• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Мала помош

  • Ја почнал/а темата
  • #1

mr.wicket

Intern
29 ноември 2007
36
1
Скопје, Македонија
about.me
Со едно другарче си прајме сајтче. Се убаво напрајвме и при крај сме.
Само имаме еден мал проблем. Кога ќе внесеме некој наслов на кирилица, буквите искачаат ко некој знаци прашалничиња. Ќе смениме код на страницата ќе стајме Кирилична Windows, се е ок.

Ме интересира, дали може да се вметне некој код во кодот од сајтот за да немора секој посетител коа ќе ја отвори да го менува кодот на страната?

Ви благодарам однапред.
 
D

DimitarMK

Гостин
Apache Сервер ?

Ако е така, ај направете еден .htaccess фајл и во него:

AddDefaultCharset UTF-8
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,488
Мислења
845,359
Членови
29,298
Најнов член
Karakonzon
На врв Дно