1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Мала помош при андроид

Дискусија во форумот 'Програмирање на мобилни платформи' започната од Кристијан Про, 10 Март 2014.

 1. Кристијан Про

  Кристијан Про
  Gaining Experience

  848
  142
  5 oктомври 2012
  Машко
  Здраво момци имам едно прашање значи имам ставено една слика.jpg во drawable-mdpi и потоа во activity_main.xml додадов код линија android:background="@drawable/bg за да може да има слика во позадина на целата апликација... Е сега оваа слика самам да биде само на почетниот скрин и на тој ист скрин со допир на екран било каде или пак после одреден тајминг да ме носи до нов скрин. Прашањето ми е како да креирам нов скрин, и како на новиот скрин да ја нема позадината од првиот скрин и како да направам еден вид на редирект со допир или после тајминг од скрин 1 на скрин 2
   
 2. songoku

  songoku
  Intern

  28
  6
  24 Јули 2009
  Нов скрин = ново activity. Прочитај прво како се преминува од едно activity во друго во андроид, па прашај после ако не е јасно.
   
 3. DeluXe-MkD

  DeluXe-MkD
  Баниран/a

  54
  3
  4 ноември 2012
  Малце оф топик али ми интересира како можи со Intent да се направи да оди до 2-ра activity ама after period of time ?
   
 4. DaDo|BT

  DaDo|BT
  Intern

  258
  13
  21 Септември 2007
  Машко
  ако сакаш баш после одредени секунди ... прво прајш некоја sleep функција а потоа го повикуваш интентот ;

  ако чекаш на некоја работа ( пример се спушташ некој ресурс од нет ) тогаш прво тој асинхрон таск па интентот

  дополнително има и нешто шо се вика PendingIntent каде што чекаш некоја друга апликација да прати интент за да се стартова твојата ...

  еве тука е добро дрокументирано прочитај :)
   
Слични теми
 1. w0rt3x
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  794
 2. mariomako
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  2,424
 3. Nenad.K
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  836
 4. FATAL ERROR !
  Одговори:
  33
  Прегледи:
  1,822
 5. architect
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  446
Вчитување...

Сподели

Вчитување...