• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Македонски Пошти - Општа Дискусија

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?


 • Вкупно гласале
  510

StOrMK

Gaining Experience
25 јули 2015
848
427
Скопје
StOrMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 - 4440
Motherboard
Gigabyte H81M-S
Storage
TOSHIBA DT01ACA100 1TB
RAM
Kingston HyperX Fury 8GB
Case
Ментална :D
Mouse
Motospeed V70
Keyboard
Motospeed CK 104
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
Benq DL2215-B 1920x1080 Full HD
OS
Windows 10 PRO 64bit
Понекогаш ако премногу пати проверуваш - ти блокира пристап на твојата ИП адреса. Имаш 24ч бан !
Од друго вифи или мобилен (не вифи) пробај...Или ВПН
Мислењето е автоматски споено:


Постирај статус - како пишува

пример

Мислам дали е излезена од царина или не ?
Ако е излезена и е во пошта - трчи да не ти ја пратат назад...
Ако е уште на царина - но ворис...Ќе биде - некогаш споро иде...
 

Атачменти

 • EBFC2446-7043-492E-A818-618E90A61DFD.jpeg
  EBFC2446-7043-492E-A818-618E90A61DFD.jpeg
  493,9 KB · Прегледи: 29

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.446
2.468
Скопје
Хммм.. Не пишува ниту спомнува царина како на извештајот во пошта.
Јави се слободно.. Ако ништо друго - ќе проверат што е со пратката -и ќе ти дадат подетално инфо на телефон.

Вака треба да пишува ако е излезена од царина и пристигната во пакетско и можеш да отидеш да си ја подигнеш.

1655913580395-png.114301


Море нешто тешко се пристапува до пошта https://www.posta.com.mk/ Да не ДДОСираат и таму (сериозно)
 
Последна промена:

StOrMK

Gaining Experience
25 јули 2015
848
427
Скопје
StOrMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 - 4440
Motherboard
Gigabyte H81M-S
Storage
TOSHIBA DT01ACA100 1TB
RAM
Kingston HyperX Fury 8GB
Case
Ментална :D
Mouse
Motospeed V70
Keyboard
Motospeed CK 104
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
Benq DL2215-B 1920x1080 Full HD
OS
Windows 10 PRO 64bit
Хммм.. Не пишува ниту спомнува царина како на извештајот во пошта.
Јави се слободно.. Ако ништо друго - ќе проверат што е со пратката -и ќе ти дадат подетално инфо на телефон.

Вака треба да пишува ако е излезена од царина и пристигната во пакетско и можеш да отидеш да си ја подигнеш.

1655913580395-png.114301


Море нешто тешко се пристапува до пошта https://www.posta.com.mk/ Да не ДДОСираат и таму (сериозно)
Кој им е телефонскиот број?
 

stanko

Intern
20 октомври 2013
54
15
Понекогаш ако премногу пати проверуваш - ти блокира пристап на твојата ИП адреса. Имаш 24ч бан !
Од друго вифи или мобилен (не вифи) пробај...Или ВПН
[
Нејќе ни денеска цел ден, тркнав до кладилница пошто ми е на 5 минути, таму за 1 секунда го отвори :D , проверив се нема сменето од четвртокот уште е на царина стои
 

Атачменти

 • Screenshot_20220723-192602_Gallery.jpg
  Screenshot_20220723-192602_Gallery.jpg
  146,3 KB · Прегледи: 20

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.446
2.468
Скопје
Нејќе ни денеска цел ден, тркнав до кладилница пошто ми е на 5 минути, таму за 1 секунда го отвори :D , проверив се нема сменето од четвртокот уште е на царина стои
Епа ќе стои. Мене 15 дена ми стоеше. Трипати отидов и џабе. Нема чаре за царина ќе си чекаш :)
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.009
11.656
Скопје
androgaming.com
Леле бе неспособни. Како си толку лош во работата што ја работиш, па би се утепал да сум толку глуп.

