Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Makedonski profesionalizam

Статус
Затворена за нови мислења.

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
ministryoffinancegx2.png
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Хехех.
Како и да е, мене повеќе ми смета тоа што сајтот не се вчитува без www, одколку favicon-от :)
 

jpetrov

Intern
19 мај 2007
136
0
Воопшто не ја разбирам забелешката????

Поголем дел од Министерство за Финансии е базирано на Линукс/ФриБиЕсДи инфраструктура од дамна. Нивниот ИТ сектор промовира користење на слободен софтвер. Иконата и рекламите за Фајрфокс и ООо се само демонстрација како сите државни институции треба да го следат тој пат.

И конечно, дали знаеш од каде е ѓаволчето од твојот аватар?
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
Воопшто не ја разбирам забелешката????
Rabotata e dali sakash da ja razberesh poentata.

Поголем дел од Министерство за Финансии е базирано на Линукс/ФриБиЕсДи инфраструктура од дамна.
Нивниот ИТ сектор промовира користење на слободен софтвер. Иконата и рекламите за Фајрфокс и ООо се само демонстрација како сите државни институции треба да го следат тој пат.
Promoviranje DA, no NE na toj nachin, sepak stanuva zbor za vladina institucija. Aj razgledaj gi web stranite na drugite vladi/ministerstva vo svetot i kazhi mi chija web strana e nakitena so pingvini, lisici i ostali zhivotinji. Eve ti primer od 7 drzhavi shto koristat 'Open Source OS'


| Germanija Linux | Kanada Solaris | Amerika Linux | Norveshka Linux | Shvedska Solaris | Rusija FreeBSD | Kina Linux |
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Воопшто не ја разбирам забелешката????

Dude, мора да признаеш дека треба малце (малце повеќе) да поработат на сајтот, тоа што промовираат Open software е одлично, ама треба прво сајтот да заличи на нешто не? А тоа со favicon-от е крајно смешно.
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Ова горе не е пример за македонскиот професионализам. Сигурно сте го виделе веб сајтот на министерство за земјоделство (со еротските слики). Мислам дека сега го тргнаа, ама долго време стоеше голата легната тетка или таа што клечеше. Иначе дечките од мин за фин. се супер, штета што замина еден. Проблемот е во тоа што администрацијата нема усвоено ИТ стандарди за интра и интер комуникација и мислам дека веќе се изготвува нешто такво во влада. КОга тоа ќе среди нема да има вакви работи. Мене ме чуди како воопшто функционираат ИТ слиужбите во јавна администрација со оглед како ги плаќаат.
ПОшто и Мајкрософт не шупчат со името не ми криво за пингвинчето. Они нас...!!!
 

jpetrov

Intern
19 мај 2007
136
0
Најмал проблем на еден владин сајт е неговиот изглед. Достапноста и корисноста на услугите и информациите се многу поприоритетни.
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Се слагам со тебе jpetrov.
Се радувам на денот кога владите ќе сфатат колку е битно тоа „е-“ пред услугите што ги нудат.
Здраво е да се критикува, тие владини сајтови се наши, направени со наши пари и треба да предлагаме што не чини што да се подобри. Затоа мене ме изнервира тоа со сајтот на мин. за земјодество.
Ова е портал за услуги на владата и таму можете да давате коментари за одредени услуги, можете да предложите услуга, да прашате...
А може и да отвориме нова тема со предлози што чини а што нечини на владините сајтови, предлози за подобрување, сифурно некој ќе прочита. Што мислите?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.973
Мислења
972.591
Членови
35.321
Огласи
2.920
Најнов член
dimovskin7
На врв Дно