Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Македонски Пошти - Општа Дискусија

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?


 • Вкупно гласале
  657

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1.750
1.594
Скопје
Каде се наоѓа пошта 1005 , и дали некој подигнал пратка од таму ?
Знам дека е Карпош , која е точната локација.
1020 е карпош .. 1005 е интерна за пре-распределување од главна пошта до останатите, нема подигање од таму опција
 

Heruvin888

Баниран/a
13 јуни 2024
1
0
Лотаријата повторно проработи..повеќе пратки од 5 Април во вреќа,а само една извлечена..додека од 18 и 19 Април две извлечени...веројатно се забавуваат во пошта пред одмори..
 

Lokomotiva

Gaining Experience
10 јуни 2018
168
85
Само што се вратив од пошта. Никад полошо. Вреќи на сите страни, некои со месеци не им се отворени, под изговор нема луѓе.. во меѓувреме дојде еден од рамката и му вика на контролот имам работа јас ќе излезам. Контролоров го погледна и ништо не му одговори.. си отиде бацето. После се сврте накај мене и ми вика само што дојде на работа, си оди.. Можам да заклучам дека овде сите, освен матичните, имаат бенефиции.. да не го тупам, ионака се' оди у ***...Сакав да ве прашам што правите со пратките што се чекаат по неколку месеци, да не' речам 5+ месеци? Што алтернативи постојат? Ми се смачи више од ова молење, чекање, отворена вреќа, затворена вреќа, остај број и слично.

Пс. После три години едвај најдоа поштар за мојот реон, ништо лично за дечкото, али е мутав ко тиква. Место да се фокусира на битни работи (нови сметки, пратки и слично) тој ми носи месеци стари сметки. Не можам да разберам. Не памтам последниве неколку години да ми донеле пратка, се' јас морам да одам до главна пошта.

Пс2. ми беше незгодно да сликам во просторијата каде што баравме пратки, али имаше дупло вреќи од овие што се пред шалтер, плус во делот што им е наменет за седење.. Епа Urime.
 

Атачменти

 • IMG_8758.heic
  1,6 MB · Прегледи: 69
Последна промена:

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.606
2.627
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Каде се наоѓа пошта 1005 , и дали некој подигнал пратка од таму ?
Знам дека е Карпош , која е точната локација.
не е тоа пошта за обични граѓани1005 ќе да е нешто или од, или до царина, или некоја класификација внатре во главна пошта.

од кај заклучи дека е Карпош?
 

JonnyDark

Gaining Experience
10 јуни 2022
512
359
Само што се вратив од пошта. Никад полошо. Вреќи на сите страни, некои со месеци не им се отворени, под изговор нема луѓе.. во меѓувреме дојде еден од рамката и му вика на контролот имам работа јас ќе излезам. Контролоров го погледна и ништо не му одговори.. си отиде бацето. После се сврте накај мене и ми вика само што дојде на работа, си оди.. Можам да заклучам дека овде сите, освен матичните, имаат бенефиции.. да не го тупам, ионака се' оди у ***...Сакав да ве прашам што правите со пратките што се чекаат по неколку месеци, да не' речам 5+ месеци? Што алтернативи постојат? Ми се смачи више од ова молење, чекање, отворена вреќа, затворена вреќа, остај број и слично.

Пс. После три години едвај најдоа поштар за мојот реон, ништо лично за дечкото, али е мутав ко тиква. Место да се фокусира на битни работи (нови сметки, пратки и слично) тој ми носи месеци стари сметки. Не можам да разберам. Не памтам последниве неколку години да ми донеле пратка, се' јас морам да одам до главна пошта.

Пс2. ми беше незгодно да сликам во просторијата каде што баравме пратки, али имаше дупло вреќи од овие што се пред шалтер, плус во делот што им е наменет за седење.. Епа Urime.
Сега замисли пратките од алиекспрес за колку брзо време стигнат кај нас....Па според ова на сликата испаѓа дека по 1-2-3 месеца дремат у вреќа на статус "вреќа(излез)" ..
 

mankanos

Intern
30 септември 2017
71
21
Само што се вратив од пошта. Никад полошо. Вреќи на сите страни, некои со месеци не им се отворени, под изговор нема луѓе.. во меѓувреме дојде еден од рамката и му вика на контролот имам работа јас ќе излезам. Контролоров го погледна и ништо не му одговори.. си отиде бацето. После се сврте накај мене и ми вика само што дојде на работа, си оди.. Можам да заклучам дека овде сите, освен матичните, имаат бенефиции.. да не го тупам, ионака се' оди у ***...Сакав да ве прашам што правите со пратките што се чекаат по неколку месеци, да не' речам 5+ месеци? Што алтернативи постојат? Ми се смачи више од ова молење, чекање, отворена вреќа, затворена вреќа, остај број и слично.

Пс. После три години едвај најдоа поштар за мојот реон, ништо лично за дечкото, али е мутав ко тиква. Место да се фокусира на битни работи (нови сметки, пратки и слично) тој ми носи месеци стари сметки. Не можам да разберам. Не памтам последниве неколку години да ми донеле пратка, се' јас морам да одам до главна пошта.

