Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Македонски Пошти - Општа Дискусија

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?


  • Вкупно гласале
    650

Titanium

Intern
1 март 2024
47
16
Хммм, ова веројатно е поврзано со овие, а:
Ма какви, за DHL e. :)
 

flashgordon007

On your way to fame
15 септември 2012
871
943
CNG00651785744694 imate iskustvo koj traking broj e ova do seva ne sum imal vakov traking broj
Следи ја пратката со Postal Ninja и таму автоматски ќе ја пронајде во Aliexpress-Cainiao и ќе ти се појават алтернативните броеви за следење.

Исто можеш да ја следиш со 17track.net само што таму треба рачно да го ставиш методот на праќање што си го одбрал во алиекспрес. CAINAO
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.486
5.730
Хммм, ова веројатно е поврзано со овие, а:
 

goran7777

Intern
14 март 2024
5
0
Да споделам едно искуство.
Имав пратка од Јануари која стоеше со статус ставена во вреќа (излез).
Немав ни трага ни глас од неа. Решив да пишам во унгарија на [email protected]. Следниот ден се појави дека е во пошта. Ова ми е втор пат истото да се случи. Претходната беше во Февруари за пратка од 11.11.
Погледнете го атачментот 137552
Дали е случајно или не неам поима. Може да тестира уште некој дали ова нешто менува или така ми се погодило два пати.
Истиот проблем го имам и јас а верувам и многумина .
Skopje IO 1003100009-MAY-24Vo Posta
,а е нарачана 1 јануари,рефундирана од пред месец дена. Почнав сите пратки така да ги добивам али што дека-ги чекаш по 3 месеци и повеќе,ретко некоја ќе стигни за 2 месеци. Од кога идат преку Унгарија катастрофа,кога доаѓаа од LV Латвија ли беше доста побрзо одеше работата, а сега и со Шпоновиве во пошти ,што се бунат штрајкуваат кој ги знае за што...се' партиски набутани ,друг да им го организира менаџментот сами не можат да се средат..јбт држава скапана...
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1.743
1.587
Скопје
Истиот проблем го имам и јас а верувам и многумина .
Skopje IO 1003100009-MAY-24Vo Posta
,а е нарачана 1 јануари,рефундирана од пред месец дена. Почнав сите пратки така да ги добивам али што дека-ги чекаш по 3 месеци и повеќе,ретко некоја ќе стигни за 2 месеци. Од кога идат преку Унгарија катастрофа,кога доаѓаа од LV Латвија ли беше доста побрзо одеше работата, а сега и со Шпоновиве во пошти ,што се бунат штрајкуваат кој ги знае за што...се' партиски набутани ,друг да им го организира менаџментот сами не можат да се средат..јбт држава скапана...
не е приватна фирма да може сами да си го средат, и малце не си ги сватил тие што штрајкуваат, тие се тие што уствари работат до сега, тие што се набутани не се замараат, не работат не штрајкуваат, си зимаат плати ..
 

goran7777

Intern
14 март 2024
5
0
не е приватна фирма да може сами да си го средат, и малце не си ги сватил тие што штрајкуваат, тие се тие што уствари работат до сега, тие што се набутани не се замараат, не работат не штрајкуваат, си зимаат плати ..
Од каде правилото ако е државна фирма дека треба државата или владата да им го среди тоа! Па одма излези на улица. Си имаат директори на-директори па ти е на сектори. Македонски пошти подолго време е на листата за стрелање фирми,поради партиските вработувања. Тие што трајкуваат и што работеле до сега, во нив е вината што оставиле тие да работат а останатите терористи да земаат плата од дома,во право сум или не? Истиот проблем е и со судот. Абе немој така да зборуваш има и добри судии,што да им прават на тие криминалните судии.Ќе се буниш,ќе се тепаш,ќе се судиш ,тоа е начинот,а не ах .. сега јас ќе му ја мислам да останам и без оваа работа. Така си патиме за све во државата,не сака никој да се жртвува за општо добро за фирмата,мисли него нема да го стигне тоа,е ќе не стигне кога тогаш и ќе не удри по глава. И доста со тоа правило на шалтер баш бев вчера во пошта: Ми вели,кажи му на директорот,мене не! Не и велам тебе ќе ти го кажам ако треба 100 пати и ти како вработена ќе пренесиш инфомација до врвот,и денес пак ќе и одам и пак истото ќе биде и утре пак се додека не и се смачи да ме гледа и да си ја заврши работата за која е платена,а поради што неможе да си ја заврши обврската нека си ја решава ВНАТРЕ во компанијата!
 
