Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Македонски Пошти - Општа Дискусија

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?


 • Вкупно гласале
  652

flashgordon007

On your way to fame
15 септември 2012
871
943
Исто и ја би ги пофалил од поштата во Карпош, прилично се фини и културни и да, и мене ми се деси, имаат едно ново поштарче, ми заѕвони на врата, мислев ЈС дека е некој, ама не, ми донесе пратки. Значи не известувања, пратки, ситни, ама како и да е.

Иначе пред некој месец, 2-3 можеби, кога бев во пошта имаше неколку рамковни/партиски ликови што само стоеа и/или сметаа и приметлива беше тензијата и нервозата кај регуларните вработени кои веќе 10 години ме услужуваат.

Да не е нивниот однос према корисниците позитивен, моето мислење према поштата би бил катастрофално лош...
 

Lokomotiva

Gaining Experience
10 јуни 2018
160
76
Nekoj sto naracuval so post restant da prenese koj status treba da se smeni na stranata na mak. posta za da znam koga da odam da ja podignam pratkata? Citam pocnale da naplakjaat cuvanje na pratki po 9 denari od den.
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4.805
3.718
Се размрдаа малце изгледа, после 4-5 месеци стигнаа 2 пратки од нова година :cool:
 

kikomir

Gaining Experience
30 јуни 2015
148
173
Во просек по колку време ви стојат со статус 1003 - vo posta?
Прашањето од милион долари. До пред Велигден/1 Мај кај мене идеа брзо, у просек да речеме 1 недела...оттогаш наваму е пепел, ништо нема мрднато.
 

agjurcin

Intern
18 април 2018
50
30
Прашањето од милион долари. До пред Велигден/1 Мај кај мене идеа брзо, у просек да речеме 1 недела...оттогаш наваму е пепел, ништо нема мрднато.
Исто, од 27ми април имам куп, ни да мрдне од 1003, а поштар има, сметки стигаат... Башка ниту една не ми е од Али. Лудило.
 

2AM

Intern
22 април 2024
24
16
Skopje
Ланска година беше многу јако... Оваа година се опаметив.
Стига картонче и вика, може да се подигне пратката во рок од 8 дена започнувајќи од 1 јули.
Идам на 1, сабајле во 8:30, ставиле натпис “летно работно време од 9“. Океј, си отидов.
Идам на 2, во 12, нормално погодувате - на пауза е едниот колега, а колешката што го заменува е во гужва.
Идам на 3, вика дечко вреќата со пратки не ни е донесена.
Идам на 4, вика дечко дојде вреќата ама уште не ни се распределени пратките.
-------
Идам на 8, ја земав. Наравоучение, одете претпоследен или последен ден. Успат им викам, не е во ред вака, на картончето стои 8 дена сметајќи од 1-ви јули. Госпоѓата ми вика, дечко тоа си го пишуваат поштарите, не се консултираат со нас, што да им правиме ние? И то.
 

Antonio002

Intern
18 јули 2019
23
8
Прашањето од милион долари. До пред Велигден/1 Мај кај мене идеа брзо, у просек да речеме 1 недела...оттогаш наваму е пепел, ништо нема мрднато.
Таа постапка вообичаено трае ден - два додека да биде доставена, Последен проблем што го имам со сите пратки UBXXXX, се со статусот "Pratkata e stavena vo vre;a (izlez)" и така стојат веќе 60+ дена.
 

Mr Bean ^.-

Intern
2 октомври 2017
101
39
Таа постапка вообичаено трае ден - два додека да биде доставена, Последен проблем што го имам со сите пратки UBXXXX, се со статусот "Pratkata e stavena vo vre;a (izlez)" и така стојат веќе 60+ дена.
Исто и кај мене никако да стигнат тие пратки со месеци
 

JonnyDark

Gaining Experience
10 јуни 2022
464
329
Таа постапка вообичаено трае ден - два додека да биде доставена, Последен проблем што го имам со сите пратки UBXXXX, се со статусот "Pratkata e stavena vo vre;a (izlez)" и така стојат веќе 60+ дена.
Нема врска тој статус со македонски пошти. Едноставно убаво пише ставена во вреќа и излева...Потоа кога ќе стигне во МК пишува (vlez) дека влегува кај нас.
 

Goran995

Practice makes perfect
16 ноември 2019
1.158
1.944
Скопје
Денес и вчера стигнаа две пратки.

 • Првата (RR...HU, држач за слушалки за под биро), порачана на 1-ви мај. Вчера беше во Skopje IO 1003, денес стигна до дома.
 • Втората (RR...HU, тастатура), порачана на 3-ти мај. Денес е стигната во Skopje IO 1003.
Ставив линкчиња, може ќе му се видат интересни работиве на некого.

@Joco Ilievski @JonnyDark - Бидете така после викендов. Или ќе ве хејтам или не :p
 

viktor4mkd

Intern
22 мај 2023
51
14
Дали некој доби пратка од тие што беа одбиени преку Виа пост ради вредноста или уште чекате?
 

