• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Македонски Пошти - Општа Дискусија

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?


  • Вкупно гласале
    534

noc32

Gaining Experience
21 март 2016
162
112
Се надевам дека ја имаш елементарната апликација GOOGLE MAPS на твојот мобилен телефонски апарат или на твојот ПЦ компјутер.
Во Карпош во Скопје имаш повеќе пошти.
Доколку мислиш на доставната пошта во Карпош со поштенски број 1020, на улица Никола Русински е обележана на google maps и има напишан телефонски број (02 306 3344).
Во другите пошти во Карпош не знам дали предаваат пратки во стандардната услуга (освен, ако не се договориш со твојот поштар).

Разбирам дека некоја информација е тешко да се добие, ама основните елементарни информации кои можеш да ги најдеш на интернет со активност од времетраење од 2-3 минути, па срамота е за тебе и за форумов да пласираш вакви објави.

Еве, ја доби информацијата изџвакана, сега можеш да си ја побараш пратката? Или да одам јас (или некој друг од форумов) да ја побара во твое име???

Резил.
Очигледно не си прочитал убаво што имам напишано ама океј е тоа.
Да, ја имам апликацијата и фала ти на интересот за мене.

Звонев неколку пати во поштата која што ја збориш но нажалост, не успеав да добијам никој на телефон. Не знам дали тоа те изненадува, ама ако те изненадува тебе, мило ми е што си имал супер искуства со Пошта. Значи секогаш кога си звонел, си добил некого, мило ми е.

Какви објава пласирав што толку те изеде туѓа срам? Фино лепо си кажав дека бев до Пошта да пробам да си ги земам пратките, не можеа да ги најдат од Х причини и не ги земав. Наредна проверка на статус на пратките на системот на Пошта ми покажа дека пратката е испорачана.
Тоа за мене е алармантно.

Ти благодарам на непотребно соџваканата информација и непотребно дрскиот одговор. Ако си слободен, ќе ти пратам тракинг број во ПП да одиш да се информираш за една што ја очекувам да пристигне.
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
3.263
3.244
Скопје
Излегла од царина и стигнала во пакетско Скопје - па се пренасочува до поштата близу тебе
Мислењето е автоматски споено:

Очигледно не си прочитал убаво што имам напишано ама океј е тоа.
Да, ја имам апликацијата и фала ти на интересот за мене.

Звонев неколку пати во поштата која што ја збориш но нажалост, не успеав да добијам никој на телефон. Не знам дали тоа те изненадува, ама ако те изненадува тебе, мило ми е што си имал супер искуства со Пошта. Значи секогаш кога си звонел, си добил некого, мило ми е.

Какви објава пласирав што толку те изеде туѓа срам? Фино лепо си кажав дека бев до Пошта да пробам да си ги земам пратките, не можеа да ги најдат од Х причини и не ги земав. Наредна проверка на статус на пратките на системот на Пошта ми покажа дека пратката е испорачана.
Тоа за мене е алармантно.

Ти благодарам на непотребно соџваканата информација и непотребно дрскиот одговор. Ако си слободен, ќе ти пратам тракинг број во ПП да одиш да се информираш за една што ја очекувам да пристигне.
Убаво му кажа... Ако го мрзи и не сака со убаво да ти објасни и помогне што се претегна толку он да објаснува и да куди ...
 
Последна промена:

noc32

Gaining Experience
21 март 2016
162
112
Убаво му кажа... Ако го мрзи и не сака со убаво да ти објасни и помогне што се претегна толку он да објаснува и да куди ...
И да сакаше да ми помогне, не може. Пошта се во хаос. Како и да е, ја ценам "captain obvious" помошта и основниот сарказам :)
Ако внатрешниот систем не им работи, не очекувам дека ќе ми кренат на телефон и така и испадна. Не ми кренаа.

Алармантната работа е што пратката беше со статус "испорачана" а не беше.
1670408908336.png

Вчера поштарот ги достави и тоа е тоа. Ми спомна дека ништо не им работи.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8.996
11.869
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
@noc32 секоја чест како одговори на пост со арогантен тон кој воопшто не беше на место. Симнувам капа.
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
3.263
3.244
Скопје
И да сакаше да ми помогне, не може. Пошта се во хаос. Како и да е, ја ценам "captain obvious" помошта и основниот сарказам :)
Ако внатрешниот систем не им работи, не очекувам дека ќе ми кренат на телефон и така и испадна. Не ми кренаа.