Последна промена:

Titanium

Intern
1 март 2024
47
16
А
не е приватна фирма да може сами да си го средат, и малце не си ги сватил тие што штрајкуваат, тие се тие што уствари работат до сега, тие што се набутани не се замараат, не работат не штрајкуваат, си зимаат плати ..
Секако дека ние сФаќаме ама нас кој не сфаќа?
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1.743
1.587
Скопје
Од каде правилото ако е државна фирма дека треба државата или владата да им го среди тоа! Па одма излези на улица. Си имаат директори на-директори па ти е на сектори. Македонски пошти подолго време е на листата за стрелање фирми,поради партиските вработувања. Тие што трајкуваат и што работеле до сега, во нив е вината што оставиле тие да работат а останатите терористи да земаат плата од дома,во право сум или не? Истиот проблем е и со судот. Абе немој така да зборуваш има и добри судии,што да им прават на тие криминалните судии.Ќе се буниш,ќе се тепаш,ќе се судиш ,тоа е начинот,а не ах .. сега јас ќе му ја мислам да останам и без оваа работа. Така си патиме за све во државата,не сака никој да се жртвува за општо добро за фирмата,мисли него нема да го стигне тоа,е ќе не стигне кога тогаш и ќе не удри по глава. И доста со тоа правило на шалтер баш бев вчера во пошта: Ми вели,кажи му на директорот,мене не! Не и велам тебе ќе ти го кажам ако треба 100 пати и ти како вработена ќе пренесиш инфомација до врвот,и денес пак ќе и одам и пак истото ќе биде и утре пак се додека не и се смачи да ме гледа и да си ја заврши работата за која е платена,а поради што неможе да си ја заврши обврската нека си ја решава ВНАТРЕ во компанијата!
па директорите што треба да го среадат тоа се вишак .. хаха тоа е поентата на тоа што се бунат .. дека има незнам колку (менаџерски) позиции у пошта сега :D
Мислењето е автоматски споено:

А

Секако дека ние сФаќаме ама нас кој не сфаќа?
wow неписмен сум на форум .. што ли ќе правам со живот сега .. busted :eek::geek:
 

Titanium

Intern
1 март 2024
47
16
па директорите што треба да го среадат тоа се вишак .. хаха тоа е поентата на тоа што се бунат .. дека има незнам колку (менаџерски) позиции у пошта сега :D
Мислењето е автоматски споено:


wow неписмен сум на форум .. што ли ќе правам со живот сега .. busted :eek::geek:
Не си ти бате неписмен него си пристрасен и очигледно засегнат од лични причини. Ама и самиот тоа го знаеш нели?
За жал јас не можам да ти кажам што ќе правиш со животот. ;)
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1.743
1.587
Скопје
Не си ти бате неписмен него си пристрасен и очигледно засегнат од лични причини. Ама и самиот тоа го знаеш нели?
За жал јас не можам да ти кажам што ќе правиш со животот. ;)
како очекувате вработени да сменат сами управа? управата е проблемот во пошта! не поштарите хахаха да беа поштарите нели обратно, да имаше салам управа, ќе летаа одамна од работа истите! не лупајте зелени

да ја сум засегнат имам пратка веќе месец дена заглавена на царина (друг проблем од пошта али је) и друга во пошта на транзит веќе 3 недели од центар до лептокарија хахаха
 

agjurcin

Intern
18 април 2018
50
30
како очекувате вработени да сменат сами управа? управата е проблемот во пошта! не поштарите хахаха да беа поштарите нели обратно, да имаше салам управа, ќе летаа одамна од работа истите! не лупајте зелени

да ја сум засегнат имам пратка веќе месец дена заглавена на царина (друг проблем од пошта али је) и друга во пошта на транзит веќе 3 недели од центар до лептокарија хахаха
Управата е проблемот. Ако не следат како и дали се работи како треба, сѐ оди бестрага. Во секоја фирма е така, државна или приватна. Ако директорите и контролорите толерираат пратка со недели неиспорачана да стои, тогаш проблемот е во нив. Ова е за нормалното работење. Е сега, што немаат земено плата, што условите им се шталски, пак испаѓа управата е проблем. Јас не видов некој од директорите да излезе на протестот вчера, или грешам? На нив недавањето плата им е нормално изгледа. На крајот сите трпиме. Убаво рече goran777 наглава треба да им се качиме!!!
 

