• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Македонски Пошти - Општа Дискусија

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?


  • Вкупно гласале
    466

boriseto

Gaining Experience
7 јули 2013
436
395
Дечки ај хелп,
Пратката ми е со овој статус:
Skopje Carina 1006Isporaka20-SEP-21Stoka so visoka vrednost-potrebna e oficijalna carinska deklaracija


Дали е потребно јас да превземам некоја акција или да почекам да ме контактираат од пошта. Вредноста на пратката е 250е. Ви благодарам.
^јас имав пратка од 200е на царина и не ми наплатија ништо...
Од тоа шо читав низ темава важи правилото „кај кого-како“. :)
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
903
474
Мене ова ми мириса како да ја оцениле пратката со малку повисока вредност од 250EU. Или се работи за некоја специфична роба. Мислам дека е најдобро да отидеш на лице место и да прашаш. И понеси некој доказ за уплатената сума.
 

mimica

Intern
15 декември 2010
111
43
Каде е лице местото? Под железничка?
И како да кажам за која пратка се работи тракинг бројче да им кажам?
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
903
474
Лице местото е под железничка, адекватниот податок е тракинг бројот. Тракинг статусот ти е на него залепен.
 

mimica

Intern
15 декември 2010
111
43
Бев во пошта и завршив работа.
Во декларацијата од испраќачот не била калкулирана доставата. Во печатена форма ми ја побараа фактурата, им ја доставив и ми рекоа утре да си ја подигнам ќе биде царинета.
Пријатно сум изненадена од учтивост на госпоѓата.
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,174
4,522
Ethermine
www.facebook.com
Бев во пошта и завршив работа.
Во декларацијата од испраќачот не била калкулирана доставата. Во печатена форма ми ја побараа фактурата, им ја доставив и ми рекоа утре да си ја подигнам ќе биде царинета.
Пријатно сум изненадена од учтивост на госпоѓата.
Си и го погодила денот.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,373
1,313
Скопје
Изглеа тргнаа лимит од 3 бројчиња у 24 саати. Еве 9 успешно ги проверив.
не било никад таков лимит, повеке да не спамнеш во 3 секунди 3 реквести ор море, со аддонот тоа се дешаваше, ако имаш 20 сите ги пука одма реквести, ако правиш пауза мегу броеви немаш проблем (секунди)
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,986
1,464
Неготино
не било никад таков лимит, повеке да не спамнеш во 3 секунди 3 реквести ор море, со аддонот тоа се дешаваше, ако имаш 20 сите ги пука одма реквести, ако правиш пауза мегу броеви немаш проблем (секунди)
Чудно, аддон или не ми правеше проблем мене. Сеа ми е ок.
 

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
705
828
Скопје
Чудно, аддон или не ми правеше проблем мене. Сеа ми е ок.
3 во минута беше лимитот, повеќе од тоа јадеш блеклист на ип 24 часа.

Фала богу што го тргнале, со претходниот начин треба да гата човек што не се разбира што се дешава, а кутрите незнаат да напишат на страната дека има лимит.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
903
474
Топ!
Сега ако стигнала пратката во 10:00 часот, знам дека е тука во 10:10 часот. А не во 11:00 часот, колку што му треба на 17Track да направи refresh.
Тоа е дури еден час заштеда на нерви и батерија од кликање 5 пати у секунда на мобиљка. Закон!
 

Rasho

Intern
29 март 2021
27
41
Screenshot_20211012-205141_Chrome.jpg
Спремна ли е за подигнување или да почекаме да се смени статусот во нешто друго?

Благодарам.
 

ZeroCool666

Intern
24 ноември 2020
15
2
Глупо прашање, ама никогаш не сум го размислувал пошто не сум имал потреба.
Дали при подигање на пратки од пошта ја споредуваат адресата од лична карта со таа на пратката или чисто за евиденција им е личната карта?

Станот на адресата во лична карта го продадов, под кирија сум привремено каде што немам ни договор а ни имотен лист, документ ниакаков, а не сакам го замарам новиот газда да ми дава пошта на секои 2 недели, дали ако нарачам нешто од али на новата адреса ќе ми прават проблем на шалтер?
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,174
4,522
Ethermine
www.facebook.com
Глупо прашање, ама никогаш не сум го размислувал пошто не сум имал потреба.
Дали при подигање на пратки од пошта ја споредуваат адресата од лична карта со таа на пратката или чисто за евиденција им е личната карта?

Станот на адресата во лична карта го продадов, под кирија сум привремено каде што немам ни договор а ни имотен лист, документ ниакаков, а не сакам го замарам новиот газда да ми дава пошта на секои 2 недели, дали ако нарачам нешто од али на новата адреса ќе ми прават проблем на шалтер?
Kazi mu deka na licna karta si na druga adresa i nemas gajle.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,708
Мислења
862,925
Членови
30,052
Најнов член
Tomtomtom
На врв Дно