• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Македонски Пошти - Општа Дискусија

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?


 • Вкупно гласале
  497

Qwerty29

Intern
21 септември 2021
45
12
ГостиJар
@HardCorec
Риплајот беше за членот што сака пратката да му стигне после рефунд, тебе те знам брате. :)
Џони пратката не ни очекував да стигне и фино и лепо си побарав рефунд одма ме етикетираш а не знаеш ништо дали сум платил за истите што стигнаа отпосле или не ?
 
Последна промена:

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.484
5.227
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Да се надоврзам на претходниот пост...
Нарачав андроид радио за колата, целиот сет се состои од андроид радио, гпс, звучник со микрофон, 4г модул, итн итн.
Од целата нарачка ми стигна само звучникот (а треба се да е спакувано во еден пакет, нормално, така и од продавницата се продава) се мислам, дан ме дуп*т кинезов, па да си останам само со звучников и тој да ме коштат 171 евро, дали да чекам уште или да си барам пари назад... дајте ум, да не испаднам геј ама па и да не си останам без пари :D
BTW, поминати се 60 дена откако е направена нарачкава.
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.010
12.581
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Тешко Кинез да ти праќа 2-3 пакети. Поскапо го фаќа.

Ако пакетот не бил видливо отворан, тогаш е јасно. Требало да го снимаш отворањето, најчесто за поскапи работи како оваа е препорачливо. Ако имаш снимка, веднаш диспјут, не му ја мисли. Фер, фер, ама ако имаш докази нема што да чекаш, па он ако треба ќе објаснува дали пратил 2 пакета (не ја ни спомнувај таа можност ако не била спомната претходно).

Ако немаш снимка, малку (многу) потешко ќе си ги оствариш правата.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.484
5.227
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Тешко Кинез да ти праќа 2-3 пакети. Поскапо го фаќа.

Ако пакетот не бил видливо отворан, тогаш е јасно. Требало да го снимаш отворањето, најчесто за поскапи работи како оваа е препорачливо. Ако имаш снимка, веднаш диспјут, не му ја мисли. Фер, фер, ама ако имаш докази нема што да чекаш, па он ако треба ќе објаснува дали пратил 2 пакета (не ја ни спомнувај таа можност ако не била спомната претходно).

Ако немаш снимка, малку (многу) потешко ќе си ги оствариш правата.
Не е возможно радиото да го собере во толку мало кутивче (радиото е поприлично големо, само екранот е 10инчи), плус на самата пратка има друг тракинг број... кој го е*е, отварам диспјут.
 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
96
72
Купено на 1-ви Јануари, веќе има 15 дена поминати. Ќе мириса да биде цел месец?

Погледнете го атачментот 108615
Пристигна, сега да видиме дали деловите се функционални и без дефекти при работа.
Им станав досаден после секој ден јавување и кога дојдов денеска, едниот ме испрати да го земам утре, само да тргнам назад накај дома...
Влегувам пак, овој пат колегата му беше тука па го замолив ако може уплатницата да ја платам сега па утре да ја донесам, типот многу љубозно ми рече почекај, го најде веднаш пакетот и ми го покажа(малку оштетен од кутијата).
Платив „специјално“ во пошта како што ми рече иако знаев дека може и во банка и го земав.
Значи останува да бидеш досаден додека не ти звршат работа...

Дома снимав како ги вадев деловите едно по друго и покажував обично најочекуваните места каде би имало штета(игличките на процесорот, пластиката или приклучоците на матичната плоча...)

Технички информации:
Платено на 1-ви Јануари за Процесор и Матична плоча
Во 7-ми Јануари добив првична информација за пакетот
Пристигнува на 18-ти Јануари
Царина ја чекам до 26-ти Јануари
(се појавува на страната за следење од пошта денеска првпат ама другите детали не ги прикажуваше што бев изненаден да проверам на слепо)

Блиску еден месец чекање да поминеш 10000 денари поевтино, ви оставам вас да извадите заклучоци.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.484
5.227
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Тешко Кинез да ти праќа 2-3 пакети. Поскапо го фаќа.

Ако пакетот не бил видливо отворан, тогаш е јасно. Требало да го снимаш отворањето, најчесто за поскапи работи како оваа е препорачливо. Ако имаш снимка, веднаш диспјут, не му ја мисли. Фер, фер, ама ако имаш докази нема што да чекаш, па он ако треба ќе објаснува дали пратил 2 пакета (не ја ни спомнувај таа можност ако не била спомната претходно).

Ако немаш снимка, малку (многу) потешко ќе си ги оствариш правата.
Ај сега... :D

Untitled123.jpg
 

Optipro

Gaining Experience
5 мај 2021
102
68
Дечки, ми пристигна пратка, која не е баш како што треба.
Отворив диспут со докази, и не му го побарав целиот износ.
Незнам кинезов што направил, но ми излезе едно поле каде што треба да му ја вратам назад пратката, па да ми рефундираат.
Сега ме интересира колку ке ми земат пари за да ја вратам назад!?
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4.551
13.994
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Ducky One2 SF
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Дечки, ми пристигна пратка, која не е баш како што треба.
Отворив диспут со докази, и не му го побарав целиот износ.
Незнам кинезов што направил, но ми излезе едно поле каде што треба да му ја вратам назад пратката, па да ми рефундираат.
Сега ме интересира колку ке ми земат пари за да ја вратам назад!?
Упати се кон најблиската пошта со пратката и замоли ги да ти кажат колку ќе те чини. Ќе ти дадат инфо за начинот на праќање, кутијата, тежината на пакетот, ќе измерат на вага... ја вака од око, без ниеден од овие податоци би рекол од 400 до 2850 денари.
 

