Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Македонски Пошти - Општа Дискусија

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?


 • Вкупно гласале
  635

gostSR

Intern
3 јуни 2023
74
30
@Rilind

Kинеска нова година - слават "20 дена"

UB0927....HU

Leaving from departure country/region 2024-02-08
су во застој кон Македонија, Србија , Црна Гора...

Left from departure country/region 2024-02-09
Arrived at linehual office 2024-02-19
пристигна во Будимпешта

Прегледани 200 кодови !!!
 

Rikimaru

Даскал
26 март 2016
3.168
5.178
Битола
Заглавени 10 пратки имам. Им поминува protection рокот. Не сакам на сите да стегам REFUND бидејќи имаат системи тие за банирање на user-и коишто го прават тоа цело време.
 

Joco Ilievski

Gaining Experience
24 август 2011
431
417
Тетово, Јегуновце
Joco Ilievski's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x / Wraith Prism
Motherboard
Aorus B450 Pro
Storage
Samsung EVO 850 250GB / WD500GB HDD
PSU
Sharkoon SilentStorm Icewind Black 80 Bronze Plus 750W
RAM
Kingston 2x16GB @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 7700 XT Pure 12GB
Case
SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
Benq Zowie EC1-A
Keyboard
Sharkoon Skiller Pro+
Monitor
Dell U2414H
OS
Windows 10 Pro
Не ме сфаќај погрешно... ама која ти е целта со генерирање на 1200 кодови и следење на истите што уопште не се ни твои?
Што гледаш со тоа? Дали е заглавена работата, дали мрднала работата од едно место...?
Мислењето е автоматски споено:

Заглавени 10 пратки имам. Им поминува protection рокот. Не сакам на сите да стегам REFUND бидејќи имаат системи тие за банирање на user-и коишто го прават тоа цело време.
Пиши му на продавачот да ти го продолжи времето за заштита на пратката, ја таке праем, пошто знам дека ќе стигне пратката
 

krema

Epic
24 јуни 2009
14.786
14.530
youtu.be
Пиши му на продавачот да ти го продолжи времето за заштита на пратката
Ова важи за сите кои имат заглавени пратки, многу полесно би добил рефунд доколку навистина не ја добиете пратката во продолжениот период.
 

snowkit

Intern
21 август 2015
72
46
Дали некој има искуство со Royal Mail International Standard.Порачав нешто од Ebay според Ebay би требало да стигни пратката до 4 Март.
 

Joco Ilievski

Gaining Experience
24 август 2011
431
417
Тетово, Јегуновце
Joco Ilievski's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x / Wraith Prism
Motherboard
Aorus B450 Pro
Storage
Samsung EVO 850 250GB / WD500GB HDD
PSU
Sharkoon SilentStorm Icewind Black 80 Bronze Plus 750W
RAM
Kingston 2x16GB @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 7700 XT Pure 12GB
Case
SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
Benq Zowie EC1-A
Keyboard
Sharkoon Skiller Pro+
Monitor
Dell U2414H
OS
Windows 10 Pro
Дали некој има искуство со Royal Mail International Standard.Порачав нешто од Ebay според Ebay би требало да стигни пратката до 4 Март.

Победив објектив за DSLR на ибеј аукција и го пратија преку ројал меил. Ми стигна за месец дена, и тоа за време на короната.
 

chroot

Gaining Experience
12 ноември 2021
385
478
Скопје
Не ме сфаќај погрешно... ама која ти е целта со генерирање на 1200 кодови и следење на истите што уопште не се ни твои?
Што гледаш со тоа? Дали е заглавена работата, дали мрднала работата од едно место...?
Мислењето е автоматски споено:
Пробуваат да докажат дека кај нас кријат дека се стигнати пратките наместо дека се заглавени во Унгарија.
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
2.242
1.430
Интересно од 3 пратки порачани пред некој ден преку Јанвен 2 добија бројчиња од тип S00000012345 а другото нормално UD... LT, овие бројчиња ги чита на ParcelApp ама којзнае како ќе бидат кај нашата пошта.
 

guardmkd

Intern
15 ноември 2016
72
45
Заглавени 10 пратки имам. Им поминува protection рокот. Не сакам на сите да стегам REFUND бидејќи имаат системи тие за банирање на user-и коишто го прават тоа цело време.
Зошто да се плашам од банирање, кога сум заштитен како потрошувач дека пратката ќе стигне во рок до 75 дена? Buyer Protection служи токму за тоа. Ако ти доцни, добиваш целосна оштета. АЕ треба да го решава проблемот, а не ние.

