• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Македонски Пошти - Општа Дискусија

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?


  • Вкупно гласале
    462

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
889
469
Од вчера е статусот,ова е прв случај од 50+ нарачки последниве 3 години. не знам дали да реагирам одма у пошта или да чекам неколку дена.
Имаат ли пошта мк посебен сектор за вакви поплаки?
Кој реон?
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,889
7,599
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Ти викам мојов поштар знае ако не стигне да чекира дека е испорачана, ама нареден ден одма ја имам дома. (Карпош пошта)
Исто и кај мене истиот реон, си ги чекира како испорачани па другиот ден ги носи.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,463
3,774
Скопје
имаат на страната или тука срчни на темава неколку пати е споделен. Ако е од вчера, може ќе ти го донесе денес/утре .. ако не ти донесе реагирај одма. Ти викам мојов поштар знае ако не стигне да чекира дека е испорачана, ама нареден ден одма ја имам дома. (Карпош пошта)
Исак? Ги остава у комбе, барем така вика :) Два три пати му се јавив кога ќе пишуваше испорачано а не го донел и почна сам да ги носи и кога немам тракинг ;)
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,335
1,284
Скопје
Исак? Ги остава у комбе, барем така вика :) Два три пати му се јавив кога ќе пишуваше испорачано а не го донел и почна сам да ги носи и кога немам тракинг ;)
ух појма немам како се вика, ама топ е :) и коа бил расипан лифт се пењал до 10 ти пешки да остави пратка .. и генерала не сум имал никад застој у карпош, чим стигне распределба од центар карпош за ден два е веќе испорачана.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,831
9,259
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

Атачменти

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
889
469
Па крши закон. Се моли Исак да се изјасни и неговата страна да ја чуеме.
За кршење правила на пошта има каде да се обрати. За кршење закон мислам дека е малку претерано, меѓутоа постои закон и за јавни навреди и дисквалификации. Има доказ за тврдењето?
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,831
9,259
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
За кршење правила на пошта има каде да се обрати. За кршење закон мислам дека е малку претерано, меѓутоа постои закон и за јавни навреди и дисквалификации. Има доказ за тврдењето?
Закачи го законот како јас што го закачив. Имаш во член 2 за постапување со препорачани пратки.

Колку што знам нема закон ако го прозивам некој по име на форум, Петко, Трајко, Исак и слично. Да би имал и презиме можда.
 

Dejan007

Gaining Experience
15 март 2019
53
92
Здраво Момци, дали некој од вас има искуство со примање пратка од Канада или слично Америка пример. Сакам да ми ја пратат преку Канада пост али бизнис опција. Се работи Графичка али малце поскупа... од таму е кажано дека за 7-8 работни дена треба да стигне овде. Е сега дали е безбедно и сигурно преку нашава пошта? Видов дека е царина околу 5 посто, цената вајда доказ ќе ми бараат мејлот со уплатата. Позз
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

petkotrajko

Gaining Experience
16 јуни 2017
224
182
Колку што знам нема закон ако го прозивам некој по име на форум, Петко, Трајко, Исак и слично. Да би имал и презиме можда.
Шо лошо ти имам напраено бе?
:(

Испратено од телефоно.
 

Vlecka

Gaining Experience
28 јуни 2013
354
173
Vlecka's setup  
Processor & Cooler
i5-3570k w/ stock
Motherboard
Gigabyte Z77-DS3H
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB EZEX
PSU
Cooler Master B Series 600W
RAM
2x4GB Kingston HyperX Blue 1600 MHz
Video card
Nvidia GT1030
Case
Cooler Master N200
Mouse
A4Tech X-748K
OS
Windows 7 Ultimate
Здраво Момци, дали некој од вас има искуство со примање пратка од Канада или слично Америка пример. Сакам да ми ја пратат преку Канада пост али бизнис опција. Се работи Графичка али малце поскупа... од таму е кажано дека за 7-8 работни дена треба да стигне овде. Е сега дали е безбедно и сигурно преку нашава пошта? Видов дека е царина околу 5 посто, цената вајда доказ ќе ми бараат мејлот со уплатата. Позз
Земав лаптоп пред 3 години, преку USPS. Појма немам во која категорија беше испраќањето, ама мислам некое од поскапите зошто 80 долари кошташе.

Ваму на врата ми го донесоа и ништо не ми земаа, мислам зошто лаптопот беше стар повеќе од 4 години (мислам 25% годишно паѓа цената според правилникот), така да и тоа имај предвид.

А за безбедност има некои гаранции од двете пошти, ако е осигурана ќе ти исплатат што и да си пратил, ама провери сам, не ме држи за збор.
 

389mk

Intern
16 јануари 2020
22
18
Како беше директниот линк за следење на македонска пошта? Го имаше некаде низ форумов и го имав зачувано, ама на новиот телефон ми се избришал.

Го барам линкот каде во самиот урл се впишува кодот за следење и дава хтмл резултати.
 

Маша

Practice makes perfect
24 април 2007
526
1,314
Како беше директниот линк за следење на македонска пошта? Го имаше некаде низ форумов и го имав зачувано, ама на новиот телефон ми се избришал.

Го барам линкот каде во самиот урл се впишува кодот за следење и дава хтмл резултати.
Ако мислиш XML резултати, овој http://posta.com.mk/tnt/api/query?id=xxxxxxx
 

Маша

Practice makes perfect
24 април 2007
526
1,314
Да не знае некој главна пошта дали има некое летно скратено работно време или си работи до 20:00?
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,800
12,204
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Досега немало скратено (низ годиниве).

На главната страница имаше ексел табела со работното време на сите пошти, беше релативно ажурна кога го менуваа работното време поради полицискиот час.
 

Маша

Practice makes perfect
24 април 2007
526
1,314
Досега немало скратено (низ годиниве).

На главната страница имаше ексел табела со работното време на сите пошти, беше релативно ажурна кога го менуваа работното време поради полицискиот час.
Проверив прво таму, последно е од 24 март. Таму стоеше до 20:00, па ме интересираше да не има промена од тогаш до сега. Фала!
 
Последна промена:

Teodora Mayer

Intern
20 јули 2016
3
1
Ај нид хелп. Тракинг бројот кој го ставиле не ми се совпаѓа со ниту една нарачка. Не очекувам ниту една натачка над 90еур, а наведено е дека се наоѓа стока за која мора да се спроведе царинска постапка. И наведено е дека треба да ги доставам ПОТРЕБНИТЕ документи во рок од 10 дена, а ниту знам за која пратка станува збор. Ги контактирав Асос , но ми кажаа дека тракинг бројот не се совпаѓа ни со една пратка од кај нив. Друго и единствено чекам од feelunique кои испорачуваат од Англија и нема веројатност да станува збор за нив. Пишав меил на царина, ама ништо, нема одговор.
Некој да помогне? Збунета сум.
 

Атачменти

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
889
469
Ај нид хелп. Тракинг бројот кој го ставиле не ми се совпаѓа со ниту една нарачка. Не очекувам ниту една натачка над 90еур, а наведено е дека се наоѓа стока за која мора да се спроведе царинска постапка. И наведено е дека треба да ги доставам ПОТРЕБНИТЕ документи во рок од 10 дена, а ниту знам за која пратка станува збор. Ги контактирав Асос , но ми кажаа дека тракинг бројот не се совпаѓа ни со една пратка од кај нив. Друго и единствено чекам од feelunique кои испорачуваат од Англија и нема веројатност да станува збор за нив. Пишав меил на царина, ама ништо, нема одговор.
Некој да помогне? Збунета сум.
Можда ги измешале тракинг бројот и адресата на која е доставено писмото. Писмото е од пошта, ДХЛ или некој друг оператор?
 

Маша

Practice makes perfect
24 април 2007
526
1,314
Ај нид хелп. Тракинг бројот кој го ставиле не ми се совпаѓа со ниту една нарачка. Не очекувам ниту една натачка над 90еур, а наведено е дека се наоѓа стока за која мора да се спроведе царинска постапка. И наведено е дека треба да ги доставам ПОТРЕБНИТЕ документи во рок од 10 дена, а ниту знам за која пратка станува збор. Ги контактирав Асос , но ми кажаа дека тракинг бројот не се совпаѓа ни со една пратка од кај нив. Друго и единствено чекам од feelunique кои испорачуваат од Англија и нема веројатност да станува збор за нив. Пишав меил на царина, ама ништо, нема одговор.
Некој да помогне? Збунета сум.
За сѐ над 22 евра можеш да добиеш вакво писмо. