Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Македонски Пошти - Општа Дискусија

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?


  • Вкупно гласале
    657

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.845
1.579
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO

stefan

Gaining Experience
13 април 2007
468
222
Прилеп
Не бе луѓе не бива од оваа наша пустелија држава и не бива. Толку безрбетни примати начукани во пошта и не му се работи и не му се работи . Со стап да ги тераш па нема да мрднат со мал прст.

1718707283222.png
 

kikomir

Gaining Experience
30 јуни 2015
149
175
Не бе луѓе не бива од оваа наша пустелија држава и не бива. Толку безрбетни примати начукани во пошта и не му се работи и не му се работи . Со стап да ги тераш па нема да мрднат со мал прст.

Погледнете го атачментот 138321
Не знам дали си озбилен ама ниедна од двете пратки не ти е стигната до Македонија. Ако е заебанција, браво за кој и да го пратил мејлот (ако го пратил).
 

Titanium

Intern
1 март 2024
95
39
Не знам дали си озбилен ама ниедна од двете пратки не ти е стигната до Македонија. Ако е заебанција, браво за кој и да го пратил мејлот (ако го пратил).
Што би рекле Србите, боље спречити, него лечити! :D
 

Joco Ilievski

Gaining Experience
24 август 2011
490
465
Тетово, Јегуновце
Joco Ilievski's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x / Wraith Prism
Motherboard
Aorus B450 Pro
Storage
Samsung EVO 850 250GB / WD500GB HDD
PSU
Sharkoon SilentStorm Icewind Black 80 Bronze Plus 750W
RAM
Kingston 2x16GB @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 7700 XT Pure 12GB
Case
SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
Benq Zowie EC1-A
Keyboard
Sharkoon Skiller Pro+
Monitor
Dell U2414H
OS
Windows 10 Pro
Еслакирај за нашите до премиерот, за твоите ка ќе стигнат у Македонија више ќе е ескалирано
 

stefan

Gaining Experience
13 април 2007
468
222
Прилеп
Секако ке му звонев на премиерот ми должи некои пари го нема се крие не се јавува на телефон. Ке појдам деновиве до него ке му го соопштам проблемот.
 

Boyan Orion

Intern
15 јули 2014
32
29
Boyan Orion's setup  
Processor & Cooler
Generic x86/64 multicore processing device
Пишав и на маил. До сега 2-3 пати ме издриблаа да одам до железничка и назад до доставна единица и само си ја префрлаат топката а имам документ да си подигнам кој ми е итно потребен а дреме во пошта од 30-ти мај.
Статусот е SKOPJE IO 1003 до 1000 - vo posta. Ова не е нормално. Можам да замислам како им е на луѓе со многу поитни документи од моите.
 

Viktork11

Intern
17 ноември 2020
30
23
Вчера ми пристигна RR_HU пратка преку Виа Пост. Стигна за 3 недели што не е лошо.
 

JonnyDark

Gaining Experience
10 јуни 2022
512
359
Од алиХ со холандска пошта стигна редрагон маусо за 15 дена.
Во моментот има бела боја гледам. Кој сака нека порача. Јас 1 месеч чека ги за бела боја да донесат.

441908760_1383600882314792_6395426871106376224_n.jpg
 

Titanium

Intern
1 март 2024
95
39
Последна промена:

viktor4mkd

Intern
22 мај 2023
53
14
Еве ситуација кај мене. RR пратка од 13.06. не е мрдната од статус Arrived in line haul office. Полека почнав да се простувам од неа. :)
Погледнете го атачментот 138333
Тоа е дека пратката влегла во Унгарија , после ќе ти смени статус leaving transit county, не е тоа дека е во Мк влезена пратката , после departure county ( Кина ) оди transit county ( Унгарија , Холандија , Латвија итн. ) па тек после тоа destination county ( MK ) .
 

Titanium

Intern
1 март 2024
95
39
Тоа е дека пратката влегла во Унгарија , после ќе ти смени статус leaving transit county, не е тоа дека е во Мк влезена пратката , после departure county ( Кина ) оди transit county ( Унгарија , Холандија , Латвија итн. ) па тек после тоа destination county ( MK ) .
Не беше тоа поентата, знам каде е пратката. Последниве 3 месеци имам доста пратки од кои сите го менуваа овој статус за еден ден во "Arrived in transit county". Па и UB, не само RR пратките. Затоа прашав претходно дали некој има пратка со идентичен датум да стои вака веќе една недела без промена. Дали е навистина стигната во Унгарија или е автоматски генериран статус од Кина никогаш не можеш да бидеш сигурен, иако е GMT+2.
 

dipsyy

Intern
23 април 2023
6
1
Здраво. Колкав е рокот за подигање на пратка од Алиекспрес во пошта со доставено ливче?
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.417
13.323
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Здраво. Колкав е рокот за подигање на пратка од Алиекспрес во пошта со доставено ливче?

Здраво. Најчесто пишува на ливчето. Во последно време кај мене секогаш е осум работни дена (порано беше пет).
 

petkotrajko

Practice makes perfect
16 јуни 2017
1.599
1.740
Здраво. Колкав е рокот за подигање на пратка од Алиекспрес во пошта со доставено ливче?
Обично имаат пишано на ливчето некое датумче од кога до кога имаш можност за подигање.
Околу една недела од прилика.
 

coNNectMKD

Practice makes perfect
13 март 2017
966
1.066
Skopje
Нарачка направена на 17ти Мај. 19ти Мај спремна па пуштена за испорака, 20ти е веќе е во транспорт.
Во Македонија, Скопје 1003 на 6ти Јуни.
Сега сме 26ти, уште ја неам добиено.

На меил ми враќаат пратката е во фаза на обработка, дополнително следете ја веб страната.

Како е можно за помалце од 18 дена да дојде од Кина до оваа вукојебина, а од пошта до дома да чекам 20+ дена и уште да не си ја зеам?
 

Alex3

Gaining Experience
20 декември 2018
77
69
... вукојебина, ...
некој во Алиекспрес темата напиша дека денес му стигнала пратка порачана во ноември, нема веќе правила кога е во прашање народна пошта, џабе ќе се нервираш
raw-1485765782.gif
 

xDrrstrrt

Баниран/a
16 јуни 2024
1
0
Поштата си работат добро,ама по се изгледа чистачката доцнит...да и зачисти врештите разбацани ваму-таму..така имам пратки од 5 април..сеуште не дојсени,ама вејче од 18-19 мај и понекоја од Мај се доставује...баш е темпото како требат...!
 

Gligorov

Intern
25 февруари 2021
16
19
Нарачка направена на 17ти Мај. 19ти Мај спремна па пуштена за испорака, 20ти е веќе е во транспорт.
Во Македонија, Скопје 1003 на 6ти Јуни.
Сега сме 26ти, уште ја неам добиено.

На меил ми враќаат пратката е во фаза на обработка, дополнително следете ја веб страната.

Како е можно за помалце од 18 дена да дојде од Кина до оваа вукојебина, а од пошта до дома да чекам 20+ дена и уште да не си ја зеам?
Не е многу тоа, еве една веќе цел месец патува од пошта 1003 до 1430.
pratki 1.jpg А вчера пратка RR ....... HU ми ја донесе ЕЛС (Еко логистик сервис) 18 дена од купување до дома, тракинг бројот не се појави никаде, ниту во Унгарија.
 

agjurcin

Intern
18 април 2018
53
33
Нарачка направена на 17ти Мај. 19ти Мај спремна па пуштена за испорака, 20ти е веќе е во транспорт.
Во Македонија, Скопје 1003 на 6ти Јуни.
Сега сме 26ти, уште ја неам добиено.

На меил ми враќаат пратката е во фаза на обработка, дополнително следете ја веб страната.

Како е можно за помалце од 18 дена да дојде од Кина до оваа вукојебина, а од пошта до дома да чекам 20+ дена и уште да не си ја зеам?
Одговорот ти е во твојата порака, во последната реченица, во зборот пред запирката :(
 

Antonio002

Intern
18 јули 2019
26
9
Еве уште едно мое искуство со нашата пошта од Денес

Веќе долго време чекам пратки кои не се нешто скапи (околу 15 долари една),и истите ги следам на повеќе тракинг системи, пред околу две недели добив инфо дека сите од тие пратки се веќе во локална пошта (Не во 1005,1000) туку во поштава што ми е во комшии :ROFLMAO:, и за истите имав надеж дека ќе ми бидат доставени деновиве, но ништо не стигна, нит пратка нит картонче за подигање, И денес Сабота, иако поштата работи од 08 до 11 решив да појдам сам да ги подигнам, На вработената на шалтер и ја објаснив целата ситуација дека знам дека се тука пратките и дека дојдов да ги подигнам пошто они абер немаат од достава на истите, Бев надежен дека барем една пратка од многуте ќе подигнам, Но од вработената само добив дрско дерење дека не треба да досаѓам и дека треба да чекам поштарот да ги донесе,По тоа ја прашав а кога ке биде тоа да „Поштарот ги донесе„ пак дерејки ми вика кога ке му текне. По тоа заклучив дека колку и да е проблем со Маџарска за достава толку е и проблем со нашиве локални пошти што работат луѓе ради реда.
 

Gligorov

Intern
25 февруари 2021
16
19
Е за таа што се дерела, ти оваа година од џебот ќе извадиш 30 евра и ќе и ги дадеш да земе плата, и сите вработени во твојата фамилија ќе платат по 30 евра.
Мојата фамилија ќе плати 90 евра, 680 000 вработени во Македонија ќе платат по 30 евра за да ги покриеме загубите на пошта (повеќе од 20 000 000 евра). Ќе платиш ти, јас, сите, за некоја таму да си лечи фрустрации.

Мислам дека би требало да се организира нешто како барање, подршка за вработените 2000 луѓе во пошта. Да им плаќаме по 5000 евра годишно да седат дома, нас граѓаните на оваа вукојебина ќе не чини само 10 000 000 евра, дупла помалку од сега, вработените нема да има потреба да ставаат сабајле, да штрајкуваат, да се дерат.
А за пратките ќе се најде некој што сака да работи, може и кинезите ќе ги носат до дома.
 

Titanium

Intern
1 март 2024
95
39
Еве уште едно мое искуство со нашата пошта од Денес

Веќе долго време чекам пратки кои не се нешто скапи (околу 15 долари една),и истите ги следам на повеќе тракинг системи, пред околу две недели добив инфо дека сите од тие пратки се веќе во локална пошта (Не во 1005,1000) туку во поштава што ми е во комшии :ROFLMAO:, и за истите имав надеж дека ќе ми бидат доставени деновиве, но ништо не стигна, нит пратка нит картонче за подигање, И денес Сабота, иако поштата работи од 08 до 11 решив да појдам сам да ги подигнам, На вработената на шалтер и ја објаснив целата ситуација дека знам дека се тука пратките и дека дојдов да ги подигнам пошто они абер немаат од достава на истите, Бев надежен дека барем една пратка од многуте ќе подигнам, Но од вработената само добив дрско дерење дека не треба да досаѓам и дека треба да чекам поштарот да ги донесе,По тоа ја прашав а кога ке биде тоа да „Поштарот ги донесе„ пак дерејки ми вика кога ке му текне. По тоа заклучив дека колку и да е проблем со Маџарска за достава толку е и проблем со нашиве локални пошти што работат луѓе ради реда.
МК пошта веб-сајт, жалби и поплаки. Не за пратки. Ако не, пак нека ти се дере
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.278
Мислења
977.752
Членови
35.575
Најнов член
fortspecialities
На врв Дно