• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Македонски хостинг

macedonia

Intern
1 јануари 2008
78
2
Се заебав и купив хостинг од една Македонска „фирма“
Беше ОК едно време и пред 20-тина дена им беше паднат серверот на некои 5 саати. Причина која ми ја кажаа е промена на name сервери. И пак си беше све ОК се до вчера сабајле во 8 кога пак вебстраните станаа недостапни и еве после 2 дена сеуште нема ништо.
И нормално поддршка = 0. На email не ми одговараа, на телефон еднаш ми дигна и на кратко ми рече дека пак правеле промени на name сервери и до вечер ќе биде ОК и ме откачи, за вториот пат и да ме избегава и по телефон.

Можам ли нешто да превземам? Можам ли некако да проверам дали стварно ги менуваат name серверите или ме лажат?
 

markomake

Intern
17 декември 2007
51
0
A od koja kompanija e toa za da znaeme koi kompanii i kakvi se na nasioot pazar, ( za da i nie ne se zafrkneme koga koga ke kupuvame host )
 

Wizardion

Intern
2 март 2008
111
1
Ако си на МАРНЕТ не очекувај многу, уствари марнет е регистар... Па да.. кажи ни од каде ти е хостингот, па ќе се обидеме да помогнеме.
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1.129
780
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Да имам забележано сајтови хостирани од DDHOST не се отвараат зошто незнам точно но мислам дека не е е промена на name serveri макар да не ме држете за збор.
Ако веќе планирале тоа да го прават можеле да ги известат корисниците.
Не одговарање на е-маил ајде може ќе сватам макар да тоа не е ич професионално но нејавување на телефон е веќе :ua: .
Како и да е и јас чекам пак да ги пуштат страниците ми треба една страница хостирана кај нив.
 

Kafka

Intern
8 јуни 2007
128
19
Ова ми кажува само една работа... непрофесионалци сме во однос на нудење на целокупна услуга... значи слаби сме во пред, за време и по добивањето на производот или услугата... Се надевам дека тоа некој ќе го промени па макар и да сум јас тоа...
 

bidikov

Intern
8 април 2007
50
19
vladislav.bidikov.com.mk
Не се сите копании во МК такви. Има и такви кои работат професионално и имаат 100% uptime ...

Сепак тоа зависи од квалитетот на кадрите кои ги имаат во компанијата.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
Ова ми кажува само една работа... непрофесионалци сме во однос на нудење на целокупна услуга... значи слаби сме во пред, за време и по добивањето на производот или услугата... Се надевам дека тоа некој ќе го промени па макар и да сум јас тоа...


malku ke te popravam
jaki sme pred клиентот да се реши да купи кај нас а потоа сме слаби :LOL::LOL::LOL:
 

Kafka

Intern
8 јуни 2007
128
19
Не се сите копании во МК такви. Има и такви кои работат професионално и имаат 100% uptime ...

Сепак тоа зависи од квалитетот на кадрите кои ги имаат во компанијата.

Епа тогаш е значи лошо ако имаат 100% uptime. Не сакам да навлегувам како и зошто за да не забегам во темата...

а тоа какви кадри имаме се согласувам со тебе дека кадрите не се доволно едуцирани за комплетност на услугата што ја нудат...
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1.129
780
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Едно ќе кажам, не се сите исти.
 

macedonia

Intern
1 јануари 2008
78
2
Максимално изнервиран од постапките на ДДком (ДДхост) и од нивната „корисничка поддршка“ решив да го споделам моето искуство.

Значи, вебстраната стана недостапна на 1ви Април. Неколку часа подоцна им пратив емаил, и се разбира не добив одговор.
На 2ри Април сабајлето им се јавив по телефон. Го добив дотичниот И**** (најверојатно газдата) и одкако го прашав во што е проблемот, ми рече да проверел и ќе ми се јавел за 15-20 минути. Нормално не ми се јави и по неколку часа чекање јас пак се јавив, но најверојатно ми го гледаа бројот на идентификатор и ми се јави некое девојче кое не знаеше во што е проблемот но дека до вечерта би требало да биде средено.
На 3ти Април сеуште не беше достапна вебстраната. Се јавив пак и нормално пак не беше таму дотичниот, а дечкото што ми се јави ми рече дека за 1 саат све ќе биде средено. После неколку саати чекање. нормално вебстраната сеуште беше недостапна. Поручекта пак се јавив и пак не беше тој таму и ми рекоа да се јавам за 15-20 минути. Подоцна се јавив пак и ми рекоа дека пак излегол надлежниот, а на моето прашање кога ќе се врати, добив одговор: „Епа незнам, излезе да се размрда малку“. Подоцна пак вртев но никој не ми се јавија.
На 4ти Април, вебстраната стана достапна, но тука следеше уште еден шок. Сите промени, текстови, постови на форумот... од 23ти Март па се до 1ви Април беа избришани.