Titanium

Intern
1 март 2024
47
16
како очекувате вработени да сменат сами управа? управата е проблемот во пошта! не поштарите хахаха да беа поштарите нели обратно, да имаше салам управа, ќе летаа одамна од работа истите! не лупајте зелени

да ја сум засегнат имам пратка веќе месец дена заглавена на царина (друг проблем од пошта али је) и друга во пошта на транзит веќе 3 недели од центар до лептокарија хахаха
Проблемот е што ние како корисници се занимаваме со се и сешто. Како корисник треба да те интересира дали си навремено услужен или не, а не внатрешните проблеми на одредена организација. Освен ако не си дел од неа. Ако не платиш сметка на ЕВН, Топлификација и сл. ти стигнува камата. Никој не го интересира дали од оправдани или неоправдани причини не си можел навремено да ја платиш.
Ако вработените штрајкуваат најверојатно имаат проблем и треба да се реши. Толку.
Ти треба да добиеш услуга. Тоа дека пратката според некои тврдења е проблем на продавачот а не твој не држи вода ако истата е пристигната и дреме. Од причина што трошковите никој не ти ги правда ако не ти биде никогаш донесена.
Има рокови за колку се дистрибуираат пратки по приемот. Еве пробав да ти одговорам без хахаха и нијанса на зелено. Се надевам дека сфати.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1.743
1.587
Скопје
Проблемот е што ние како корисници се занимаваме со се и сешто. Како корисник треба да те интересира дали си навремено услужен или не, а не внатрешните проблеми на одредена организација. Освен ако не си дел од неа. Ако не платиш сметка на ЕВН, Топлификација и сл. ти стигнува камата. Никој не го интересира дали од оправдани или неоправдани причини не си можел навремено да ја платиш.
Ако вработените штрајкуваат најверојатно имаат проблем и треба да се реши. Толку.
Ти треба да добиеш услуга. Тоа дека пратката според некои тврдења е проблем на продавачот а не твој не држи вода ако истата е пристигната и дреме. Од причина што трошковите никој не ти ги правда ако не ти биде никогаш донесена.
Има рокови за колку се дистрибуираат пратки по приемот. Еве пробав да ти одговорам без хахаха и нијанса на зелено. Се надевам дека сфати.
Wow ете пак ме просветли .. а каде реков ја нешто контра на ова? Ај лечи си фрустрации на друго место пошо ете сега ја сум ти крив што ти касни пратката пошто ги подржав у штрајкот хахах каде со тој памет

А инаку вода ми изгасија пошто водовод не платил сметки што сум ја крив ја им плаќам?? Споредбавс ти нема врска

Државно е пошта и има кој да го среди што очигледно не е менаџментот на пошта уку некој над нив .. ама џабе млатење слама
Мислењето е автоматски споено:

Евн топлификација веќе делови се привстизирани за разлика од остснатово ..
 

InSides

Practice makes perfect
21 февруари 2009
475
1.213
Темава треба да е предмет на општествено истражување. Вади еден куп работи from the woodworks.

Многу сум и благодарен за постоењето затоа што ми дава поголем контекст за луѓето од моето опкружување отколку било која комбинација на реални шоуа.

ЕВН и Топлификација се компании во приватна сопственост. Пошта е претпријатие во државна сопственост.

ЕВН и Топлификација = баби.

Пошта = жаба.

Баби и жаби де.
Мислењето е автоматски споено:

Штрајкот на поштенските работници треба да биде поддржан безрезервно.

Не одат луѓето на штрајк од ќеф.
 

Titanium

Intern
1 март 2024
47
16
Темава треба да е предмет на општествено истражување. Вади еден куп работи from the woodworks.

Многу сум и благодарен за постоењето затоа што ми дава поголем контекст за луѓето од моето опкружување отколку било која комбинација на реални шоуа.

ЕВН и Топлификација се компании во приватна сопственост. Пошта е претпријатие во државна сопственост.

ЕВН и Топлификација = баби.

Пошта = жаба.

Баби и жаби де.
Мислењето е автоматски споено:

Штрајкот на поштенските работници треба да биде поддржан безрезервно.

Не одат луѓето на штрајк од ќеф.
Ако се задлабочеше повеќе во темата отколку во пишувањето, можеби ќе ја сфатеше суштината дека доцнењето се плаќа. Имаш извори каде што можеш да дојдеш до податоците поврзани со доцнење на пратки. Поентата не е во сопственоста на компаниите, ниту во флора и фауна.
 

