се поминат за да се развиеш во нормална личност ги има прескокнато.
А во врска со 15те компјутер...WTF ?! Ќе полага мрежи и треба владата да му даде 15 компјутери па да вежба ?!
И јас ќе полагам мрежи па се снаоѓам супер со симулатори како "Packet tracer" и слично.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,722
Мислења
856,074
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно