• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Македонски Сервис за Слики

 • Ја почнал/а темата
 • #1
29 август 2016
14
3
Креиран и пуштен е нов бесплатен сервис за слики со привремен домен www.slikaj.con.mk. После 15-ти декември ќе биде достапен и официјалниот домен. Пробајте :)
 

Motherboard

Gaining Experience
4 септември 2015
150
187
Да дефинитивно тргни ги тие сликите за рекламен ростор направи си посебна страна маркетинг каде што би објаснил каде можат да стојат рекламите и кога би добил понуда за акутелна реклама тогаш намести си ја рекламата, среди го малце дизајнот мислам дека може да биде нешто подобро. И баш би било добро до тие линкови да наместиш копче/фунција Copy to clipboard сигурно на некој му треба тој линкот и би било добро да има можност да го копира само со 1 клик. И ајде не плукајте останатите дадете некој совет добро е кога се отвора нешто македонско, па макар го има и тоа македонското во него :)
 

uwemi

Unbeatable
20 февруари 2011
4,761
4,243
Skopje
2b.com.mk
uwemi's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3450s
Motherboard
Gigabyte GA-z68xpUD3
Storage
Samsung EVO 840 / 320GB + 1TB HDD.
PSU
CM SilentPro 700W
RAM
2x4GB Kingston - 1333mhz
Video card
Sapphire R9 280x Vapor-X
Case
CoolerMaster K-350
Mouse
Logitech MX-518
Keyboard
A4Tech B120 Red BackLight
Audio
Creative Inspire P380 2.1
Monitor
BenQ RL27" + SyncMaster 24"
OS
Windows 7 / 64Bit
Izbori se blizat imaat pari sa Reklami so vi e na vas ostajte go :eek:h::eek:h:
 

krale

Practice makes perfect
6 февруари 2009
2,300
1,362
Има ли некоја идеја што се подржала на форумов, или сите сме овде собрани џаболебари да м'рсиме за секој што нешто пробува?

Ок, слаба реализација, ама малце поконструктивни постови не е лошо...
 

l1d0v1c

Practice makes perfect
10 март 2011
649
1,344
Скопје
 • Зошто Слика.МК а доменот slikaj.con.mk?
 • Зошто уште непочнат ставаш простор за реклами? Прво треба да набиеш посетеност па после да му ја мислиш вака ударно да ги поставиш рекламите.
 • Малце позадината не ми иде со плавата позадина на хединзите, а тоа црвената точка не би сакал ни да коментирам. Ако веќе ти се свиѓа логото, комбинирај ги боите да бидат складни со него.
 • Што ти е идејата? Што сакаш да постигнеш со сајтов? Да, тука објасни во една реченица, но на самиот сајт немаш апсолутно ништо објаснето. Некој ќе улета на сајтов појма нема што гледа пред него.
 • Футерот под итно намали го, цел сајт ти го зафаќа :) (не во буквална смисла)
 • Ако веќе имаш минималистички дизајн на прва страна и popup-и на најава и регистрација (единствено што ми се свиѓа од сајтов), бар најпрај го full width и full height. На било кој уред да се отвора на цел екран, ни помалку ни повеќе.
ЕДИТ: За доменот сега видов дека имаш пишано, моја грешка
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,058
12,472
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
con = измама, con.mk = измама.мк

Многу лош избор за домејн според мене.
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,465
3,162
Има ли некоја идеја што се подржала на форумов, или сите сме овде собрани џаболебари да м'рсиме за секој што нешто пробува?

Ок, слаба реализација, ама малце поконструктивни постови не е лошо...
https://www.facebook.com/viktor.grebenaroski
Мислам дека со идејава треба да се префрлите на кајгана.

con = измама, con.mk = измама.мк

Многу лош избор за домејн според мене.
Ете пишано е дека после 15 декември ќе има „официјален“ домен, најверојатно тогаш го добива џепарацот од баби и дедовци.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,020
3,465
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 9700K + Cooler Master M240L
Motherboard
Asus ROG STRIX Z390-E Gaming
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Gigabyte GTX 1080 Ti G1 Gaming
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
идејата ти е ок, до некаде...неоригинална, мех...ама изгледа не си ги разбрал убаво или си ги превидел проблемите кои произлегуваат од овој тип на сајтови, кој од техничка природа, кој од правна природа. дизајнот не си се потрудил да го средиш како шо треба, лоша комбинација (шо дури и за мене како човек шо има проблеми со бои) ова боди очи. неусогласени, тема нула ... како семинарска ова ми изгледа. ништо повеќе. не си предвидел и дека ти треба ОГРОМЕН хостинг за вакво нешто, па контрола на аплоуд...и ред други ситници. за доменот, чисто промашено.
 

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,319
1,400
127.0.0.1
petrov.mk
Сериозно ми го прифати стрингов за лозинка?
''''''''
сега со тој стринг неможам да се најавам ми јавува грешка :D
друже пред нешто да го пуштиш live, од тешничка гледна точка, помини неколку саати тестирања и сл.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,020
3,465
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 9700K + Cooler Master M240L
Motherboard
Asus ROG STRIX Z390-E Gaming
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Gigabyte GTX 1080 Ti G1 Gaming
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
санитизација нула а? xaxaxax
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,752
6,780
www.mikrotikmacedonia.net
Aj da kazam zosto kenjam protiv vakvi proekti. Imase pred nekoe vreme eden makedonski sajt pic.mk traese nekoe vreme, narodot kacuvase sliki. odednas mu teknuva na bateto, nemam fajde go gasam sajtot. Site sliki so se kaceni i spodeleni nekade otidoa vo voda, nedostapni se. zatoa izbegavam makedonski start up testovi za da kacuvam sliki.

p.s: nemam mk poddrska na kineskiov rom.
 

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
909
3,158
Прага
pic.mk се префрли на fotografija.mk ама и тој домен се продава подолг период. Иначе коментар на место. Башка што секој ден никнуваат "стартапи" и истите се гасат после 3 месеци пошто немало пара. Не гледам причина за вакви сервиси од локален тип. И се топ да е средено, зошто би те избрал тебе, а не tinypic или слични постоечки сервиси што не згаснуваат преку ноќ?
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,752
6,780
www.mikrotikmacedonia.net
pic.mk се префрли на fotografija.mk ама и тој домен се продава подолг период. Иначе коментар на место. Башка што секој ден никнуваат "стартапи" и истите се гасат после 3 месеци пошто немало пара. Не гледам причина за вакви сервиси од локален тип. И се топ да е средено, зошто би те избрал тебе, а не tinypic или слични постоечки сервиси што не згаснуваат преку ноќ?
Samo sum realen. :)

Go jadev stapot so pic.mk, nesakam da gi prikacuvam slikite po 100 pati , samo zatoa sto na sopstvenikot mu teknalo deka nema fajde od stranata.

imgur.com i servis sto go koristam veke dolgo vreme, preporaka za nego. Stabilen sajt, veke so godini. Prezivuva na baza na donacii, ama ete opstojuva so godini. Bi doniral na saj kako ovoj, poso go koristam sekojdnevno.
 

Motherboard

Gaining Experience
4 септември 2015
150
187
Многу хејтајње на една тема :/ дајте малце позитивно никој не рече дека slikaj треба да му биде конкурент на imgur или треба да го користите за професионални работи или вашиот бизнис... доволно е да се остави некој коментар совет... не мора да се хејта со оглед дека странта е направена од некој што има 16-17 години јас мислам дека се е "супер", прво запрашајте се каде бевте вие и што правевте на 16 години...
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,752
6,780
www.mikrotikmacedonia.net
прво запрашајте се каде бевте вие и што правевте на 16 години...
Право да ти кажам ние на 16 години, ги фаќавме девојките во клас за газот, ти на детево му велиш дека е на добриот пат. Не го лажи. Нека се зафати со "посериозна" работа. :D
 

Motherboard

Gaining Experience
4 септември 2015
150
187
Право да ти кажам ние на 16 години, ги фаќавме девојките во клас за газот, ти на детево му велиш дека е на добриот пат. Не го лажи. Нека се зафати со "посериозна" работа. :D
На некои едноставно му е судено да бидат Nerd...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #22
29 август 2016
14
3
Ќе го послушам советот на lynx замина сето курбан. Ви благодарам за искажаните мислења. Благодарам и догледање
 

Volkswagen

Gaining Experience
12 септември 2008
221
69
Ме нервира онај менталитет на Македончето.

Хејтањето!

Разбирам дека има и револт за многу работи, ама сите да се правите паметни и однапред да деградирате нешто само затоа што вие не сте дел од тоа, изгледа одвратно.

Поубаво ќе беше да напише некој што треба дечкото да направи да му успее идејата.

Како и 99% темите на сите форуми во Македонија, проектите пропаѓаат само затоа што некој мора да промрчи и да се направи паметен, место барем малку да му се поможи на некој да ја оствари идејата.

Глупости.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,120
Мислења
838,770
Членови
29,029
Најнов член
ivanaivaivana
На врв Дно