1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

мапа

Дискусија во форумот 'C // C++' започната од makedonija12, 14 oктомври 2018.

 1. makedonija12

  makedonija12
  Intern

  3
  0
  2 Декември 2013
  здраво,ако може помош
  ми треба да направам мапа за игра.
  даден ми е бројот во декаден систем и истиот претворен во бинарен систем. преку тој број со користење на . и # за 1 и 0 соодветно треба да ја испринтам мапата. знам дека треба со користење на бит и операции со нив. ane help for code?
   
 2. neraaa

  neraaa
  Intern

  4
  7
  17 Јануари 2014
  Машко
  Код:
  #include <iostream>
  #include <bits/stdc++.h>
  
  using namespace std;
  
  string getMap(int n){
    bitset<64> nBits(n);
    string nString = nBits.to_string();
    nString.erase(0, nString.find_first_not_of('0'));
    string result = "";
    for (int i=0;i<nString.size();i++){
      if (nString[i]=='1') result += ".";
      else result += "#";
    }
    return result;
  }
  
  int main(){
    cout<<getMap(1111)<<endl;
    return 0;
  }
  
   
Слични теми
 1. astojkovski
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,751
 2. Koen
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  1,459
 3. Fatal1ty_
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,593
 4. blackelf
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  874
 5. WolverineMKD
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  447
Вчитување...

Сподели

Вчитување...