• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Македонски Пошти - Општа Дискусија

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?


  • Вкупно гласале
    535

toshex

the fool
18 септември 2013
6.190
7.719
Мелмак
Сабајлево (зборам пред 5 часот) работеше сајтот и пребарувањето по тракинг број. Но не ми врати резултати за пратка шо вчера беше испорачатана.

Шо значи или испорачуваат без да внесат во систем, или се чека на системот и ептен бавно проаѓаат пратки (backorder голем) или и двете (можда ем имаат многу натрупано пратки ем ги испорачуваат без да идат у систем повеќето).
 

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1.134
624
delicon.mk
Пратете им мејл на [email protected] со ваши податоци и тракинг броеви, ќе ви ги најдат пратките и ќе ви кажат од каде да ги подигнете.

Денес така подигнав пратки од пошта позади, по долги убедувања дека некој ми пишал по мејл дека може да ги подигнам пратките, а они упорно тврдеа дека нема такво нешто и треба да ги бараат пратките, па да оставам број да ме побараат...

Па на крај излезе дека стварно пратките се тргнати на страна со мои податоци и спремни да ги земам.
 

agjurcin

Intern
18 април 2018
23
20
Абе реонот околу поликлиника Јане Сандански, Стар Аеродром, поштар нема поминато месец ипол, ниту сметки ниту бутур... Што се дешава со поштава, чоече? Наместо да испорачуваат, ние одиме кај поштарите, па и у царина, да си ги бараме пратките . Испаѓа као ние за нив да работаме .... А пратките што немаат тракинг бројчиња? А препорачаните писма од МК кон МК? Да одам прво во суд да прашувам со кој тракинг број ми ја пратиле поканата за суд па потоа во пошта отпозади да ја барам да ми ја најдат, па коај ќе ја најдат на телефон да ме бараат за да одам да ја зеам? Абе лудило чоече.... Абе лудило....
 

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
410
341
Не е само таму. Застојов со испорака и на сметки го има и на реонот Водно.
 

stanko

Intern
20 октомври 2013
71
20
Ајдееее....Добра "надградба на софтверот" направија, нема што. Праткава од 9ти конечно у четврток на 17ти се појави на тракингов, чекам нареден статус дали ќе ојт на царина или у мојава пошта, тоа пак им падна, цццц...

Фала.
 
Последна промена:

psy-galactic

Intern
30 март 2009
29
23
За нарачкава на тракингот на Пошта не ми дава никакво инфо дека е во Скопје, а на Алиекспрес ми вика дека е стигната.

Screenshot_20221124_184237_AliExpress.jpg
 

chroot

Gaining Experience
12 ноември 2021
274
343
Скопје

389mk

Gaining Experience
16 јануари 2020
148
151
Битола
Денес добив една пратка нарачана на 20 октомври со стандарден шипинг и една пратка нарачана на 12.11 преку Сингапур. Регуларно заведени во тракингот со сите чекори на достава.
 

Cika

Practice makes perfect
8 декември 2009
2.701
1.508
Не знам само зашто не ги ставате бројчињата за тракинг тука, да може да ви помогне некој да не лутате и да го провери статусот на повеќе сајтови. Не е дека некој ќе ви ја украде пратката
 

moongose

Unbeatable
19 јули 2013
3.462
4.166
Не знам само зашто не ги ставате бројчињата за тракинг тука, да може да ви помогне некој да не лутате и да го провери статусот на повеќе сајтови. Не е дека некој ќе ви ја украде пратката
Кога ставаат статус на пратката го бришат бројот, не па само него да го постираат :)
 

mmarko

Gaining Experience
1 март 2013
180
123
mmarko's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-4770K
Motherboard
Asus Gryphon Z87
Storage
Samsung 840 Pro 256GB, Samsung 860 Evo 500GB
PSU
Seasonic M12II Bronze 750W
RAM
Kingston HyperX Beast 2x8GB 1600MHz
Video card
Asus Dual GTX 1060 3GB OC
Case
SilverStone TJ08-E
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
X-Bows Ranger w/ Zealios v2 67g
Audio
Sennheiser HD 6XX
Monitor
Dell UltraSharp U2518D + Dell UltraSharp U2412M
OS
Windows 10
Дечки некој да ги користел овие mail forwarding услуги како:


