Malwarebytes не се инсталира

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,800
11,317
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Здраво другари,

Децава изгледа штракнале некое програмче и го заразиле компјутерот.

Пробав со неколку антивируси и најдоа хајџекер а Касперски пронајде FolderBlocker.

Сега веќе нема вируси и малвер. Но има проблем со инсталација на Malwarebytes.

Имено ако пробам да инсталирам вика "invalid path.". Пробав мануелно да креирам Malwarebytes фолдер во Program Files. Се креира и веднаш го снема. Пробав да сменам пермисии на Program Files фолдерот и кога ќе започне да дава фул аксес вика дека AVG, Malwarebytes и некои слични фолдери не може да добијат одобрение.

Не знам како поинаку да објаснам. Но едноставно овие фолдери не може да се креираат. Или пак Malwarebytes фолдерот го има но е сокриен. Чекирано ми е за експлорер да ги дава и скриените фајлови. Но Malwarebytes фолдер не гледам.

Се сретнал ли некој со ваква глупост?

Благодарам
 
Последна промена:

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3,118
3,568
Имаш уште нешто неочистено што ти го прави тоа.

Најверојатно нема да успее, но да направиш папка со какво било име некаде на друго место и таму да пробаш да го инсталираш?

Пробај со KRD, стави го на усб и подигни од него да најде што останало неочистено.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,800
11,317
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Случајно дали проба да го инсталираш во Safe Mode?

Исто е во сејф моуд.

Можеби сеуште си заразен, па затоа вирусот не ти дава да инсталираш анти-вирус?!

Дали си сигурен дека веќе нема вирус и малвер?!

Zemana го исчисти хајџекерот. Касперски го најде Фолдер Локер. Хитман Про не се инсталира но пробав со stand alone апликација и не најде ништо.

Имаш уште нешто неочистено што ти го прави тоа.

Најверојатно нема да успее, но да направиш папка со какво било име некаде на друго место и таму да пробаш да го инсталираш?

Пробај со KRD, стави го на усб и подигни од него да најде што останало неочистено.

Имам дуал бут. На другиот ОС може да инсталирам Малвербајтс но не наоѓа ништо кога скенирам драјв на заразениот ОС. Ќе пробам со KRD па ќе рапортирам.
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,412
1,509
Отвори регистри и види што се стартува на почеток, во следните регистри, т.е. фолдери

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunOnce
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunOnce

Доколку имаш некој сомнителен ентри, бекапирај го, избриши го и рестартирај го компјутерот, обично поедноставните вируси можеш вака да ги спречиш да стартуваат, иако ова твоето делува со понапредни self defense опции
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,030
5,301
Исто е во сејф моуд.Zemana го исчисти хајџекерот. Касперски го најде Фолдер Локер. Хитман Про не се инсталира но пробав со stand alone апликација и не најде ништо.Имам дуал бут. На другиот ОС може да инсталирам Малвербајтс но не наоѓа ништо кога скенирам драјв на заразениот ОС. Ќе пробам со KRD па ќе рапортирам.


Ти поебале некои пермисии додека биле активни вирусиве...мислам дека полесна варијанта ќе биде целосен формат + реинсталација отколку да ловиш се што е сменето.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,659
29,647
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

@gokica
 

PandaBomber

On your way to fame
13 јуни 2012
452
612
Пробај смени го името на setup exe фајлот. mbam setup често е блокиран од малверот.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,800
11,317
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Ти поебале некои пермисии додека биле активни вирусиве...мислам дека полесна варијанта ќе биде целосен формат + реинсталација отколку да ловиш се што е сменето.

Најверојатно така ќе биде најдобро. Но ај си викам да пробам со некои алтернативи ако бидне.


@gokica

Супер. Ќе пробам и со ова.

Пробај смени го името на setup exe фајлот. mbam setup често е блокиран од малверот.

Не сум сигурен дека е егзе фајлот зашто тој стартува без проблем. Ама кога ќе кликнам Install не може да креира фолдер во програм фајлс. Ако го инсталирам во друг фолдер бара рестарт. И потоа во loop се рестартира три пати за на крај да јави порака дека MB не може да се инсталира.
Мислењето е автоматски споено:

Emsisoft не наоѓа ништо. Сепак ќе се оди на реинстал па да си бидам 100% сигурен.

Ви благодарам на сите. Извинете што не пробав некои солуции но многу време изгубив и немам веќе нерви за нови скенови. Бекап и нов инстал ќе биде побрзо.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,020
Мислења
870,302
Членови
30,356
Најнов член
JanaTrpkovska1
На врв Дно