• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Малку помош во купување PC

 • Ја почнал/а темата
 • #1

overrated

Intern
8 мај 2008
191
4
сега планирам да земам ново куќиште, ама несум сигурен што,како. планирам да има 500гб хард, сега за процесор незнам, ваљда core 2 duo, исто и за рам се мислам дали 2,3 или 4гб, солидна графичка и плоча. конфигурацијата да биде отприлика највише до 25-26 000 денари. ја отворив темава за да ми дадете предлози, каква плоча, кои се подобри, каков процесор (кој модел, подетално) каков хард и графичка?
исто ми треба и мислење за монитор, тоа плус ќе земам, не во оваа цена, гледав во ценовникот на анхоч и видов интересни цени
Monitor LCD 22" Samsung Wide 2243NW - 9375 ден
Monitor LCD 22" N220Wd 5ms DVI 800:1 Hyundai w/spk - 10710 ден
Monitor LCD 22" X224WD 5ms DVI 1000:1 Hyundai /spk - 11300 ден

или ако имате предлог за некој добар лаптоп со слична конфигурација за до 37 000 ден, ја колку што гледав за тие пари нема ништо солидно, мислам на лаптопи.
btw а што мислите за ова: http://www.anhoch.com/ponuda/Prenosni_kompjuteri/tech_spec.asp?id=182&ime=ZG 5 270 N&tipkonfig=Acer
фала на сите
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
 • Ја почнал/а темата
 • #3

overrated

Intern
8 мај 2008
191
4
мислам дека ги нема овие кај нас. несум видел до сега. знам дека не е класичен лаптоп, а процесорот добар е?

треба да земам од оние студентски ваучери, па незнам за што да го искористам, си имам и пц и лаптоп, ама ако не да земам подобар пц, незнам.
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
мислам дека ги нема овие кај нас. несум видел до сега. знам дека не е класичен лаптоп, а процесорот добар е?

треба да земам од оние студентски ваучери, па незнам за што да го искористам, си имам и пц и лаптоп, ама ако не да земам подобар пц, незнам.
Ти треба да си одлучиш. Тоj во anhoch e со celeron procesor, 8.9 инчи LCD и батерија so 3 ќелии(претпоставка) - значи минимализам. Intel atom, исто така не е многу брз ама не троши струја - pa со 6 ќелии батерија можеш да фураш по 5 саати.

Така да, би ти пепорачал да си земеш добар десктоп. Za LCD мониторите што ги наведе - гледај да се 2ms GTG брзина - ако сакаш за игри да се комплетираш. Потребен ти е ценовник + максимум буџет што можеш да си дозволиш


Демек овој е најјак во anhoch????:))

Goliath XD 790A
Motherboard
P4 Intel® P35 Express Chipset + ICH9R, 1333MHz FSB
CPU
Core Duo E2180 2.0Ghz
Memory
1024 MB DDR2
HDD
250GB SATA-2
Card Reader
Card Reader All in One
Optical Device
DVD RW +/- 20x Sata
Graphics System
ATI PCX HD 3650 512MB DDR2 Dual DVI/ TVO
Audio
Intel® High Definition Audio 8-channel (7.1) audio subsystem with five analog audio outputs
LAN
10/100/1000 Mbps Ethernet
Keyboard
Multimedia Keyboard with hotkeys for easier and more comfortable work. Ergonomic design
Mouse + pad
Optical mouse with scroll, High 800dpi precision with Noiseless Comfort Wheel
Монитор
-
Додатоци
-
Цена 30820 ден. *
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

overrated

Intern
8 мај 2008
191
4
па кажав, максимум до 26 000 денари само куќиште, монитор после ќе си купам. тие конфигурации не ги ни гледам:D а ценовник немам:ermm:
btw дали некој видел асус како погоре, ееепс 1000 во македонија и каде?

најверојатно ќе земам десктоп, па затоа пишав малку помош кои делови да ги ставам, кој CPU, RAM, HDD, графичка, плоча, какво напајање...??
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

overrated

Intern
8 мај 2008
191
4
вака, го најдов малиот мси, 26 700ден е кај нас, е сега се мислам меѓу него и некои асуси, еве кои:

Asus X51L-AP156

Dual-Core, T3200, 2,00 GHz,
2gB ram, 15,4", 1280x800 (WXGA),
SATA 250 GB,

Free DOS,
Intel GL 960,
DVD±RW DL, Ethernet, 56k modem, 802.11b/g, USB 2.0 4

cena: 34 990 den
---------------------------------

ASUS X51RL

dual core t2370, 1.7 GHz, 1mb
160 hdd sata
15,4"
2gb ram 667mhz
ati mobility radeon XPRESS 1100
dvd rom
IEEE 802.11b/g

cena: 27 000 den
-------------------------------

asus f3sg

intel core duo t3200 2.0ghz
15,4" WXGA
DDR II 2GB
250GB SATA
DVD-RW DL
nVidia 9300 512 MB
802.11 b/g + bluetooth
no operating system

