1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Мала помош при андроид

Дискусија во форумот 'Програмирање на мобилни платформи' започната од Кристијан Про, 10 Март 2014.

1. Кристијан Про

Кристијан Про
    Gaining Experience

848
    142
    5 oктомври 2012
    Машко
    Здраво момци имам едно прашање значи имам ставено една слика.jpg во drawable-mdpi и потоа во activity_main.xml додадов код линија android:background="@drawable/bg за да може да има слика во позадина на целата апликација... Е сега оваа слика самам да биде само на почетниот скрин и на тој ист скрин со допир на екран било каде или пак после одреден тајминг да ме носи до нов скрин. Прашањето ми е како да креирам нов скрин, и како на новиот скрин да ја нема позадината од првиот скрин и како да направам еден вид на редирект со допир или после тајминг од скрин 1 на скрин 2

2. songoku

songoku
    Intern

28
    6
    24 Јули 2009
    Нов скрин = ново activity. Прочитај прво како се преминува од едно activity во друго во андроид, па прашај после ако не е јасно.

3. DeluXe-MkD

DeluXe-MkD
    Баниран/a

54
    3
    4 ноември 2012
    Малце оф топик али ми интересира како можи со Intent да се направи да оди до 2-ра activity ама after period of time ?

4. DaDo|BT

DaDo|BT
    Intern

258
    13
    21 Септември 2007
    Машко
    ако сакаш баш после одредени секунди ... прво прајш некоја sleep функција а потоа го повикуваш интентот ;

ако чекаш на некоја работа ( пример се спушташ некој ресурс од нет ) тогаш прво тој асинхрон таск па интентот

дополнително има и нешто шо се вика PendingIntent каде што чекаш некоја друга апликација да прати интент за да се стартова твојата ...

еве тука е добро дрокументирано прочитај :)

Слични теми
  1. w0rt3x
    Одговори:
    0
    Прегледи:
    794
  2. mariomako
    Одговори:
    3
    Прегледи:
    2,424
  3. Nenad.K