1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Маркетинг стратегија за веб-страна

Дискусија во форумот 'Интернет Маркетинг' започната од Scofield, 23 Август 2019.

 1. Scofield

  Scofield
  Intern

  39
  30
  23 Август 2019
  Машко
  Студент
  Здраво, нов сум на овој форум.
  -->Ако мислите дека темава е веќе почната на друг линк, слободно пишете - ќе ја избришам. <--
  Имам веб-сајт и го водам околу 10 месеци. Се работи за WordPress сајт за забава, квизови, малку култура и нешто новости(немам политика). Маркетингот главно ми е преку Фејс и имам приметено дека лајковите се зголемуваат, и ричот е зголемен во зависност од објавата, но прегледите се скоро исти.
  Незнам што прават другиве сајтови и како стигаат до 40-50к лајкови, но за да стигнам до 3500 лајкови уложив околу од 50-60 евра и преку 12к луѓе се поканети.
  До сега моја практика е да спонзорирам слика или видео, и тие што ќе лајкнат да ги поканам. Исто така од другари/пријатели ги поканувам сите одеднаш. Пробав и финтата "тагни го пријателот" но некако слабо...

  Некоја сугестија? На што да се посветам внимание и труд?
  Дали дизајнот и функционалноста мењава во посетите?
  Прво да исфорсирам и да изградам публика на Фејзбук, па после да шерувам линкови?
  Да сменам конктент?
  Да ги уложам парите во Инстаграм?

  Секое мислење е добредојдено
   
 2. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,166
  637
  12 Април 2017
  Машко
  Незнам дали е дозволено на форумов, ама убаво би било да го објавиш сајтот.

  Пример, ако ти е бавен на мобилен, може да губиш посетители.

  Ако не ти е добро подреден, лоша навигација и слично, пак може да губиш посетители.

  Има многу сценарија.
   
  Маша, BEST и на Scofield им се допаѓа ова.
 3. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,127
  3,481
  7 ноември 2014
  Машко
  Има премногу варијабли и фактори. Доколку целта ти се посети на веб-страна, тогаш накратко:

  1. Инстаграм не ти е опција, бидејќи освен интеракција (лајкови), не е практично за веб-страна - не можеш да ставаш hyperlinks, а дури и да најдеш начин, нема доволно конверзии
  2. Градење на публика преку слика за веб-страна не е паметно - целта е да ја привлечеш правилната публика која ќе ти ги клика статиите потоа.
  3. FB Reach на органско ниво е многу низок, водам страни со 250,000+ фанови и пак мора да промовираш инаку не го добиваш посакуваниот ефект

  Погледни ги најуспешните во МК и ќе сфатиш дека штанцаат статии на социјални мрежи, но немаат голема интеракција и покрај 100к+ фанови. Целта треба да ти биде да го продадеш брендот/порталот и потоа да створиш директни посети на дневна база. Јас би одел со carousel промовирани линкови и custom audiences градење преку FB pixel.
   
  На Scofield му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. taranenik
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  957
 2. vlatkorun
  Одговори:
  79
  Прегледи:
  8,809
 3. DaVoRkNe
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  668
 4. elena27
  Одговори:
  17
  Прегледи:
  2,507
 5. bobipp
  Одговори:
  45
  Прегледи:
  2,905
Вчитување...

Сподели

Вчитување...