Алармантната работа е што пратката беше со статус "испорачана" а не беше.
Погледнете го атачментот 119999

Вчера поштарот ги достави и тоа е тоа. Ми спомна дека ништо не им работи.
Па такви работи најмногу го ставаат човек во паника. Кога после недела дена држење на пратка во царина отидов на шалтер да прашам „До каде е„ - наидов на луѓе таму што се жалат не добиле картонче - пратките им ги вратиле ! И си реков - јас ова ако не замарам и пратам цело време - и мене може да ми се деси тоа ...
Не е работата за брзање толку - и месец да чекаш - не е проблем - ама брате да си сигурен дека Се е во ред - дека нема да се загуби - пренасочи погрешно или врати пратката (а за жал тоа се случува почесто отколку што мислиме)
 

noc32

Gaining Experience
21 март 2016
162
112
Па такви работи најмногу го ставаат човек во паника. Кога после недела дена држење на пратка во царина отидов на шалтер да прашам „До каде е„ - наидов на луѓе таму што се жалат не добиле картонче - пратките им ги вратиле ! И си реков - јас ова ако не замарам и пратам цело време - и мене може да ми се деси тоа ...
Не е работата за брзање толку - и месец да чекаш - не е проблем - ама брате да си сигурен дека Се е во ред - дека нема да се загуби - пренасочи погрешно или врати пратката (а за жал тоа се случува почесто отколку што мислиме)
Да треба крајниот корисник да оди во Пошта на Железничка, Достава одделението не е во ред. Од тоа што видов, таму не треба да има пристап некој што не е вработен. Можев да украдам цела вреќа со пратки и никој да не ме види. А сепак таму ме пратија вработени во Пошта 2, токму во тоа одделение.
Да го гледаше некој од страна мојот муабет со вработените во Достава 2, ќе мислеше дека странец пробува да се разбере со полу пијани градежни работници.

Јас не се лутам на нив дека системот не работи (а треба да сме лути) меѓутоа сепак треба професионален или барем човечки однос од двете страни.
"Не ни работи системот и не знаеме кога ќе проработи" а не, "Не ни работи системот, не знам зашто си дошол. Ќе чекаш после празници може ќе стигне"
Горе доле ова беше муабетот, не е цитат ова.

Како и да е, може само мојата среќа била таква - да ми изгубат пакети од Пошта. Затоа сум сомнителен и загрижен кога пакети што не се испорачани, пишува дека се.
 

flashgordon007

On your way to fame
15 септември 2012
774
811
Очигледно не си прочитал убаво што имам напишано ама океј е тоа.
пробувам да стапам во контакт со поштарот ама не ми даваат број од поштата во Карпош :)

Ти дадов објаснување како да најдеш број на поштата во Карпош. Тоа си го напишал во пораката. Те цитирав, прочитај што си напишал.
Мислењето е автоматски споено:

Јас го разбрав дека не му даваат број од поштарот. Јас го имам од Муро на пр.

Ликот напишал дека му треба број на поштата, не на поштарот...
не ми даваат број од поштата во Карпош :)
 

Rilind

Gaining Experience
26 февруари 2019
227
416
Денес ми стигна пратка која што општо не е евидентирана на тракингот од поштата, а во AliExpress го дава како испорачана.
 

Rikimaru

Даскал
26 март 2016
2.921
4.700
Битола
Тракинг системот во поштата не им работи месец дена и е тотален хаос. Така ми беше пренесено од луѓе што работат таму. Надлежните само за пари в џеп се ставени на позиција ги боли дали крсте или петко ќе го добие дилдото што го порачал.
 

noc32

Gaining Experience
21 март 2016
162
112
Ти дадов објаснување како да најдеш број на поштата во Карпош. Тоа си го напишал во пораката. Те цитирав, прочитај што си напишал.
Кој како си сфатил, јас реков дека бев во Пошта и не ми дадоа број од поштарот.
Во секој случај, фала на деталното објаснување околу поштите во Карпош, google maps, имиња на улици :)
 