Убаво пишува на листот на пакетот ул. Даме Груев бр.7 - Општина Центар, пак ја пратиле во населба Даме Груев.

1658910780059.png

1658910883463.png
 

stanko

Intern
20 октомври 2013
54
15
Што значи ова...?
 

Атачменти

 • Screenshot_20220727-160601_Chrome.jpg
  Screenshot_20220727-160601_Chrome.jpg
  177,4 KB · Прегледи: 42

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.091
12.708
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.091
12.708
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Обично утредента, но сега не е обично - одмори, немаат работници... Може неколку дена да фати. Не се знае.
 

xhktw

Practice makes perfect
2 август 2009
1.358
1.731
xhktw's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 5800H
Storage
512GB - M.2 NVMe SSD
RAM
2x8GB DDR4 3200MHz
Video card
RTX 3050
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Redragon Kumara K552W
Monitor
Asus VG249Q TUF 144Hz / BenQ RL2455
OS
Windows 10

stanko

Intern
20 октомври 2013
54
15
Обично утредента, но сега не е обично - одмори, немаат работници... Може неколку дена да фати. Не се знае.
Стварно одма денеска ја префрлија кај мене у локална, ја подигнав више (y), фала на сите :)
 

Атачменти

 • 20220728_170303.jpg
  20220728_170303.jpg
  3,7 MB · Прегледи: 58

bgrkov

Intern
17 август 2022
5
5
Здраво дечки,

Може ли некој да ми објасни која е процедурата за последниот статус на праткава?

Благодарам
 

Атачменти

 • image0.png
  image0.png
  491,7 KB · Прегледи: 43

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.446
2.468
Скопје
Здраво дечки,

Може ли некој да ми објасни која е процедурата за последниот статус на праткава?

Благодарам

Ќе чекаш царина да ја испроцесира и кога ќе го видиш ова - ќе ја земеш од таа пошта каде што ќе пристигне! (во случајов кај мене беше пакетско Железничка)

1655913580395-png.114301


Гледаш јас 13 дена чекав - некој ги зимаат и за ден-два - како ќе ти биде среќата - џабе замарав по тел - трипати бев таму - ништо не помага.
 

bgrkov

Intern
17 август 2022
5
5
Ќе чекаш царина да ја испроцесира и кога ќе го видиш ова - ќе ја земеш од таа пошта каде што ќе пристигне! (во случајов кај мене беше пакетско Железничка)

1655913580395-png.114301


Гледаш јас 13 дена чекав - некој ги зимаат и за ден-два - како ќе ти биде среќата - џабе замарав по тел - трипати бев таму - ништо не помага.
Фала за брзиот одговор Никола,

Сликата што ја имаш прикачено не ми ја отвара... Инаку прочитав овде на форумов дека некои праќале фактура до царина и тој дел не ми е јасен. Дали треба да пратам фактура или треба да чекам да се испроцесира?
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.446
2.468
Скопје
Овде отвара ?


Врати поназад неколку страни - има објаснето многу пати за процедурата. Да треба на нивни имејл да пратиш - ќе најдеш инфо поназад ...

 

bgrkov

Intern
17 август 2022
5
5
Овде отвара ?


Врати поназад неколку страни - има објаснето многу пати за процедурата. Да треба на нивни имејл да пратиш - ќе најдеш инфо поназад ...

Не ми ги отвара сликите и така...Се смени статусот во
Skopje Carina 1006 Isporaka 17-AUG-22 Nedostasuva faktura
им пратив фактура на мејл па сега ќе чекам....
 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
170
157
Ако одлучуваш да праќаш... Да имаш Фактура, Број за Следење и Извод од Банка. Најдобро си покриен со сите 3.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.412
Мислења
900.342
Членови
32.126
Огласи
505
Најнов член
zoki.mitovski
На врв Дно