Иако и ние и продавачите немаме никаква вина за доцнењето, ако сите бараме рокот да ни биде продолжен, проблемот нема да се реши,туку напротив, ќе ја мотивира логистиката максимално да профитира на сметка на нашето трпение. Ако рефундираме масовно, АЕ ќе мора да се подобри за да не оди во загуба од нас.
 

Атачменти

 • Screenshot_20240222_182443_Gmail.jpg
  Screenshot_20240222_182443_Gmail.jpg
  310,6 KB · Прегледи: 28

gostSR

Intern
3 јуни 2023
74
30
Немам намеру да вређам било кога , надам се да вам неће сметати
порука на српском.
Желим само да размењујемо искуства јер имамо сличне проблеме.
Ако сматрате да сметам , да моје поруке нису прикладне - напишите и
нећу учествовати у јавној дискусији.

Немам намеру да штитим ECSC , касне и они.
Заглаве пошиљке у Мађарској 15,20,30... дана , али....
Зар заиста верујете да пошиљке буду дуже од 20 дана у транзиту
( Мађарска - Македонија ) и онда чим стигну царина их провери и
пошта сортира за неколико сати и иду на доставу ???


@guardmkd

Тражите рефунд само ако трговци неће да продуже рок заштите.
( 99% пошиљки ће ипак стићи на кућне адресе )

Из Србије више нико не може да добије рефунд за Ux...xx
ако пошиљка има статус Arrived at local delivery center
( то значи да је стигла у Србију - у Србији не постоји праћење )
 

guardmkd

Intern
15 ноември 2016
72
45
@gostSR
Многу си окупиран со нас. Мене ми беа доволни 15 минути да разгледам српски форум и да знам каква ви е состојбата. Кај вас моментално се испорачуваат пратки од ноември со кодот UB...HU, а за останатите логистички опции немате застој (т. е. Aliexpress Standard Shipping ви стига брзо).
 

agjurcin

Intern
18 април 2018
37
24
Немам намеру да вређам било кога , надам се да вам неће сметати
порука на српском.
Желим само да размењујемо искуства јер имамо сличне проблеме.
Ако сматрате да сметам , да моје поруке нису прикладне - напишите и
нећу учествовати у јавној дискусији.

Немам намеру да штитим ECSC , касне и они.
Заглаве пошиљке у Мађарској 15,20,30... дана , али....
Зар заиста верујете да пошиљке буду дуже од 20 дана у транзиту
( Мађарска - Македонија ) и онда чим стигну царина их провери и
пошта сортира за неколико сати и иду на доставу ???


@guardmkd

Тражите рефунд само ако трговци неће да продуже рок заштите.
( 99% пошиљки ће ипак стићи на кућне адресе )

Из Србије више нико не може да добије рефунд за Ux...xx
ако пошиљка има статус Arrived at local delivery center
( то значи да је стигла у Србију - у Србији не постоји праћење )
Брат, ти си еден од малкуте на форумов којшто дава еден куп докази за тоа дека проблемот е можда кај нас во Македонија. А од друга страна, има друг куп на членови коишто можеби сакаат да си ја исперат совеста дека може да добијат "и јаре и паре" — ем рифанд ем пратка, со тоа што кривицата ја лоцираат во логистиката на Али, т.е. Али е крив. Јас вака некако го сфаќам тупењево на последниве дваесет страни од форумов.
 