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1.169
1.863
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: M.2 Corsair NVMe MP510 240GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
Logitech Optical M100 USB Black
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
LG 24'' Full HD IPS Monitor with FreeSync™ (24MP60G-B)
OS
Windows 11
Причина бр.208 - Зошто сакам да си заминам одовде
Дисфункционален поштенски систем на прием и испорака на пратки
 

goceiva

Intern
25 октомври 2009
57
19

Vlecka

Gaining Experience
28 јуни 2013
384
197
Vlecka's setup  
Processor & Cooler
i5-3570k w/ stock
Motherboard
Gigabyte Z77-DS3H
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB EZEX
PSU
Cooler Master B Series 600W
RAM
2x4GB Kingston HyperX Blue 1600 MHz
Video card
Nvidia GT1030
Case
Cooler Master N200
Mouse
A4Tech X-748K
OS
Windows 7 Ultimate
Со претходниот директор поштата функционираше топ. Штом го тргнаа одма почна да се распаѓа работата. Лично памтам како веќе во мај тетките на шалтер пак почнаа да се "понашаат".

Рибата смрди од главата.

 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
3.263
3.244
Скопје
Со претходниот директор поштата функционираше топ. Штом го тргнаа одма почна да се распаѓа работата. Лично памтам како веќе во мај тетките на шалтер пак почнаа да се "понашаат".

Рибата смрди од главата.

А ногата од влечката :ROFLMAO:
 

Rikimaru

Даскал
26 март 2016
2.921
4.700
Битола
Бев в пошта браќа да проверам пратка.

Тотален аос е. Пратки расфрлани на сите страни никој не знај од кај се за кој се и шо се. Системот паднат еден месец. Ја искрадоја ја испустија, не порачувајте од странство дури И АКО ја опрат.
 

Metro1234

Intern
21 октомври 2022
3
1
Бев в пошта браќа да проверам пратка.

Тотален аос е. Пратки расфрлани на сите страни никој не знај од кај се за кој се и шо се. Системот паднат еден месец. Ја искрадоја ја испустија, не порачувајте од странство дури И АКО ја опрат.
А ние што имаме веќе порачано и чекаме да помине царина…
 

petkotrajko

On your way to fame
16 јуни 2017
663
697
Јас 6 пратки чекам
Јаска 7 имам...а денески планираф уше 2-3 да викнам од мали експрес.
(Не се зафркавам, и јас се чудам дали, кога и како ќе стигнат работите шо сум ги порачал!?)

Испратено од телефоно.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
3.331
9.000
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVME & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
G-Skill Ripjaws 3200Mhz
Video card
Intel UHD730
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Јас чекам преку 30 пратки, што ќе се случи со нив појма неам...
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8.996
11.869
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Ако воопшто ни ги достават, мислам дека најреално е да ги чекаме после празниците. Очигледно е заглавено до даска. Еден куп пратки се нераспоредени и недоставени.

Освен чекањето и нервите, проблем е и времето за жалба преку интернет сервисите. Ќе истече рокот. Лично ми нудат да испратат нова иста таква пратка, но што јас да им кажам. Не знам дали е изгубена или затурена. Ако признаам дека кај нас во пошта е проблемот ќе изгубам право на жалба. Ако побарам нова пратка, ќе треба да си ја платам или вратам ако стигнат и двете.

Барем да работеше системот, да ги најдам пратките, па да знам да чекам.
 

agjurcin

Intern
18 април 2018
23
20
Ако воопшто ни ги достават, мислам дека најреално е да ги чекаме после празниците. Очигледно е заглавено до даска. Еден куп пратки се нераспоредени и недоставени.

Освен чекањето и нервите, проблем е и времето за жалба преку интернет сервисите. Ќе истече рокот. Лично ми нудат да испратат нова иста таква пратка, но што јас да им кажам. Не знам дали е изгубена или затурена. Ако признаам дека кај нас во пошта е проблемот ќе изгубам право на жалба. Ако побарам нова пратка, ќе треба да си ја платам или вратам ако стигнат и двете.

Барем да работеше системот, да ги најдам пратките, па да знам да чекам.
Рачунај дека и втората новата пратка може да ја задеси истата судбина како првата... Ова со поштава е испланирана и добро осмислена работа, нема да се среди скоро... Тракинг програмчето не е програма за лансирање ракети у свемир па да не може да го опраат со месеци... А што им е планот на раководството на пошта топраа ќе видиме... А повеќето од пратките нема да ги видиме
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.233
Мислења
919.252
Членови
32.890
Огласи
1.045
Најнов член
anaj
На врв Дно