Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Маркетинг 101:Како не треба... лекција 1

D

Администратор
31 март 2007
3.915
3.993
www.iwmnetwork.com
Пред некој ден, рано изутрина околу 6-7 часот ми стигна барање на МСН за додавање на извесен ZSBreaker. Сосема разумно, бидејќи мојот МСН контакт се наоѓа на форумот и очекувам непознати луѓе да ме додаваат, го одобрувам барањето.

По некој момент, доаѓа контактот он-лајн и не започнува никаков разговор со мене.

Добро, можеби е зафатен, си велам во моментот и го оставам во моите контакти. Попладнето му пишав: "Здраво, која е причината што ме додадовте на МСН?" (очекувам дека постои причина...)

Приквечер, следи разговор:
ZSBreaker says:
ama zaebani izrazi se ovie na mak.
ZSBreaker says:
dodadovte
Damjan says:
?
ZSBreaker says:
popularizacija na StarTrek.
Damjan says:
Што имам јас со тоа?

ZSBreaker says:
pricinata e help us if you want and can
Damjan says:
Дали имаш конкретен предлог?

ZSBreaker says:
pa admin si....
ZSBreaker says:
ili mod...
ZSBreaker says:
baner maner....
ZSBreaker says:
i tie stvari
Damjan says:
За жал не вршиме размена на банери.

ZSBreaker says:
pocituvam toa, ali nie kje sme isklucok
Damjan says:
Зошто? И што би добил ИТ форумот од тоа?

ZSBreaker says:
10 bars of gold press latinum
ZSBreaker says:
:p
Damjan says:
За жал, не ми се допаѓа вашата несериозност и непрофесионалност.
Damjan says:
Чао

ZSBreaker says:
e pa nemaf sto drugo da ti ponudam, koga baras mito za sve
ZSBreaker says:
da ti ibam
ZSBreaker says:
haha
ZSBreaker says:
ejde teraj rabota
ZSBreaker says:
probaf vazno

Очекував посериозен пристап и покултурен... бидејќи како разумен човек мислам дека сите знаеме како треба да се однесуваме спрема луѓе кои не ги познаваме и сакаме да оствариме нешто со нив, а особено бизнис. Да, размената на банери е "сериозен" бизнис.

Едноставно прашав што ќе добие ИТ форумот од тоа, не како уцена или мито, но се работи за банер простор на активен форум со голем број на посетители. Очекував задоволителен одговор и би помогнал во промоцијата на Стар Трек порталот бидејќи и самиот сум голем фан, но ... бев разочаран и длабоко навреден.

Не го ставам овој пост тука со цел да го омаловажам Живко Спировски - "секретар" на Мактрек, Здружение на љубители на Ѕвездени Патеки, туку едноставно да пренесам порака како не треба да се прави. Доколку Живко беше попријателски расположен, мислам дека ќе можевме да воспоставиме некаква соработка, и ќе помогневме во популаризација на Стар Трек, Мактрек и слично.

П.С. За мојата наклонетост кон Стар Трек, можете да видите и во мојот пост постиран на 7 Април, 07.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
ZSBreaker says:
pricinata e help us if you want and can

Може да помогнеме ако сакаат.. Им треба decent web design. Dreamweaver дугмињата и шаренилото од бои проследено со расфрлани слики не сочинуваат сајт што би доликувал на StarTrek здружение.
Го разгледав сајтот и на неколку места прочитав дека е сеуште во изработка.

Немам никаква иронија во постов, just wanna help ;)
 

DynamicMK

премиум член
11 април 2007
1.644
189
ииии да ти иб*м... мислев дека ваквите се веќе во историјата...
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Може клингонците во рана фаза на цивилизација му се пример на однесување! (КОј го гледал ентерпрајз со кап. Арчер знае за што зборам)
Во голем филм е момакот.:))
 

stivenhoking2

Intern
22 септември 2007
3
0
Може да помогнеме ако сакаат.. Им треба decent web design. Dreamweaver дугмињата и шаренилото од бои проследено со расфрлани слики не сочинуваат сајт што би доликувал на StarTrek здружение.
Го разгледав сајтот и на неколку места прочитав дека е сеуште во изработка.

Немам никаква иронија во постов, just wanna help ;)

you know, nie sme lugje koi 100% od vremeto NE go koristat vo izrabota na sajtotvi. jas vo glavno go dizajniram sajtot. pocnaf so video tutorijali od youtube za Dreamweaver :p Im not pro. Kolku sto mozat site pomagaat, i sega za sega so tie zalaaganja i vreme koe mu otstapuvame, sajtot e super. A moze i kje bide veruvam podobar. Zdruzenieto kje se prosiruva kje dojde mozebi nekoj koj e stvarno pro, i taka.....

Zdruzenieto na gragjani ljubiteli na Star Trek serijalite - MAKTREK, nema nikakvi zabeleshki kon blogovite sto se otvaraat na makedonski jazik, nitu na forumite kade se rasprava za ST serijalite.


Vprocem i gi podrzuvame, nali za pogolema publikacijana ST.
Na sajtot nikogash nema da ima temi kako sto ima na blogovite, posto ima dovolno ST materijal na drugi sajtovi i blogovi vo cel www pa i vo www.mk

moze da postojat 1000000 blogovi i sajtovi (i postojat) kade se obrabotuvaat ST sodrzini. isto i forumi.
No, kon "svetot" morame da se pretstavime so 1 MK portal, i na 1 internacionalen forum, vo slucajof toa e TrekUnited.

- interesno e sto i na internacionalniot forum na ST faovi TrekUnited osamna moj post, so MSN screenshot, vo topic "MSN Everegrens"., ednas po "cudnata MSN communikacija :) smeshki.

EDIT : "- xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx"


btw, I'm not a president of MakTrek.
 

stivenhoking2

Intern
22 септември 2007
3
0
П.С. За мојата наклонетост кон Стар Трек, можете да видите и во мојот пост постиран на 7 Април, 07.

imas oficijalna pokana za vecer vo 20:30 vo Urban Cafe. pivo kafe pienje so MakTrek.

ne valjda sum te vregjal do tolku (so sto?) pa da se lutis uste i tolku ? :)

live long and prosper
TheBreaker
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.122
Мислења
975.071
Членови
35.428
Најнов член
sefeee
На врв Дно