Дури тогаш добив извинување преку емаил, а како причина беа наведени миграција на сервери и менување на name сервери. И што со тоа? 4 дена недостапна вебстрана, десетици изгубени текстови, стотици изгубени постови на форумот... и едно извинување со 4 дена закаснување :muahaha: А сето тоа можеше да се среди со навремено известување и навремено правење back-up

Нормално веќе изгубив нерви за расправање и барање правда. Јас сум бил заебан и „го јадев стапот“ па затоа го споделив и моето искуство тука за да не страда и некој друг како мене од страна на некои аматерски хостинг „фирмички“ како ДД
 

bidikov

Intern
8 април 2007
50
19
vladislav.bidikov.com.mk
Епа тогаш е значи лошо ако имаат 100% uptime. Не сакам да навлегувам како и зошто за да не забегам во темата...

Другар извини, ама со твојата изјава искрено добив впечаток дека појма немаш од компјутерски мрежи и концептот на квалитетен и добар хостинг и те молам немој сега оние филмови ама знаете ни Google нема 100% uptime. Бидејќи во 99.9% од случаите недостапноста на некој поголем веб сајт е всушност проблем на некој светски ИСП...

Немој да коментираш ако не ја познаваш проблематиката бидејќи ги наведуваш лугето на погрешни заклучоци ...


За случајот со ДДком, можам само да кажам дека не е за коментар и дека треба да провериш нареден пат кога ќе бираш партнер за хостирање. Во македонија има квалитетни компании, но за жал неможат да дојдат до израз поради непрофесионалноста на другите. Сепак тоа е и добро - така веднаш се гледаат разликите и квалитетот и односот цена/квалитет.
 

Luidgi

On your way to fame
24 февруари 2008
811
853
А и не е се до серверите, до луѓето е, чепнале нешто и незнаат да поправат. Скоро сите македонски фирми користат сервери во странство, најчесто Америка.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Незнам зошто, ама едноставно немам доверба во Македонски хостинг компании. Се надевам дека во иднина ќе ми излезе некоја во пресрет што ќе ми го смени мислењето :)
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
Незнам зошто, ама едноставно немам доверба во Македонски хостинг компании. Се надевам дека во иднина ќе ми излезе некоја во пресрет што ќе ми го смени мислењето :)

kompletno se soglasuvam
duri i neka ja vodi makedonec no nekade vo stranstvo da e

imame mnogu needuciran personal koj gi vodi serverite

dodeka vo hrvatska ima mnogu dobri i jaki kompanii spored mene edni od najprofesionalnite kompanii na balkan
 

Kafka

Intern
8 јуни 2007
128
19
Другар извини, ама со твојата изјава искрено добив впечаток дека појма немаш од компјутерски мрежи и концептот на квалитетен и добар хостинг и те молам немој сега оние филмови ама знаете ни Google нема 100% uptime. Бидејќи во 99.9% од случаите недостапноста на некој поголем веб сајт е всушност проблем на некој светски ИСП...

Немој да коментираш ако не ја познаваш проблематиката бидејќи ги наведуваш лугето на погрешни заклучоци ...


За случајот со ДДком, можам само да кажам дека не е за коментар и дека треба да провериш нареден пат кога ќе бираш партнер за хостирање. Во македонија има квалитетни компании, но за жал неможат да дојдат до израз поради непрофесионалноста на другите. Сепак тоа е и добро - така веднаш се гледаат разликите и квалитетот и односот цена/квалитет.

Значи не сакам да бидам погрешно разбран. Точно е дека немам врска од комјуторски мрежи а за квалитетет хостинг имам сигурно многу врска зашто 3 години користам 3 различни хостинзи. Значи не е само уптиме што барам од хостот. Барам добри понуди и секако многу добар супорт. За тоа дали имам врска од добар хост не можеш да заклучиш од 5 збора. а за филмчињата од типот и гоогле нема 100% уптиме не ги правам него ќе ти кажам еден тип сто работи во хостинг компанија што ми кажа кога го прашав дали е возможно да имаат 100% уптиме. значи ќе го цитирам
- Можно е да имаат 100%уптиме арно ама кернелите имаат дупки ко п**** отворени па се изложени на напади од хакери.

