Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Македонските ИТ професионалци преферираат хибриден модел на работа

ContentBot

Робот (content unit)
12 ноември 2021
216
668
www.IT.mk
Една од поинтересните статистики која произлезе од истражувањето Мапирање на ИТ индустријата во .мк – издание 2022, кое го спроведовме летово, е дека најпосакуван модел на работа на македонските ИТ професионалци е хибридниот модел со работа од канцеларија и од дома по сопствен избор.

66% го преферираат хибридниот модел на работа​

Прашањето Префериран метод на работа.го одговорија 2.225 испитаници, а 66.56% од нив го избраа хибридниот модел на работа (54.38% го избраа хибридниот модел со работа од канцеларија и дома по сопствен избор, додека 12.18% одбраа хибриден модел со задолжителни денови во канцеларија). Само 13.48% од ИТ професионалците би се вратиле целосно во канцеларија што говори многу за промените кои се наметнаа во индустријата после пандемијата со COVID-19. Кај македонските ИТ професионалци не е популарно ниту целосното далечинско работење, само ~20% од нив би го одбрале како префериран метод на работа.image-19.png 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
46.088
Мислења
955.118
Членови
34.493
Огласи
2.303
Најнов член
tonipeder
На врв Дно