да кажи дали е океј се дали стига, бидејќи нели живееме у шупку света...
Јас имам неколку пати порачано и ок било до сега. За 10 дена ми стигна до тука последен пат (после уште 20 дена чекав на нашите царина/пошта)
 

mmarko

Gaining Experience
1 март 2013
180
123
mmarko's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-4770K
Motherboard
Asus Gryphon Z87
Storage
Samsung 840 Pro 256GB, Samsung 860 Evo 500GB
PSU
Seasonic M12II Bronze 750W
RAM
Kingston HyperX Beast 2x8GB 1600MHz
Video card
Asus Dual GTX 1060 3GB OC
Case
SilverStone TJ08-E
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
X-Bows Ranger w/ Zealios v2 67g
Audio
Sennheiser HD 6XX
Monitor
Dell UltraSharp U2518D + Dell UltraSharp U2412M
OS
Windows 10
Баш од оваа страна германскава?
Да. Се регистрираш, добиваш адреса, нарачуваш на таа. Ти се појавува таму на сајтот кога ќе стигне (и стигнува маил) и одбираш после преку која пошта да си пратиш наваму.
 

Rikimaru

Даскал
26 март 2016
2.926
4.712
Битола
Да. Се регистрираш, добиваш адреса, нарачуваш на таа. Ти се појавува таму на сајтот кога ќе стигне (и стигнува маил) и одбираш после преку која пошта да си пратиш наваму.
Која пошта е најдобро да се избере за до мк?
 

mmarko

Gaining Experience
1 март 2013
180
123
mmarko's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-4770K
Motherboard
Asus Gryphon Z87
Storage
Samsung 840 Pro 256GB, Samsung 860 Evo 500GB
PSU
Seasonic M12II Bronze 750W
RAM
Kingston HyperX Beast 2x8GB 1600MHz
Video card
Asus Dual GTX 1060 3GB OC
Case
SilverStone TJ08-E
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
X-Bows Ranger w/ Zealios v2 67g
Audio
Sennheiser HD 6XX
Monitor
Dell UltraSharp U2518D + Dell UltraSharp U2412M
OS
Windows 10
Која пошта е најдобро да се избере за до мк?
Не ми текнува точно што опции имаше, ама во принцип ја бирав најевтината :). Има неколку опции од Deutsche Post, гледам имам искористено Small Package и Weltpaket - Economy. Тоа првото мислам беше поевтино, ама ограничено е до некоја тежина. Тие си стигаат во пошта кај нас. Гледај само да не е некое од оние Fedex, DHL Еxpress , па да плаќаш плус овде.
 

Vlecka

Gaining Experience
28 јуни 2013
384
197
Vlecka's setup  
Processor & Cooler
i5-3570k w/ stock
Motherboard
Gigabyte Z77-DS3H
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB EZEX
PSU
Cooler Master B Series 600W
RAM
2x4GB Kingston HyperX Blue 1600 MHz
Video card
Nvidia GT1030
Case
Cooler Master N200
Mouse
A4Tech X-748K
OS
Windows 7 Ultimate
Некој со RMA искуство?

Конкретно за процесор, го пратив на АМД, одобрија замена, сега тука е процесорот.

Арно ама знаејќи ја ситуацијава кај нас очекувам од царина да лупнат давачки како за нормална купена пратка. Или па имаат разбирање?
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
6.241
4.480
Некој со RMA искуство?

Конкретно за процесор, го пратив на АМД, одобрија замена, сега тука е процесорот.

Арно ама знаејќи ја ситуацијава кај нас очекувам од царина да лупнат давачки како за нормална купена пратка. Или па имаат разбирање?
Очекувај да те репнат - збори со продавачот, сепак е негова вината. А имаше некоја процедура за извоз, ама да не беше за поправка…
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.259
Мислења
919.958
Членови
32.914
Огласи
1.066
Најнов член
NaniEli
На врв Дно