го зборувам тоа што ми го кажаа. не избувнуј пред да дознаеш нешто повеќе. Значи прашај некој што работи во хостинг компанија што редовно ги прави тие работи.

поздрав и ако имаш дополнителни прашања ќе ти го дадам бројот од типот да си направиш муабет.
 

macedonia

Intern
1 јануари 2008
78
2
Како што кажа sumi, не сите наши хостинг фирми се исти и стварно ме увери во тоа.
Одкако ми се случи ова со ДД, се мислев дали да си земам хостинг од некоја поголема странска фирма, но воден од мотото „купувајте македонски производи“ :) решив пак да се обидам со наша фирма и мислам дека овој пат не згрешив.
Се решив за Urnebes.com.mk - фирмата на sumi и веднаш ја осетив разликата. Како прво дечкото се нафати да го префрли целиот сајт заедно со mysql базите (јас сам немаше да се снајдам). Како второ цело време ми е достапен на МСН и ми е достапен на мобилен. И не само што можам да му се јавам во секое време за било каков проблем, туку ептен ме изненади кога дечкото сам ми се јави на мојот мобилен за да ме извести за еден мал проблем. Подоцна во текот на ноќта и ми прати SMS да ме извести дека проблемот е среден!
Со ваков начин на професионална работа дефинитивно ги освоија моите симпатии и јас ќе ги фалам и предложам на мои пријатели и колеги. :bravo:
Се надевам дека вака ќе продолжи и дека хостингот ќе им се развива и стане уште попрофесионален.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Како што кажа sumi, не сите наши хостинг фирми се исти и стварно ме увери во тоа.
Одкако ми се случи ова со ДД, се мислев дали да си земам хостинг од некоја поголема странска фирма, но воден од мотото „купувајте македонски производи“ :) решив пак да се обидам со наша фирма и мислам дека овој пат не згрешив.
Се решив за Urnebes.com.mk - фирмата на sumi и веднаш ја осетив разликата. Како прво дечкото се нафати да го префрли целиот сајт заедно со mysql базите (јас сам немаше да се снајдам). Како второ цело време ми е достапен на МСН и ми е достапен на мобилен. И не само што можам да му се јавам во секое време за било каков проблем, туку ептен ме изненади кога дечкото сам ми се јави на мојот мобилен за да ме извести за еден мал проблем. Подоцна во текот на ноќта и ми прати SMS да ме извести дека проблемот е среден!
Со ваков начин на професионална работа дефинитивно ги освоија моите симпатии и јас ќе ги фалам и предложам на мои пријатели и колеги. :bravo:
Се надевам дека вака ќе продолжи и дека хостингот ќе им се развива и стане уште попрофесионален.

Супер :) Мило ми е, браво за sumi :bravo:
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
Супер :) Мило ми е, браво за sumi :bravo:

Се согласувам дека е супер, но колку ќе трае тоа? Сигурно нема да го има истиот customer support кога ќе има 100++ корисници...
Како и да е, браво за трудот во секој случај :bravo:
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1.129
780
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Се согласувам дека е супер, но колку ќе трае тоа? Сигурно нема да го има истиот customer support кога ќе има 100++ корисници...
Како и да е, браво за трудот во секој случај :bravo:
Повеќе корисници поголем прилив на финансии и нормално повеќе support staff .
Слабо економија :D:):bravo::LOL::)):bye1:
 

D

Администратор
31 март 2007
3.696
3.443
www.iwmnetwork.com
Повеќе корисници поголем прилив на финансии и нормално повеќе support staff .
Слабо економија :D:):bravo::LOL::)):bye1:
Повеќе корисници = повеќе обврски = поголем профит = желба за зачувување на големиот профит = незадоволни корисници
Виша економија.
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1.129
780
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Повеќе корисници = повеќе обврски = поголем профит = желба за зачувување на големиот профит = незадоволни корисници
Виша економија.

Некако нема логика :chudenje: .

Според мене и мојата цел:
Повеќе корисници = повеќе обврски = поголем профит = ангажирање на повеќе персонал = задоволни корисници

Вистинска економија.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Некако нема логика :chudenje: .

Според мене и мојата цел:
Повеќе корисници = повеќе обврски = поголем профит = ангажирање на повеќе персонал = задоволни корисници

Вистинска економија.

Ова твоево е точно, ама за во надворешниот свет, за овде, @D беше во право.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.845
Мислења
911.527
Членови
32.578
Огласи
808
Најнов член
Vaskou
На врв Дно