Пс2. ми беше незгодно да сликам во просторијата каде што баравме пратки, али имаше дупло вреќи од овие што се пред шалтер, плус во делот што им е наменет за седење.. Епа Urime.
Кога ќе нема место да поминат и они , тоги шо праеме. А за тие сеа шо стоат ги видов и јас , мислам дека за нова година како подарок ќе ги разнесат
 

Titanium

Intern
1 март 2024
95
39
Сега замисли пратките од алиекспрес за колку брзо време стигнат кај нас....Па според ова на сликата испаѓа дека по 1-2-3 месеца дремат у вреќа на статус "вреќа(излез)" ..
Инфо од Маџариан Пост. Јавно објавено на нивниот веб сајт.

Important informations! When your tracking number starts UB you received a Super- Economy parcel tracking service. This means you will be able to track your parcel until it arrives to the Hungarian logistic center. With this conditions, orders from China take longer time to be delivered. This possibly be 6- 8 weeks from the time it arrives to Hungary!
 

JonnyDark

Gaining Experience
10 јуни 2022
512
359
Инфо од Маџариан Пост. Јавно објавено на нивниот веб сајт.

Important informations! When your tracking number starts UB you received a Super- Economy parcel tracking service. This means you will be able to track your parcel until it arrives to the Hungarian logistic center. With this conditions, orders from China take longer time to be delivered. This possibly be 6- 8 weeks from the time it arrives to Hungary!
Што дека е супер економи? Они во вреќи на големо ги носат..не ти ја носат поединечно пратката. Така да и за UB и за RR сигурно овде во вреќи истоварани од маџарите на куп дремат ...Па додека нашите партиски мравки да отворат вреќите, да скенират секоја поединечно дека е стигната...Помине 90 дена...
 

Titanium

Intern
1 март 2024
95
39
Што дека е супер економи? Они во вреќи на големо ги носат..не ти ја носат поединечно пратката. Така да и за UB и за RR сигурно овде во вреќи истоварани од маџарите на куп дремат ...Па додека нашите партиски мравки да отворат вреќите, да скенират секоја поединечно дека е стигната...Помине 90 дена...
Се собира и од ваму и од таму. Него да прашам за Центар, се случило да носи некој помали RR пратки по дома? Или исклучиво од Железничка се земаат? Мислам кога (ако) се појават.
 

agjurcin

Intern
18 април 2018
53
33
Се собира и од ваму и од таму. Него да прашам за Центар, се случило да носи некој помали RR пратки по дома? Или исклучиво од Железничка се земаат? Мислам кога (ако) се појават.
Тешко. Беше тоа once upon a time in центар. Тие вреќите не ги обработуваат, а не па дома пратка ќе ти донесат. Инцидентно можеби, ако имаш врски кај поштарчето... Ако си му битен па да смета дека ќе му потребаш некад да му свршиш работа за нешто, слично као и све како што оди кај нас...
 

kikomir

Gaining Experience
30 јуни 2015
149
175
Се собира и од ваму и од таму. Него да прашам за Центар, се случило да носи некој помали RR пратки по дома? Или исклучиво од Железничка се земаат? Мислам кога (ако) се појават.
Центар има поштари, кај мене носат секакви пратки (ама не сум дома у работно време) па ги оставаат во пошта 14 (кај Нова Македонија) и си ги земам од таму... не од Железничка.
 

Boco1987

Gaining Experience
25 март 2017
272
296
Скопје
Се собира и од ваму и од таму. Него да прашам за Центар, се случило да носи некој помали RR пратки по дома? Или исклучиво од Железничка се земаат? Мислам кога (ако) се појават.
Пратките за Центар се подигаат во поштата кај Нова Македнија
 

Lokomotiva

Gaining Experience
10 јуни 2018
168
85
Во кој реон или адреса..редовно ги носат пратките низ Скопјево?
 

acikaaa

On your way to fame
22 октомври 2018
735
727
Скопје
Карпош 3 пратки од Али ми немаат стигнато од март, освен таа една преку Виапост што беше
 

maki01

Gaining Experience
2 август 2017
107
77
Во кој реон или адреса..редовно ги носат пратките низ Скопјево?
Пинтија но сме под 1050 ( Драчево ). Штом се појави на влез утредента ми е дома. Ретко добар човек и поштар, Мики.

Sent from my SM-A155F using Tapatalk
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.292
4.269
Скопје
hackitfree.github.io

Titanium

Intern
1 март 2024
95
39
Дали случајно има некој со идентичен застој пред да се појави RR пратката во Унгарија?

Arrived at linehaul office, Carrier note:
Arrived at linehual office
June 13, 2024 20:58
Sync Time: June 18, 2024 06:35:21 (GMT+02:00)

До сега статусов се менувал за 24 часа ама еве веќе пет дена абер нема. Почна застој или јас сум баксуз? :)
 

kikomir

Gaining Experience
30 јуни 2015
149
175
Дали случајно има некој со идентичен застој пред да се појави RR пратката во Унгарија?

Arrived at linehaul office, Carrier note:
Arrived at linehual office
June 13, 2024 20:58
Sync Time: June 18, 2024 06:35:21 (GMT+02:00)

До сега статусов се менувал за 24 часа ама еве веќе пет дена абер нема. Почна застој или јас сум баксуз? :)
Јас имам вакви пратки со RR, кај Унгарците дремат.
 

Titanium

Intern
1 март 2024
95
39
Јас имам вакви пратки со RR, кај Унгарците дремат.
Ме зачуди малку. Сите претходни пратки последниве месеци во рок од 24 часа добиваа следен статус "Arrive at transit country or facility". Вклучувајќи и една од 11.06. Таман решив нешто поскапо да нарачам и викам фати кривина. :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.278
Мислења
977.752
Членови
35.575
Најнов член
fortspecialities
На врв Дно