• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Македонски хакери пробиваат грчки веб сајтови

Статус
Затворена за нови мислења.

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Македонски хакери пробиваат грчки сајтови. Грците во инвазија со коментари и статии промовирајќи грчки па и пробугарски национализам. На блоговите, форумите па и на Гугл се води интернет војна за отворените прашања меѓу Македонија и Грција.

B1BD18435838884A93DC7363CE96B898.jpg


Група млади луѓе потпишани како “Обединета бригада за разузнавање и контраразузнавање” тврди дека го хакирала сајтот на грчката влада. Видео клипот кој го доставија покажува напис - ја признаваме Република Македонија под уставното име, ја признаваме македонската нација и Македонската православна црква. Зборовите стојат под сликата на грчкиот премиер Костас Караманлис. Од Грчката влада нема потврда дека се случил упадот на официјалната веб страна.

Грците пак под разни псевдоними речиси комплетно го освоиле просторот на најновата интерент енциклопедија Кнол која деновиве ја лансираше Гугл. Под поимот Македонија се наоѓаат само текстови во кои стои дека Македонија е регион во Грција, Фиромјанците се Бугари, бугарската азбука ја надградил тито и го создал актуелниот јазик.

Ова не е нова појава но станува се поагресивна - вели Филип Стојановски програмски координатор во Метаморфозис и долгогодишен блогер. Вели дека на Македонците им недостасуваат научни податоци за да бидат поприсутни на интернет.

- Нашите соседи се многу поактивни во академската средина. Малку се Македонците кои пишуваат. Академските институции треба да бидат поттикнати да објавуваат научни факти на интернет па така младите наместо да пцујат ќе можат да се служат со аргументи - изјави Филип Стојановски.

Недостатокот на аргументи ги прави дискусиите по националните прашања вулгарни и ирелевантни. Стојановски сугерира отворен пристап - обврска за академските институции финансирани од државни пари да ги објавуваат своите сознанија и интернет изданија на и онака бесплатните учебници.

Од искуството како блогер вели дека Бугарите се најчести посетители и коментатори по македонските профили на кои се водат сочни националистички дискусии.

Извор: Сител
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
Грците пак под разни псевдоними речиси комплетно го освоиле просторот на најновата интерент енциклопедија Кнол која деновиве ја лансираше Гугл. Под поимот Македонија се наоѓаат само текстови во кои стои дека Македонија е регион во Грција, Фиромјанците се Бугари, бугарската азбука ја надградил тито и го создал актуелниот јазик.
Со оглед на тоа што ова го слушам прв пат викам, keep up the good work на луѓето што го направија ова.
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
Ако ова е вистина,браво,но не верувам многу дека е вистина :D
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
Да да,требале да го стават линкот да видиме дали е вистина или не.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Sitel ne mi e nekoj medium za veruvanje..... ama i da ne e vistina......super:D

100% е вистина. Се случи пред неколку дена и случајно дојдов до линкот од страницата во моментите кога страницата беше хакирана. Батките го зачувале на freewebs.com. :)
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Сакате линк за да се уверите дека е вистина? :svirkanje:
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Се гледа дека е монтажа :D

Е па јас случајно дојдов до информација дека ќе се случи ова на 24 Јули 2008 во 23:30:
p.s vesti vo najava, vecerva so gospod napred treba da se sluci neshto senzacionalno samo velam so gospod napred, ******* ke bide prv izvesten pred novinarite
Потоа јас линкот го добив на 25 Јули во 03:58, а нападот се случи истата вечер во 01:36. Бев излезен и закаснав за малку да проверам лично на сајтот. За 1 саат го вратиле Грците.
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Под поимот Македонија се наоѓаат само текстови во кои стои дека Македонија е регион во Грција, Фиромјанците се Бугари, бугарската азбука ја надградил тито и го создал актуелниот јазик.

looooooooool... do koga ke ja trvrdat ovaa glupost be...

btw :bravo: za hakerite
 

SuperMiki

Intern
12 август 2008
90
0
Оваа не ми се верува.
Според видеото,нема ни еден валиден доказ хакирање на страницата.
Ако е тој натписот тогаш и јас можам да направам исто такво видео,за било која страна.
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Во врска со хакерите, САМО НАПРЕД :bravo:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Ова е лага, зошто, прво, во македонија има многу идиоти кои мислат се хакери ако уклучиле програма на која пишува hack nasa.

Второ, не не го гледав видеото оти неможам, многу ме изненади тоа... ТОЧНО ВРЕМЕ НА ХАКЕРСКИ НАПАД ?!?!? Мислам.... WTF?!. Како они, хакерите, знаеле колку време ќе им треба да ја хакуваат страната ? ММммм ?

100% се овие некои деца кои имаат кикиритка наместо мозок и гледаат премногу филмови од типот на Hackers
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
Ова е лага, зошто, прво, во македонија има многу идиоти кои мислат се хакери ако уклучиле програма на која пишува hack nasa.

Второ, не не го гледав видеото оти неможам, многу ме изненади тоа... ТОЧНО ВРЕМЕ НА ХАКЕРСКИ НАПАД ?!?!? Мислам.... WTF?!. Како они, хакерите, знаеле колку време ќе им треба да ја хакуваат страната ? ММммм ?

100% се овие некои деца кои имаат кикиритка наместо мозок и гледаат премногу филмови од типот на Hackers


Се согласувам со тебе :bravo:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.298
Мислења
892.131
Членови
31.476
Огласи
18
Најнов член
catsap123
На врв Дно