• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Makeдонски спам

  • Ја почнал/а темата
  • #1

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
Од неодамна почнав да добивам „реклами“ од [email protected] за кои не ми текнува дека им имам пратено некаков маил.

Од кај ме имаат најдено.... кој знае.
 

Pepsi Man

Intern
1 март 2008
171
21
pepso.blog.com.mk
Од неодамна почнав да добивам „реклами“ од [email protected] за кои не ми текнува дека им имам пратено некаков маил.

Од кај ме имаат најдено.... кој знае.
Сигурно ти го имаат видено некаде мејлот или можеби од некој форум ја имаат целата база на емајлови со кои се регистрирани членовите и со еден “mail bomber“ ќе испратат порака на сите членови.

А за какви реклами станува збор? :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
Станува збор за глупи реклами. Да не ја paste-ирам рекламата тука, не знаат ни на кирилица да напишат.

Сликата што е во рекламата, нити е оптимизирана за да се гледа целата на екран. Баба ми поубава слика ќе направеше.

Еве имаат и сајт. www marketingpalenzo com mk (да не го правам линк).

А може и да ги тужам за спамирање?

Мора некој во Македонија и тоа да го започне.
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
е таман се погоди темава.. знае ли некој како да се среди да не ми праќаат спам пораки на маил..

па преку глава ми е од нив.. по 20 на ден стасуваат...
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Мене ме нервира, кога другарчиња (со добра намера) ќе испратат е-маил до цела листа на другари, а притоа не користат BCC, туку сите е-мејл адреси се видливи до примачите, па лесно може на некој од нив да ја искористи листата за спам :/

Може малку е надвор од темава, ама мислам дека таквите компании на ваков начин стигнуваат до нашите е-мејл адреси..

Значи, ако веќе морате да пратите е-мејл до повекемина, внесувајте ги адресите како Blind carbon copy, за истите да неможат да бидат злоупотребени во иднина..
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
е таман се погоди темава.. знае ли некој како да се среди да не ми праќаат спам пораки на маил..

па преку глава ми е од нив.. по 20 на ден стасуваат...
Спамот е светски проблем затоа што не е баш лесно да се спречи :) Не постои едноставно решение на проблемот.. Отвори си нова тема ако те интересира повеќе за ова..
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
mozhebi toa e eden od nachinite..
No kako shto imam chitano, programirani se programchinja ( makar shto i ne e nekoja filozofija da se isprogramiraat programi od ovaj vid) chija shto namera e da prakjaat spam poraki, na random mesta, t.e bukvalno prakjaat segde (ex. [email protected] ; [email protected] ; adaaaa ; [email protected] ) i taka da po nekolku milioni isprateni maili, i tebe kje ti dojde redot :D.
Osven ova spamot vo eden od najchestite sluchai, avtomatski samovolno se prenesuva na site kontakti od nechija zhrtva.( ex. Na nekoja web strana, stoi nekoj virus, i ti bez da znaesh toj avtomatski si se spushta kaj tebe vo kompjuter, i istovremeno prakja mail poraki do site kontakti shto gi imash.
Vtoriov sluchaj mislam deka e edna od glavnite prichini za tolkavo brzo shirenje na spam.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,971
Мислења
853,798
Членови
29,613
Најнов член
mmx1990
На врв Дно