• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Македонско-англиски речник

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Darko-Daskal

Intern
30 јануари 2008
3
0
Ima li od nekade da se simne Makedonsko-Angliski recnik kako softwere so bi mozel da prevece cel tekst ili ako nema za cel tekst dali ima za zbor po zbor!!!Pomos


:D Da prevede :bravo:
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
НАПОМЕНА:
# Програмата може веднаш да се симне. Целосно функционална, но е ограничена на 7 дена пробно користење.
# Јазичните правци во кои не влегува македонскиот јазик се заштитени со лозинка.
# Лозинката оди со ЦД дискот од професионалната верзија на програмата.
:rolleyes:
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
ima i za celosen tekst no ne smeam tuka da ti davam link

pobaraj na badijala go ima tamu

e samo sto raboti so makedonski font ne so podrska i koga ke go kopiras u nekoj drug tekst editor e na latinica napisano

deckite ke napravat (vlasnicite na sotfverot) podobrena verzija so makedonska podrska koja ke rabori no ne znam koga

i on raboti na princip preveduva zbor po zbori gleda vo kakvo kontekst e i dava uste edna varijanta dokolku e potrebno

mene strucna informaticka literatura mi preveduva so ~70% tocnost no samo radi toa sto ima nekoi zborovi koi gi nema vo mak jazik i tie treba da se na angliski

ti skratuva mnogu vreme i mnogu preveduvaci rabotat so takov vid na softver
 

maximilian

Gaining Experience
26 март 2008
1,064
74
На on.net.mk e солиден речникот, мислам дека ќе ти сврши работа за збор по збор, а за цел текст да ти преведи не верувам и да постои таков :)
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
На on.net.mk e солиден речникот, мислам дека ќе ти сврши работа за збор по збор, а за цел текст да ти преведи не верувам и да постои таков :)
Да, само што Darko-Daskal бара software за спуштање, а не online верзија...
 

Arhil

Intern
8 август 2007
102
1
Пробај ако ти врши работа Turni Dooel Elektronski recnik makedonski - angliski verzija Voyager за мене е добар.:p
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
Програмата се вика Преведувач најнова верзија мислам дека е 3 до пред некоја година излезена
Автор ГОран Андонов
e-mail : [email protected]
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Јас користам анг-хрватски речник и навистина е богат со зборови. Јас сум презадоволен. Ако ти врши работа пиши ми на мсн ќе ти го пратам.
 
23 јули 2007
338
8
Појди на Google i baraj na Dictionary ima Macedonian English речник супер е и нема ограничувања
 

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
629
52
Велес - Скопје
Се убаво што ги кажавте сите овие речници, ама корисникот бара:
Ima li od nekade da se simne Makedonsko-Angliski recnik kako softwere so bi mozel da prevece cel tekst ili ako nema za cel tekst dali ima za zbor po zbor!!!Pomos
Таков речник постои арно ама тој неможе да ти ги поврзе зборовите според смисла бидејќи тоа е премногу тешко да се направи односно реализира. Сите такви речници кои викаат дека преведуваат цел текст одендаш работат на тој начин што го изминуваат целиот текст и ти преведуваат збор по збор. Така да нема баш да ти завршат работа, ќе мораш пак да го прегледуваш цел текст одново, затоа научи малку англиски и користи ги on-line речниците на Он.нет и Идивиди.
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Ima Anglisko-Makedonski recnik sto preveduva zbor po zbor. Kreiran e od eden profesor na Filoloski fakultet Skopje. Ne znam dali e pusten vo prodazba... no kako sto slusnav, ke bide dosta skap.
 

milevskiz

Intern
9 април 2007
214
5
Ниту еден речник не може да биде прецизен кога станува збор за преведување на цел текст, има добри речници (зборови што преведуваат) ама за цел текст мислам нема добри, па што ќе прават тие што завршиле англиски преведување и толкување :))))
 

bobmkd

Gaining Experience
18 ноември 2008
362
190
Скопје
AMMA Речник

Иако поминаа скоро 6 години од кога го издадов, ич не сум се потрудил да го популаризирам:
Кликнете ТУКА за да ја симнете инсталацијата!
(Десен клик и "Save target as...")

Кликнете ТУКА за source кодот!

ете од таму симнете го доколку ве интересира. Достапен е и изворниот (source) код.
Преведува збор по збор, како прва помош мислам дека е добар.
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
273
17
Skopje
Ех едно време бев ентузијаст да се создаде база / речник и имаше веб сервиси кои беа заинтересирани да го додадат и македонскиот јазик во нивните преведувачи (во стилот на гоогле преведувачот)..цели веб страни или текст.. е од тоа не испадна многу...инаку за напредно преведување има пософтицирани софтвери..ама се сведува на преведување цели реченици (не збор по збор туку за одредена реченица/фраза нуди цела готова реченица од база) и учи од вашето работење.

Колку што сум запознаен студентиве од факултетиве за јазик имаат за домашно да направат накаква база..па после професорите ги собираат и си ги користат за себе :D

Ако се седне да се работи (куца), за некоја година преведувањето ќе стане професија за секого (со помош на компјутер)..ко што сега секој е „експерт“ за ворд и куцање дипломски...нека се надеваат професионалниве преведувачи дека ќе треба уште многу време за real time audio2text > translate > text2speech систем инаку ќе останат без работа... ќе биде ко на стар трек..сите со универзален преведувач у џеб
 

ajdutin

Intern
2 октомври 2009
1
0
Абе да ве прашам за Турни речникот, го симнав од rapidshare ама не можам никако да го регистгрирам, ми излегува коориснички број а акаунт и клуч треба да добијам од од администраторот, па ништо не стигнува...:O дајте кој знај нека кажи шо да му напрам...
 

ivan_wolf

Intern
7 октомври 2009
43
3
за турни речникот треба да го пачуваш со пачот доколку го имаш и да го покренеш рег фајлот и ке ти биде регистриран btw речникот е одличен,доколку немаш пач и рег фајл контактирај ме ке ти ги пратам по пп
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,734
Мислења
863,558
Членови
30,068
Најнов член
petrovskib
На врв Дно