cena: 36 800 den
-----------------------

asus x59sr-ap80
intel coreDuo t3200 1.2 ghz
3gb ram
250 hdd
ati hd3470 graphics 512 VRAM
8x dvdrw dl
wireless 802.11 a/b/g
1.3 MP webcam, bluetooth, card reader
cena: 35 000
--------------------------------------------
што ќе ми предложите вие?? стварно ми треба помош, немам поим што да земам:))
повеќе разгледував лаптопи зашто имам декстоп, а ако земам сега нов, со некој голем монитор ќе ми излезе преку 40 000
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
вака, го најдов малиот мси, 26 700ден е кај нас, е сега се мислам меѓу него и некои асуси, еве кои:
Не можам да те разберам. Изгледа не знаеш што сакаш:) Ако зборуваш за MSI wind tоа е сосема друго од класичен лаптоп - ако ти треба стварно "мобилен" компјутер(за да го носиш насекаде) без да ти требаат турбо перформанси тогаш земи го одма. Na primer asus f3sg e околу 3 кила!!! за разлика од wind 1.2kg(или asus 1000 netbook- уште полесен)


--------------------------------

asus f3sg

intel core duo t3200 2.0ghz
15,4" WXGA
DDR II 2GB
250GB SATA
DVD-RW DL
nVidia 9300 512 MB
802.11 b/g + bluetooth
no operating system

cena: 36 800 den
-----------------------

asus x59sr-ap80
intel coreDuo t3200 1.2 ghz
3gb ram
250 hdd
ati hd3470 graphics 512 VRAM
8x dvdrw dl
wireless 802.11 a/b/g
1.3 MP webcam, bluetooth, card reader
cena: 35 000
--------------------------------------------
Првиот делува графички посолидно(ама ati 3470 е поекономична и понова) - ако ти се важни игри - за процесорот сигурен си во вториот:ermm:

Ево бенчови за мобилни графички:

http://www.notebookcheck.net/Mobile-Graphics-Cards-Benchmark-List.844.0.html
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

overrated

Intern
8 мај 2008
191
4
па во право си дека незнам што сакам, :)):)) мислам како најдобро да го искористам ваучерот(да добијам најдобри перформанси), ама што повеќе размислувам, тоа повеќе незнам што сакам. знам дека нетбук е различен од класичен лаптоп, ок ми е мси, само со 3 ќелиска батерија е, а немаат со 6. за вториот асус така пишува на сајтот на амц, 1.2гхз.
ајде ти ми препорачај нешто до кај 30-35 000 ден, немора од овие, онака за домашна употреба, ништо посебно, може некоја слаба игра повремено и фотошоп и маја, иако си имам лаптоп за тоа, чисто да го искористам ваучерот, зашто не даваат делови:lut2:
поздрав

edit: случајно налетав на уште еден асус. мислам дека највише вреди овој да си го земам, најсолидна конфигурација според мене (ако грешам поправете ме)

asus x51l-ap186
15.4" WXGA
Intel Core 2 Duo T5800
2GB RAM
320GB HDD
DVDRW
Wireless b/g/n
цена: 30 000 ден
мислење??
 

dashbog

Gaining Experience
24 јуни 2008
165
137
Сега последно се одлучи ли што сакаш да земеш?
Ново кукиште? Ноутбук? Нетбук? Монитор? Телефон? Точак? или ќе смислиш нешто девето?
Ај одлучи се и пиши.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
@overrated, одлучи се, дали сакаш преформанси и игри, или сакаш портабилност и офис потреби? Кажи дали сакаш лаптоп или десктоп, да не копаме за џабе и кажи ни го точно твојот буџет.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

overrated

Intern
8 мај 2008
191
4
буџетот до кај 30-35 000 ден. веќе се одлучив, лаптоп ќе земам, несум многу по игри, само сакам посолидна конфигурација која може да се најде за тие пари.
 

lepoticka

Intern
31 октомври 2009
1
0
па кажав, максимум до 26 000 денари само куќиште, монитор после ќе си купам. тие конфигурации не ги ни гледам:D а ценовник немам:ermm:
btw дали некој видел асус како погоре, ееепс 1000 во македонија и каде?

најверојатно ќе земам десктоп, па затоа пишав малку помош кои делови да ги ставам, кој CPU, RAM, HDD, графичка, плоча, какво напајање...??


ja imam takov laptop asus model: X59SR
 

UnderMyRules

Gaining Experience
27 ноември 2008
709
203
UnderMyRules's setup  
Processor & Cooler
2.1GHz 8-core AMD Jaguar
Motherboard
CUH-7000
Storage
1TB
RAM
8GB GDDR5 + 1GB
Video card
4.2 TFLOP AMD Radeon (36CU, 911MHz)
Case
PS4 PRO
Mouse
PS4 controler v2
Keyboard
don't need one
Audio
DOLBY ATMOS
Monitor
SONY x900e 55" 4K HDR TV
OS
PS4 ORBIS
ja imam takov laptop asus model: X59SR
1.Добредојде на форумов и имај добар престој.:D
2.Темава е стара скоро една година така да дечкото си купил лап-то до сега.
3.Прочитај ги правилата да не има недоразбирања.
4.Клик
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,541
Мислења
820,214
Членови
28,209
Најнов член
Mr. PoPo
На врв Дно