Joco Ilievski

Gaining Experience
24 август 2011
431
417
Тетово, Јегуновце
Joco Ilievski's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x / Wraith Prism
Motherboard
Aorus B450 Pro
Storage
Samsung EVO 850 250GB / WD500GB HDD
PSU
Sharkoon SilentStorm Icewind Black 80 Bronze Plus 750W
RAM
Kingston 2x16GB @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 7700 XT Pure 12GB
Case
SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
Benq Zowie EC1-A
Keyboard
Sharkoon Skiller Pro+
Monitor
Dell U2414H
OS
Windows 10 Pro
Ако барањето рифанд, т.е. изразуањето на незадоволство со тоа што чекамо и по три месеци за пратка која што смо доплатиле шипинг стигне до АЕ, и АЕ ја промени логистиката, ја би барал рифанд на секоја пратка која што е при крај со протекшн тајм.
Добро би било да може некако поголем број од кај нас да ги исконтактираат АЕ и да го вратат Сингапур со тоа што ќе ја тргнат Унгарија... освен ако нешто не е и таму искомплицирано до сега.
 

viktor4mkd

Intern
22 мај 2023
33
9
Ако барањето рифанд, т.е. изразуањето на незадоволство со тоа што чекамо и по три месеци за пратка која што смо доплатиле шипинг стигне до АЕ, и АЕ ја промени логистиката, ја би барал рифанд на секоја пратка која што е при крај со протекшн тајм.
Добро би било да може некако поголем број од кај нас да ги исконтактираат АЕ и да го вратат Сингапур со тоа што ќе ја тргнат Унгарија... освен ако нешто не е и таму искомплицирано до сега.
Па и има начин директно, кога ќе се потврди порачката ти дава да оцениш , јас ставив 1 ѕвезда на сите порачки и причина - slow shipping
На некои и пишував реферати како е најспора пошта унгарска и дека Сингапур стигаше многу многу побрзо.
 

gostSR

Intern
3 јуни 2023
74
30
@guardmkd


У Србији постоје три главна поштанска центра - Београд , Нови Сад и Ниш
и још пар регионалних поштанских центара.
Све пролази преко Београда.
Годинама уназад је Нови Сад био прича за себе - у много случајева баш катастрофа.

Код нас су LA...HU као код вас RR...HU и имају праћење до кућне адресе.
Ако их не задрже на царини , од доласка у Србију до испоруке на кућну адресу
прође само пар дана - чест изузетак је био НС.
Задржавања на царини буду од 5 до око 40 дана.
UA...HU су знатно бројније од UB...HU.За UB пошиљке последњи статус је отпема из
Мађарске , не постоји статус да су стигле у Србију , за UA постоји Arrived at local
delivery center и то треба да значи да је пошиљка стигла у Србију.Нико не евидентира те
пошиљке и буквално нико не одговара ако их не испоруче :(
Кинези у 99% случајева одбијају захтев за рефунд ако постоји статус Arrived at local
delivery center.
Ситуација се разликује од насеља до насеља.После Arrived at local
delivery center , Ux пошиљке негде стигну за 5-10 дана , а негде тек после 2 месеца ,
а има примера да испорука повремено или често потпуно изостаје.

Ако поново не лажу , Пошта Србије тренутно тестира нови систем евидентирања и праћења
свих врста пошиљки.

@Joco Ilievski

Промет на АЕ се мери у милијардама и они финансирају транспорт - одвајају милионе
и бирају најјефтиније опције.
SG је заиста брз , али и скупљи од HU.
Ако ваша пошта одржи овако лош темпо испоруке и будете упорни са захтевима за рефунд ,
неће АЕ мењати логистику , него ће вам ударити санкције као за Босну.
На гомили примера се пре видело да сте имали огромна кашњења са LV , а сада се види да
у односу на све земље у које иду HU пошиљке опет у Македонији испорука много више траје.
Од октобра је код вас баш лоша ситуација ( и са RR и са UB )
 

Mikimilorad

Intern
11 февруари 2024
14
11
Само за споредба,пред две недели од Али експрес ист производ нарачан од ист продавач во исто време,но едниот на адреса во Данска,другиот на адреса во Македонија,во Данска веќе стигна а овој другиот си дреми во пошта ,,весцес,, а накнадно ке си дреми неевидентиран и во некоја вреќа по магацини на царински испостави или македонски пошти.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.827
Мислења
969.835
Членови
35.198
Огласи
2.824
Најнов член
phoenix
На врв Дно