Joco Ilievski

Gaining Experience
24 август 2011
479
449
Тетово, Јегуновце
Joco Ilievski's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x / Wraith Prism
Motherboard
Aorus B450 Pro
Storage
Samsung EVO 850 250GB / WD500GB HDD
PSU
Sharkoon SilentStorm Icewind Black 80 Bronze Plus 750W
RAM
Kingston 2x16GB @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 7700 XT Pure 12GB
Case
SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
Benq Zowie EC1-A
Keyboard
Sharkoon Skiller Pro+
Monitor
Dell U2414H
OS
Windows 10 Pro
Денес и вчера стигнаа две пратки.

 • Првата (RR...HU, држач за слушалки за под биро), порачана на 1-ви мај. Вчера беше во Skopje IO 1003, денес стигна до дома.
 • Втората (RR...HU, тастатура), порачана на 3-ти мај. Денес е стигната во Skopje IO 1003.
Ставив линкчиња, може ќе му се видат интересни работиве на некого.

@Joco Ilievski @JonnyDark - Бидете така после викендов. Или ќе ве хејтам или не :p
Ако ти прае ќејф и двајцата не частиш кригла пиво :p
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.536
1.407
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Поштата во Аеродром (зад Капитол) е веќе од мината недела во дефект... изолиран дефект е или има и други пошти што се во дефект?
Моментално ништо не им работи... не издаваат пратки...
 

agjurcin

Intern
18 април 2018
50
30
Поштата во Аеродром (зад Капитол) е веќе од мината недела во дефект... изолиран дефект е или има и други пошти што се во дефект?
Моментално ништо не им работи... не издаваат пратки...
Во дефект се до петок, од петок се на штрајк :)
 

Mikimilorad

Intern
11 февруари 2024
16
11
Можда е веќе пишано во групата но ќе прашам ако има некој скоро искуство со пратките UB///////HU кои еве веќе по 90 дена се во транзит според постал нинџа тракер,со последна промена ,,ставено во вреќа излез,, HU или HUBUDA 350 еве уште од 05 Април,а на барањето за рефунд одговорот е дека се одбива со образложение дека пратката е наводно кај вашиот доставувач што нема врска со реалноста???
 

Antonio002

Intern
18 јули 2019
23
8
Можда е веќе пишано во групата но ќе прашам ако има некој скоро искуство со пратките UB///////HU кои еве веќе по 90 дена се во транзит според постал нинџа тракер,со последна промена ,,ставено во вреќа излез,, HU или HUBUDA 350 еве уште од 05 Април,а на барањето за рефунд одговорот е дека се одбива со образложение дека пратката е наводно кај вашиот доставувач што нема врска со реалноста???
Исто искуство, Пратката е со статусот „Ставено во вреќа излез„ Повеќе од 60 дена кај мене и нема никаква промена, Побарав рефундирање на али но истото беше одбиено со причина што последниот статус на пратката на тракинг (17TRACK) e "Received by local delivery company,.
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.751
10.201
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Исто и кај мене. Јас ќе ги баталам и онака не се некои скапи пратки, да си оставам фора за диспЉут за поскапи ствари. Досега ми немаат одбиено диспјут ама ако се претера веројатно и тоа ќе ме снајде. А инаку во самиот тракинг на апликација стои порака Sorry, logistics delay или така нешто беше.
 

Mikimilorad

Intern
11 февруари 2024
16
11
Исто искуство, Пратката е со статусот „Ставено во вреќа излез„ Повеќе од 60 дена кај мене и нема никаква промена, Побарав рефундирање на али но истото беше одбиено со причина што последниот статус на пратката на тракинг (17TRACK) e "Received by local delivery company,.
Јас ете наместо рефунд побарав од продавачот барем да го продолжи рокот за достава но одговорот беше ,,ве молиме стрпете се овие пратки обично опфаќаат период за достава од 60-90 дена.Јас не го спорам тоа но обично нивниот рок Awaiting delivery е далеку пократок од тие ,,90 дена,, така да после тој нивни краен рок Awaiting delivery до евентуалната испорака од 90 дена или повеќе,доставата останува на ,,жими мајка ке ја добиеш односно ќе ти стигне некогаш или никогаш,, односно немаш едноставно механизам за заштита никаков
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
1.122
727
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Пратка нарачана на 17.05, денес стигнала во Пошта... изненадно брзо. Иначе, бројчето е RR/////HU и вообичаено утредента ми ја носи поштар во Тафталиџе.
 

Mr Bean ^.-

Intern
2 октомври 2017
101
39
Пратка нарачана на 27 април ми стигна денес со UYXXXCZ (Yanven Post), а овие со UBXXHU повеќе од 2ипол месеци поминаа уште не стигнале.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.119
Мислења
974.979
Членови
35.425
Најнов член
Malcolm
На врв Дно