• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Македонски Хостинг Компании [Искуства/ Дискусија]

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,166
27,655
kalco.ru
Налетав на тема каде што се водеше офтопик дискусија за Македонски Хостинг Компании која е добра која не е, која прави измами која има лош маркетинг.

Ја отварам темава да си го споделите вашето искуство со Нашите хостинг провајдери, ќе ве замолам дискусијата да биде исклучиво за македонски комапнии и да биде без ракламирање (Ако сакате реклама контактирајте не во приватна порака).

Јас до сега со наши Хостинг компании сум работел само со две Ухост и Земи.мк

Од Ухост бев задовелн и ги користев нивните услуги се до моментот кога ми беше потребно на еден домен (и хост) ми вклучат Imagick, они не сакаа да го сторат тоа, или едноставно не им сетиран така серверот или што ти ја знам зошто. Поради тоа бев принуден да барам алтернатива за најкраток можен рок (мораше да биде македонска компанија поради фактурата) ги излистав сите и одлуката падна на земи.мк
Во тикет им ги пишав сите можни барања што ми се потребни од хостингот, проверија ми вратија и одлуката падна за нив.
Сајтот што го мигрирав сеуште е во изработка па затоа и не можам баш да видам како ќе се понаша со рален трефик, ноп одност со мене како клиент им беше коректен.

Поради полесно менаџирање на хостинг услугите највероватно и сите останати хостинг услуги ќе ги измигрирам од ухост на земи.мк само да не морам да се замарам со сто места да видам кој каде ми беше хостиран.
 

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
884
3,085
Прага
Јас во последните 10 години имам хостирано преку 20-30 страници кај ухост, некои сеуште активни некои оддамна згаснати. Имав искуство и со про хост едно време, ама прилично скапички беа, а ухост беа актуелни и бев задоволен од поддршката. Дечкото што е сопственик чинам и член беше тука на форумов?

Искрено порано користев Македонски хостинг, од причина што некои компании сакаа фактури па беше полесно. Сега кај нив ми е останато само портфолиото, и некои мали сајтчиња за тестирање, ама се тоа од причина што не сум имал време да ги мигрирам на странскиот хостинг. Мислам дека многу заостануваат со перформанси и хардверски, како да застанаа во времето. Пред нецели 3 месеци побарав помош за сетирање на SSL, бев изигнориран.
Ценовно остануваат во поскапите хостинзи, ама од Македонија мислам дека како пакет сеуште се најдобри (поддршка, перформанси, цена, аптајм).

Не гледам веќе причина да се користи наш домашен хостинг кога надвор има далеку поефтини со подобри перформанси.
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,646
1,050
Мислам дека голем дел од купувачите на МК Хостинг се тие што сакаат да имаат поддршка на македонски или се излажале дека ако серверот е во Франција (пример), сајтот ќе се лоадира многу побавно.

Не ме сфаќајте погрешно, не велам дека се лоши македонските хостинг компании - не сум ги пробал.
 

Mr.Jack

Gaining Experience
9 февруари 2008
667
412
Јас и во друга тема го пишав ова и со сите можни сили би избегнувал македонски хостинг компании знаејќи каков тип на човек е Македончето™. Застарен хардвер, неискусни support агенти, скапи цени, даунтајм...Постојат одлични разни амерички и европски хостинг компании кои се на пазарот со децении и сеуште се држат во најдобрите со услугите. Не доаѓа ни во предвид измама кај компании како на пример Linode. А понепопуларните но но сепак квалитетните како на пример SolaDrive ќе направат сѐ за да те задржат како клиент. Од искуство го кажувам ова, не постоело работа за која не ми помогнале, дури и нешто што официјално не спаѓа во нивниот scope за помош. Сумљам дека македонски хостинг ќе се замара за тебе, ете примерот од погоре да не сакаат едноставен ССЛ да сетираат што е 5 минути работа.

