• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Мала PHP модификација

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Kafka

Intern
8 јуни 2007
128
19
Наидов на еден проблем кои што мислам дека може некој од пхп познавачите на форумов да ми го реши. се работи за клон на позната скрипта за уплоад на сликички. Потребна ми е мала модификација која што ја не знам да ја направам.... доколку има некој заинтересиран нека ми пушти приватна порака па дополнително ќе се договараме за другите работи...

однапред благодарам...
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
511
www.ibiz.mk
клонирање на скрипти е нелегална работа
и админите тука ке го затворат топикот :LOL:
кога веке си нашол takva скрипта посети го истиот форум и таму побарај помош:LOL:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

Kafka

Intern
8 јуни 2007
128
19
доколку прекршив некое правило слободно нека се затвори темава....

поентата му беше дека ја го имам клонот но не сакам да го користам како таков зашто знам дека прекршувам некои правила.... затоа и побарав модификација за да не го користам како таков и ако го гледаш како основа за создавање на некоја подобра скрипта тогаш мислам дека се е ок....

но ако е пркршено некое правило на форумов слободно мавајте делете на темава...
 

D

Администратор
31 март 2007
3,305
2,028
www.iwmnetwork.com
доколку прекршив некое правило слободно нека се затвори темава....

поентата му беше дека ја го имам клонот но не сакам да го користам како таков зашто знам дека прекршувам некои правила.... затоа и побарав модификација за да не го користам како таков и ако го гледаш како основа за создавање на некоја подобра скрипта тогаш мислам дека се е ок....

но ако е пркршено некое правило на форумов слободно мавајте делете на темава...
Неможеш да земеш нешто, да го измениш и да тврдиш дека е твое, значи неможе нешто готово да ти служи за основа без да му доделиш кредит.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
511
www.ibiz.mk
ДОколку е бесплатно прво прочитај гго текстот на авторот
но не е беспатно чим е направен клон на таа скрипта
и 99% сајтот си ангаржирал свој тим за да го направи тоа или пак платил лиценца.

значи и како такво ти немаш права да го користиш

тоа ти доага исто како сеа јас да земам и да искористам клон на DeviantArt да ја модифицирам и да се фалам
а кога ДА ангаржирал голем број на програмери да се направи тоа.

Значи користи бесплатни скрипти или пак плати за некоја лиценцирана

не користи клонирани нулирани итн.:bye1:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

Kafka

Intern
8 јуни 2007
128
19
ДОколку е бесплатно прво прочитај гго текстот на авторот
но не е беспатно чим е направен клон на таа скрипта
и 99% сајтот си ангаржирал свој тим за да го направи тоа или пак платил лиценца.

значи и како такво ти немаш права да го користиш

тоа ти доага исто како сеа јас да земам и да искористам клон на DeviantArt да ја модифицирам и да се фалам
а кога ДА ангаржирал голем број на програмери да се направи тоа.

Значи користи бесплатни скрипти или пак плати за некоја лиценцирана

не користи клонирани нулирани итн.:bye1:
Благодариме за критиката и за наравоучението.... Ми го смени малку погледот кон работите но мислам дека твојот став е исправен и ќе се придржувам кон него....
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

Kafka

Intern
8 јуни 2007
128
19
е сега ме интересира кој би се нафанал да направи скрипта од 0 што е слична со imagebam . com ...
со дополнителни опции што ми се мене потребни

1. За колку време?
2 За колку пари???

никогаш не сум ангажирал програмери и стварно не знам како идат цените и време на испорака.

И уште еднаш да кажам дека ако темава отиде во спротивна насока од планираното слободно нека се избрише.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

Kafka

Intern
8 јуни 2007
128
19
Значи не сакам да испадне дека не сум понудил прво на македонскиов пазар некој да ми ја направи скриптата....

Или постои незаинтересираност или стварно нема кадри што познаваат пхп за да направат нешто повеќе .... ако никој не предложи нешто тогаш одам на гаф и некој индиец нека заработи некој долар од мене..
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

Kafka

Intern
8 јуни 2007
128
19
Каква модификација е потребна ?
ме поучија МеталГеар и Д дека не треба да користам клонови на постоечки скрипти. и го прифаќам тоа... испрати ми на пп мсн или скајп да се договориме ако си заинтересиран за правење на скрипта слична на imagebam . com
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
511
www.ibiz.mk
Мило ми е што некој прифатил мои критики :bravo:

за пџп знам само основни работи и повеке околу њеб десигн
така да околу тоа не можам да ти помогнам но GL

ако не најдеш тука оди на одеск 100% не најдеш некој

позз
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,048
Мислења
860,923
Членови
29,909
Најнов член
Klosus
На врв Дно