InSides

Practice makes perfect
21 февруари 2009
475
1.213
Во право си, не сум се задлабочил во темава одамна.

Но исто така, не сум се регистрирал на форумов (чија примарна намена е дискусија на информатичка технологија) за да пишувам само во оваа тема.

Живот.
 

Joco Ilievski

Gaining Experience
24 август 2011
477
449
Тетово, Јегуновце
Joco Ilievski's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x / Wraith Prism
Motherboard
Aorus B450 Pro
Storage
Samsung EVO 850 250GB / WD500GB HDD
PSU
Sharkoon SilentStorm Icewind Black 80 Bronze Plus 750W
RAM
Kingston 2x16GB @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 7700 XT Pure 12GB
Case
SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
Benq Zowie EC1-A
Keyboard
Sharkoon Skiller Pro+
Monitor
Dell U2414H
OS
Windows 10 Pro
Ве читам се расправате како да ќе решите нешто... зашто насвако препуцавање и такви ми ти работе, нема потреба од тоа
Факт е дека све у државава е да речем труло, и на све треба обнова. А за тоа кој е крив што на пошти им касни плата, и зошто доцнат т.е. дремат праткете таму, тоа треба скроз од горе да се смени па надоле, од управници, директори, вработени што дремат дома и земаат плата, пошто не можеш да удриш по обичниот вработен ако шефот не му чини, и шефот на шефот исто таке не му чини итн. Све треба да се искорени и да се смени, да биде одговорен некој што стварно му се работа и сака да го подобри начинот на било која работа, било пошти, било здравство, било што и да е, ама овде кај нас тешко тоа дека некад ќе биде.
Зборот ми е, со расправија овде и препуцавање и вреѓање ништо нема да решимо, а и такви смо за све... обичниот народ копа очи меѓусебно заради некого, а тија за кој што обичниот народ копа очи се гушкаат позади камера...
 

Mr Bean ^.-

Intern
2 октомври 2017
101
39
Праткиве со UY и CZ на крај стигаат побрзо или исто како тие UB?
 

Joco Ilievski

Gaining Experience
24 август 2011
477
449
Тетово, Јегуновце
Joco Ilievski's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x / Wraith Prism
Motherboard
Aorus B450 Pro
Storage
Samsung EVO 850 250GB / WD500GB HDD
PSU
Sharkoon SilentStorm Icewind Black 80 Bronze Plus 750W
RAM
Kingston 2x16GB @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 7700 XT Pure 12GB
Case
SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
Benq Zowie EC1-A
Keyboard
Sharkoon Skiller Pro+
Monitor
Dell U2414H
OS
Windows 10 Pro

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.751
10.201
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Минатата недела не знам точно кој ден прашав во пошта Карпош дали има пратки за мене, ми рекоа дека моментално нема, ама им стигнале 20 вреќи истиот ден, да провереле па ќе ме известеле. Денес поштар, да, добро прочитавте поштар ми донесе неколку пратки, вклучувајќи една која ја имам чекано 183 дена, веќе и заборавив тотално на неа. Значи сепак може да се каже дека барем во поштата во Карпош работат фино и одговорно, Другиве не знам.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.608
17.057
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Минатата недела не знам точно кој ден прашав во пошта Карпош дали има пратки за мене, ми рекоа дека моментално нема, ама им стигнале 20 вреќи истиот ден, да провереле па ќе ме известеле. Денес поштар, да, добро прочитавте поштар ми донесе неколку пратки, вклучувајќи една која ја имам чекано 183 дена, веќе и заборавив тотално на неа. Значи сепак може да се каже дека барем во поштата во Карпош работат фино и одговорно, Другиве не знам.

Исто и ја би ги пофалил од поштата во Карпош, прилично се фини и културни и да, и мене ми се деси, имаат едно ново поштарче, ми заѕвони на врата, мислев ЈС дека е некој, ама не, ми донесе пратки. Значи не известувања, пратки, ситни, ама како и да е.

Иначе пред некој месец, 2-3 можеби, кога бев во пошта имаше неколку рамковни/партиски ликови што само стоеа и/или сметаа и приметлива беше тензијата и нервозата кај регуларните вработени кои веќе 10 години ме услужуваат.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.113
Мислења
974.791
Членови
35.418
Најнов член
svetlanatanevska
На врв Дно