Optipro

Gaining Experience
5 мај 2021
102
68
Упати се кон најблиската пошта со пратката и замоли ги да ти кажат колку ќе те чини. Ќе ти дадат инфо за начинот на праќање, кутијата, тежината на пакетот, ќе измерат на вага... ја вака од око, без ниеден од овие податоци би рекол од 400 до 2850 денари.
Така, од прилика можеби е околу 400/500 грама пратката.
Ма да ми е, Дане ме заеби Кинезот да не ја подигне и слично?
 

Mickraven

Intern
30 септември 2018
15
5
Тетово има најлоша пошта само за информација, мн крадење на пратки, после мн побуни од луѓево малку се оправија задни 2 год... дали има некој искуство со исчезнати украдени пратки? и како реагирал да го реши проблемот?
 

Excalibur

On your way to fame
18 октомври 2019
958
507
Тетово има најлоша пошта само за информација, мн крадење на пратки, после мн побуни од луѓево малку се оправија задни 2 год... дали има некој искуство со исчезнати украдени пратки? и како реагирал да го реши проблемот?
Два до три клика на веб сајтот на пошта. Ќе го најдеш комплетното упатство за рекламација по имејл.

И олабавете малку луѓе. Омикронов хара, сите имаат вработени по недела или две во изолација. Немаат доволно луѓе. Трпение!
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2.384
1.881
Неготино
Порачана Arctic MX5 од eBay од Литванија на 13 јануари, ене ја денес во пошта. Утре се надевам дека ќе ја донесат.
Не очекував волку брзо да бидам искрен.
 

389mk

Gaining Experience
16 јануари 2020
102
97
Битола
Работи нарачани од 15 декември преку LV никаде ги нема, а нарачани 5 јануари денес се појавија во мк пошта. Којзнае каде се зафрлени тие контејнери од пред нова година.
 

Excalibur

On your way to fame
18 октомври 2019
958
507
Работи нарачани од 15 декември преку LV никаде ги нема, а нарачани 5 јануари денес се појавија во мк пошта. Којзнае каде се зафрлени тие контејнери од пред нова година.
Не е важно кога се нарачани, важно е кога ти ги испратиле и кога ги ставиле во вреќа во Латвија.
Сите пратки од LV стигнуваат најдоцна за 30-35 дена. Ако не си ја добил за тој период, заборави.
 

389mk

Gaining Experience
16 јануари 2020
102
97
Битола
Не е важно кога се нарачани, важно е кога ти ги испратиле и кога ги ставиле во вреќа во Латвија.
Сите пратки од LV стигнуваат најдоцна за 30-35 дена. Ако не си ја добил за тој период, заборави.
Овие што се нарачани во декември се пратени оттаму одма, некаде на 30 декември во мк пошта добиваат статус 'се прима од испраќач' ама бикаде ги нема. А овие што се нарачани во јануари, немаа таков статус, туку одма во пошта скопје 1003.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.688
30.119
kalco.ru
Три пратки порачани на 18 декември преку латвиа стојат со статус Pratkata se prima od Ispra}a~ од 7 јануари... не се надевам на нив веќе ги отпишав...
 

Vlecka

Gaining Experience
28 јуни 2013
372
184
Vlecka's setup  
Processor & Cooler
i5-3570k w/ stock
Motherboard
Gigabyte Z77-DS3H
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB EZEX
PSU
Cooler Master B Series 600W
RAM
2x4GB Kingston HyperX Blue 1600 MHz
Video card
Nvidia GT1030
Case
Cooler Master N200
Mouse
A4Tech X-748K
OS
Windows 7 Ultimate
Четириве на ист датум стигнаа во Латвија ама навака на рати ги праќаат. Има надеж за сите.
 

Атачменти

 • A838188D-1256-4A97-89CC-D8B835F02886.jpeg
  A838188D-1256-4A97-89CC-D8B835F02886.jpeg
  311,1 KB · Прегледи: 31

Excalibur

On your way to fame
18 октомври 2019
958
507
Три пратки порачани на 18 декември преку латвиа стојат со статус Pratkata se prima od Ispra}a~ од 7 јануари... не се надевам на нив веќе ги отпишав...
Не ги отпишувај, ќе стигнат наредната недела. :)
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3.291
3.909
Три пратки порачани на 18 декември преку латвиа стојат со статус Pratkata se prima od Ispra}a~ од 7 јануари... не се надевам на нив веќе ги отпишав...
На 13-ти ноевмри нарачана, минатата недела стигна.

1643716368884.png
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
3.042
8.226
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.668
Мислења
889.333
Членови
31.510
Огласи
36
Најнов член
Tanya666
На врв Дно