• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Македонски Пошти - Општа Дискусија

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?


 • Вкупно гласале
  535

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1.509
1.442
Скопје
Некој со RMA искуство?

Конкретно за процесор, го пратив на АМД, одобрија замена, сега тука е процесорот.

Арно ама знаејќи ја ситуацијава кај нас очекувам од царина да лупнат давачки како за нормална купена пратка. Или па имаат разбирање?
имаш документи за доказ дека си го пратил назад на АМД? и од нив документи дека е RMA .. можда ќе се разбереш на царина ама тнко :) ако немаш поготово за излез дека си го пратил поради RMA тешко
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
979
1.203
orgrimar
доколку има РМА форм нема да платиш ништо, најчесто фирмите секогаш го ставаат овај документ, тоа е нешто што во светот сте прави редовно а исто и тука, знаат цариниците
 

Vlecka

Gaining Experience
28 јуни 2013
384
197
Vlecka's setup  
Processor & Cooler
i5-3570k w/ stock
Motherboard
Gigabyte Z77-DS3H
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB EZEX
PSU
Cooler Master B Series 600W
RAM
2x4GB Kingston HyperX Blue 1600 MHz
Video card
Nvidia GT1030
Case
Cooler Master N200
Mouse
A4Tech X-748K
OS
Windows 7 Ultimate
Очекувај да те репнат - збори со продавачот, сепак е негова вината. А имаше некоја процедура за извоз, ама да не беше за поправка…
Вина дека не пратиле нешто или? Можам ваљда и да ја одбијам пратката и да барам од амд пари или купон…
имаш документи за доказ дека си го пратил назад на АМД? и од нив документи дека е RMA .. можда ќе се разбереш на царина ама тнко :) ако немаш поготово за излез дека си го пратил поради RMA тешко
Јеп има мејл комуникација со нив, од пријава до потврда за замена.
доколку има РМА форм нема да платиш ништо, најчесто фирмите секогаш го ставаат овај документ, тоа е нешто што во светот сте прави редовно а исто и тука, знаат цариниците
Е ова не знам, од дхл ми рекоа дека амд декларирале вредност 250 евра, а овој земен 150…едино појак да ставиле. Ама ќе ѕвонам денес и на царина, да видам што ќе кажат.
 

Rikimaru

Даскал
26 март 2016
2.926
4.712
Битола
Дечки тракингот на мак. пошти ви работи? Два дена врти врти тоа кругчето никако не ми дава инфо за пратки.
 

Godlike

On your way to fame
11 октомври 2014
458
566
Godlike's setup  
Processor & Cooler
ryzen 3600x & Gammaxx GTE V2
Motherboard
B550M aorus pro-p
Storage
XPG SX8200 Pro 1TB, 860 EVO 500GB
PSU
CM Silent Pro 600w
RAM
Crucial Ballistix 2x8 3600 CL16
Video card
ASUS TUF 3060Ti OC
Case
HAF 922
Mouse
Logi G pro wireless
Monitor
VG248QE
Е ова не знам, од дхл ми рекоа дека амд декларирале вредност 250 евра, а овој земен 150…едино појак да ставиле. Ама ќе ѕвонам денес и на царина, да видам што ќе кажат.
На RMA продукт, производителот става фактура со наведена цена на производот + убаво си пишува со големи и дебели букви RMA.
Во таа фактура што ја имаат на царина од 250 евра, пишува дека е Free of Charge.
Тоа што на царина тука се прават дека не знаат, можат друг да лажат.
доколку има РМА форм нема да платиш ништо, најчесто фирмите секогаш го ставаат овај документ, тоа е нешто што во светот сте прави редовно а исто и тука, знаат цариниците
Сум имал лошо искуство со UPS InTime MK, ми пратија меил од ин-тиме со RMA invoice и внатре во фактурата е објаснато убаво :ROFLMAO:
Се работеше за рам кит, бев во контакт со кингстон и со истиот контакт кога стигна на царина, му објаснив дека тука сакаат да ме царинат и тие самите се понудија дека ќе ги платат трошоците.
имаш документи за доказ дека си го пратил назад на АМД? и од нив документи дека е RMA .. можда ќе се разбереш на царина ама тнко :) ако немаш поготово за излез дека си го пратил поради RMA тешко
Како што кажа членот, најдобро се до детал да му пратиш на ДХЛ и да се разбереш убаво со нив.
 

