• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Malware/Virus email проблем

macedonia

Intern
1 јануари 2008
78
2
Пред некој ден имав закачено некој malware/virus кој ми го имаше нападнато email-от така да преку ноќ станав најголем спамер. Сабајлето кога се разбудив имав преку 4000 "Delivery failure" пораки на емаил што значи од мојот домејн се пратени милиони мејлови. Праќани се од емаилови од типот на [email protected]мојотодомејн.ком [email protected] [email protected] и многу други
Такви мејлови сеуште ми стигаат што значи дека сеуште се праќаат спамови од мојот домејн.

Има ли некое чаре? Што да правам?
 

macedonia

Intern
1 јануари 2008
78
2
Претходно имав Norton Corporate Edition кој не го наоѓаше. Разлистав на интернет и прочитав дека тој вирус го чисти Sophos. Го инсталирав и тој го најде (најверојатно и го исчисти). Вчера го избришав и инсталирав BitDefender кој не наоѓа ништо спорно.
Е сега прашањето е дали треба да превземам уште нешто освен чистење на вирусот?
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
Probaj da skeniras so Ad-Aware ili Spybot S&D tie se poefikasni za vakvi raboti.
Iako nema 100% zastita
 

macedonia

Intern
1 јануари 2008
78
2
Probaj da skeniras so Ad-Aware ili Spybot S&D tie se poefikasni za vakvi raboti.
Iako nema 100% zastita
Не помагаат тие. Пробав

Инаку изгледа вирусот е исчистен и веќе престанаа да се праќаат мејловите.

Е сега проблемот е што мојот домејн сега е сигурно окарактеризиран како спам, така да сега сигурно и јас кога ќе праќам емаил тие ќе завршуваат во спам.
 

macedonia

Intern
1 јануари 2008
78
2
Изгледа проблемот не е решен затоа што пак се праќаат мејлови ама сега изгледа само со намален интензитет. Пак ми стигаат по 30-40 "Failure notice" мејлови секој ден
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
хмммз.. Земи и Bitdefender пробај и со него.. И од кога ќе го средиш отвори си нов меил за да не се расправаш цел живот со спам.. Колку и да е средено од твоја страна, ништо чудно и покасно да почнеш да добиваш мејлови од некој закаснати предходно пуштени пораки или слично..

Edit: Ах.. сега видов.. Си пробал со BitDefender.. Поточно со која верзија проба? Би ти препорачал Total Security доколку не скенираше со неа..( 30 day trial - link )
 

macedonia

Intern
1 јануари 2008
78
2
хмммз.. Земи и Bitdefender пробај и со него.. И од кога ќе го средиш отвори си нов меил за да не се расправаш цел живот со спам.. Колку и да е средено од твоја страна, ништо чудно и покасно да почнеш да добиваш мејлови од некој закаснати предходно пуштени пораки или слично..

Edit: Ах.. сега видов.. Си пробал со BitDefender.. Поточно со која верзија проба? Би ти препорачал Total Security доколку не скенираше со неа..( 30 day trial - link )
Тој и го имам.

А и не е работата да отворам но меил затоа што не се праќаат спамови од мојот емаил туку од мојот домејн (прочитај го првиот пост)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.675
Мислења
889.471
Членови
31.515
Огласи
40
Најнов член
sw1pe
На врв Дно