• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Македонско огледало за Ubuntu/Kubuntu/Edubuntu/Xubuntu...

vladoboss

Intern
29 април 2007
17
1
vladoboss.spiki.be
Денес уште пред официјално да биде објавен, се обнови македонското огледало за Ubuntu 8.04 Hardy Heron.
Значи репозиторито е за сите горенаведени бунтуа, само за i386 архитектурата. ISO имате за Kubuntu/Ubuntu за i386 и amd64. Ако сакате да го користите само ова огледало (оти е нели во Mакедонија и е многу побрзо од другите), закоментирајте ги сите останати репозиторија во /etc/apt/sources.list
Навали народе
 

D

Администратор
31 март 2007
3.629
3.259
www.iwmnetwork.com
Денес уште пред официјално да биде објавен, се обнови македонското огледало за Ubuntu 8.04 Hardy Heron.
Значи репозиторито е за сите горенаведени бунтуа, само за i386 архитектурата. ISO имате за Kubuntu/Ubuntu за i386 и amd64. Ако сакате да го користите само ова огледало (оти е нели во Mакедонија и е многу побрзо од другите), закоментирајте ги сите останати репозиторија во /etc/apt/sources.list
Навали народе

Се супер.. ама преводот македонскот ОГЛЕДАЛО ми делува некако смешно... македонски ЛИНК би било посоодветно или нешто така...
 

vladoboss

Intern
29 април 2007
17
1
vladoboss.spiki.be
Се супер.. ама преводот македонскот ОГЛЕДАЛО ми делува некако смешно... македонски ЛИНК би било посоодветно или нешто така...

Смешно не смешно така е на македонски. Линк во никој случај не одговара, бидејќи репозиторито е верна копија (огледало) на серверите на Canonical. Плус и линк не е македонски. Врска :)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Мислам дека не е ова ново, мош е ново за новата верзија ... ама ова “огледало“ го има веќе подолго време на оннет серверите
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.158
Мислења
894.790
Членови
31.872
Огласи
337
Најнов член
angelacrvenkoska
На врв Дно