Атачменти

 • 1669838710528.png
  1669838710528.png
  277,1 KB · Прегледи: 39

Vlecka

Gaining Experience
28 јуни 2013
384
197
Vlecka's setup  
Processor & Cooler
i5-3570k w/ stock
Motherboard
Gigabyte Z77-DS3H
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB EZEX
PSU
Cooler Master B Series 600W
RAM
2x4GB Kingston HyperX Blue 1600 MHz
Video card
Nvidia GT1030
Case
Cooler Master N200
Mouse
A4Tech X-748K
OS
Windows 7 Ultimate
На RMA продукт, производителот става фактура со наведена цена на производот + убаво си пишува со големи и дебели букви RMA.
Во таа фактура што ја имаат на царина од 250 евра, пишува дека е Free of Charge.
Тоа што на царина тука се прават дека не знаат, можат друг да лажат.

Сум имал лошо искуство со UPS InTime MK, ми пратија меил од ин-тиме со RMA invoice и внатре во фактурата е објаснато убаво :ROFLMAO:
Се работеше за рам кит, бев во контакт со кингстон и со истиот контакт кога стигна на царина, му објаснив дека тука сакаат да ме царинат и тие самите се понудија дека ќе ги платат трошоците.

Како што кажа членот, најдобро се до детал да му пратиш на ДХЛ и да се разбереш убаво со нив.
Не пратив сметки од купување, само мејлови за преписка со АМД + одобрување за РМА и ДХЛ ги прифарија…а за царина ќе видиме, искрено сѐ очекувам.

Фала за скенов, ќе пишам тука резултат.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: thrw

Vlecka

Gaining Experience
28 јуни 2013
384
197
Vlecka's setup  
Processor & Cooler
i5-3570k w/ stock
Motherboard
Gigabyte Z77-DS3H
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB EZEX
PSU
Cooler Master B Series 600W
RAM
2x4GB Kingston HyperX Blue 1600 MHz
Video card
Nvidia GT1030
Case
Cooler Master N200
Mouse
A4Tech X-748K
OS
Windows 7 Ultimate
Не пратив сметки од купување, само мејлови за преписка со АМД + одобрување за РМА и ДХЛ ги прифарија…а за царина ќе видиме, искрено сѐ очекувам.

Фала за скенов, ќе пишам тука резултат.

Апдејт, стигна мејл од ДХЛ:
Вкупните трошоци за пратката изнесуваат 2300 (1600 ДХЛ + 700 увозни давачки). Ако прифаќам да ги барам да пратат фактура.
Касно го видов денес ама ќе видиме утре за бунење.

Ама колку што гледам на 250 евра декларираната акнале данок... 250*0.05*61.5 ~= 760 мкд.
 

agjurcin

Intern
18 април 2018
23
20
Немаат пошторазнесувачи во неколку реони во Скопје, и колку што ми кажаа во Пошта 2 не се знае колку време ќе немаат. Им дале откази, тие што биле по договор на дело веројатно, а такви се куп. Нема никаква пошта два месеци некаде. Може да се земат со тракинг бројче, ама враќаат многу луѓе пошто системот им паѓа континуирано. Веројатно и администраторот им заминал. Најдобро избегнување нарачки до даљнег...
 

noc32

Gaining Experience
21 март 2016
162
112
Немаат пошторазнесувачи во неколку реони во Скопје, и колку што ми кажаа во Пошта 2 не се знае колку време ќе немаат. Им дале откази, тие што биле по договор на дело веројатно, а такви се куп. Нема никаква пошта два месеци некаде. Може да се земат со тракинг бројче, ама враќаат многу луѓе пошто системот им паѓа континуирано. Веројатно и администраторот им заминал. Најдобро избегнување нарачки до даљнег...
Бев до Пошта 2 - Достава одделението. Пречекан од двајца господини кои што се имаат откажано од животот. Одамна заборавиле што значи елан за работа. Системот им е паднат, немаат појма што е стигнато, каде е, кој скенирал, итн. Огромни вреќи натрупани една врз друга. Претпоставувам дека пакетите ќе ги добиеме на крај на Јануари или почеток на Февруари 2023. Поштата го прогласувам за умрено :)
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.001
11.879
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
И јас денес изгубив саат време. Љубезни се. Но не завршив работа. Пратки кои веќе треба да се стигнати според тракинг, никој не можеше да ми помогне да ги лоцираме. Чекам уште две други пратки. Па господ нека ни е на помош?

Изгледа како ќе се погоди. Некои пратки им стигнуваат на луѓе. Некои не.

И јас повеќе не нарачувам апсолутно ништо по обична пошта се дур не се средат работите онаму сектебар октобар.
 