Ама разбирам дека некогаш мора да е македонско заради фактури или локација на сервер во Македонија
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,166
27,655
kalco.ru
Во мојот случај сајтовте се на мекеоднски компании бидејќи клиентот (сите се на еден клиент) сака исклучиво фактури на македонски јазик без преведувања и слично (сметковотство му правело проблем), само поради таа причина се избрани македонски vs светски.
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,646
1,050
Во мојот случај сајтовте се на мекеоднски компании бидејќи клиентот (сите се на еден клиент) сака исклучиво фактури на македонски јазик без преведувања и слично (сметковотство му правело проблем), само поради таа причина се избрани македонски vs светски.
Има македонски компании со таргет за странски пазар, хостинг, веб дизајн, дигитален маркетинг. Ако ти е за фактура, ќе ти дадат фактура.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,166
27,655
kalco.ru
Клиентот е задоволен, јас уште по задоволен. комбинации не ми се потребни.
Моите сајтови се хостирани надвор, на клиенти у мк и тоа е тоа... сите среќни и задоволни
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,646
1,050
Нема смисла дупла работа да правиш ако ти врши работа моменталниот хостинг.

Јас некако сфатив дека не си задоволен. Моја грешка.
Клиентот е задоволен, јас уште по задоволен. комбинации не ми се потребни.
Моите сајтови се хостирани надвор, на клиенти у мк и тоа е тоа... сите среќни и задоволни
Испратено од HD1910 преку IT.mk форум апликација
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,166
27,655
kalco.ru
Одговорот ми беше зошто избираме македонски хостинг наместо странски, затоа што на клиентит им требаат локално фактури, од ухост сум задоволен но бев принуден на мигрирам поради причината наведена во прв пост.
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,453
1,071
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Јас имав страни и на МКхост и на Ухост, кога бев на Ухост кога и да ми затребаше помош имаа топ поддршка, дури и за некои работи како „лимити“ не правеа проблем со инстант суспендирање доколку хостот или страната која е хостирана троши ресурси ко луда.
Ќе кажеле као „еј изгледа има проблем тука да видиме“, пристапот секогаш бил 10/10.

МКхост се исто така ок со поддршка, се одеше преку тикети и одговараа брзо (помалце од 3 часа), телефонски исто така би било брзо, но не сум имал потреба.

Малце на страна од ова, клиентот кој е од Британија има некој нивни хостинг кој е далеку поскап од нашиве и општо од сите. Ама кога доаѓа некаков проблем она ги контактира телефонски и средувааат во истиот момент. Па можежеби ова е пресудниот „чин“ да се одлучат за некој локален. Она дури не е ни чудо да може да запали кола и да отиде до кај нив :)

Можеби (претпоставувам) луѓето кои се одлучуваат да купат локален хостинг кај нас, е поради тоа што може да им се јават и да им го кажат проблемот и да го „средат“ телефонски, ова го зборам за клиенти кои не се технички подковани многу.

Јас сум моментално на a2hosting и до сега не ми затребало да барам помош, но доколку тоа се случи одма ги контактирам на чет и тие во мое име отвараат тикет доколку е потребна поголема проверка или истиот проблем не може да се среди на чет.
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,646
1,050
Можеби (претпоставувам) луѓето кои се одлучуваат да купат локален хостинг кај нас, е поради тоа што може да им се јават и да им го кажат проблемот и да го „средат“ телефонски, ова го зборам за клиенти кои не се технички подковани многу.
Постојат и странски хостинг компании на кои можеш да им се јавиш по телефон. Ако очекуваш реална телефонска поддршка, се разбира, очекувај и да си платиш поскапо - али постојат.
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,453
1,071
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Постојат и странски хостинг компании на кои можеш да им се јавиш по телефон. Ако очекуваш реална телефонска поддршка, се разбира, очекувај и да си платиш поскапо - али постојат.
Тој што знае да збори на англиски со странска хостинг компанија ќе се обиде да искуца на гугл или да побара на јутуб за проблемот. Тука збориме за луѓе кои не се технички потковани со знаење или не знаат англиски, па најлесно е да се јават во хостингот и да побараат помош на јазик на кој што ќе може да се разберат. Од мое искуство ова.
 

Zemi.mk

Верификувана компанија
27 ноември 2020
1
2


Пакетите закупени за „Black Friday“ промоцијата (27-30.11.2020) се нерефундабилни.
Попустите за „Black Friday“ промоцијата (27-30.11.2020) важат само за нови корисници, додека пак домени што претходно биле хостирани во Земи.мк нема да можат да се хостираат повторно на пакетите купени со оваа промоцијата.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,646
Мислења
829,608
Членови
28,651
Најнов член
Mr.Fiki
На врв Дно