G4M3R

Practice makes perfect
26 јуни 2012
932
1.158
Ццц, и јас чекам неколку помали пратки, но една е заглавена на царина веќе трета недела. Пратено им беше и мејл со фактура, но не мрда.
На телефон е невозможна мисија да ги добиеш.
Некој со инфо за вака заглавена пратка на царина? Да одам на лице место?
 

emmdee

Intern
2 ноември 2019
30
6
Djabe e se i da se odi i da se vika po tel i da se pisuvaat mejlovi.
Jas ne znam koe prokletie ja spukalo drzavava edna posta da ne raboti kakosto treba.
A najloso e toa sto poveketo raboti sto sakas da gi imas ne mozes vo vukojebinava da gi najdes pa moras preku net da naracuvas.
Stvarno ne znam veke sto treba da se pravi za da se sredi situacija. Aman u pm vise.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
3.337
9.005
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVME & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
G-Skill Ripjaws 3200Mhz
Video card
Intel UHD730
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Јас бев во Карпош 3 поштата да проверам дали има пратки, тетката ми рече дека апсолутно ништо не може никако да провери затоа што е во тотален колапс системот. И бидејќи нема да бидам тука некое време, а знам дека ги враќаат после некое време, рече да не се секирам, околу 30 дена можеле да стојат пратките пред да се вратат назад.
 

noc32

Gaining Experience
21 март 2016
162
112
Јас бев во Карпош 3 поштата да проверам дали има пратки, тетката ми рече дека апсолутно ништо не може никако да провери затоа што е во тотален колапс системот. И бидејќи нема да бидам тука некое време, а знам дека ги враќаат после некое време, рече да не се секирам, околу 30 дена можеле да стојат пратките пред да се вратат назад.
И на мене истото ми го рече. Имам две пратки кои што се во поштата во Карпош, бев пробав да ги земам без ливче ама не може. Само што се вратив дома, едната пратка ми стигна статус дека е "испорачана" така што пробувам да стапам во контакт со поштарот ама не ми даваат број од поштата во Карпош :)
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1.946
2.911
Струмица
Не знам шо ви се дешава со локалните пошти во Скопјето ама мојата пратка од iHerb денес ми ја донесе поштарот дома (Струмица).

1670324542027.png
 

Rikimaru

Даскал
26 март 2016
2.926
4.712
Битола
Дечки ми држат на царина некое време пратки, да не имате бројче да се јавам некаде да прашам до каде е работата?
 

Vlecka

Gaining Experience
28 јуни 2013
384
197
Vlecka's setup  
Processor & Cooler
i5-3570k w/ stock
Motherboard
Gigabyte Z77-DS3H
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB EZEX
PSU
Cooler Master B Series 600W
RAM
2x4GB Kingston HyperX Blue 1600 MHz
Video card
Nvidia GT1030
Case
Cooler Master N200
Mouse
A4Tech X-748K
OS
Windows 7 Ultimate
Дечки ми држат на царина некое време пратки, да не имате бројче да се јавам некаде да прашам до каде е работата?
Има бројче ама не се јавува никој.

Мене овие ми ги дадоа кога ѕвонев на контакт телефонот на царина веб страната.
022401876
022401877
 

flashgordon007

On your way to fame
15 септември 2012
775
815
И на мене истото ми го рече. Имам две пратки кои што се во поштата во Карпош, бев пробав да ги земам без ливче ама не може. Само што се вратив дома, едната пратка ми стигна статус дека е "испорачана" така што пробувам да стапам во контакт со поштарот ама не ми даваат број од поштата во Карпош :)
Се надевам дека ја имаш елементарната апликација GOOGLE MAPS на твојот мобилен телефонски апарат или на твојот ПЦ компјутер.
Во Карпош во Скопје имаш повеќе пошти.
Доколку мислиш на доставната пошта во Карпош со поштенски број 1020, на улица Никола Русински е обележана на google maps и има напишан телефонски број (02 306 3344).
Во другите пошти во Карпош не знам дали предаваат пратки во стандардната услуга (освен, ако не се договориш со твојот поштар).

Разбирам дека некоја информација е тешко да се добие, ама основните елементарни информации кои можеш да ги најдеш на интернет со активност од времетраење од 2-3 минути, па срамота е за тебе и за форумов да пласираш вакви објави.

Еве, ја доби информацијата изџвакана, сега можеш да си ја побараш пратката? Или да одам јас (или некој друг од форумов) да ја побара во твое име???

Резил.
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
6.241
4.480
Јас го разбрав дека не му даваат број од поштарот. Јас го имам од Муро на пр.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.259
Мислења
919.958
Членови
32.914
Огласи
1.066
Најнов член
NaniEli
На врв Дно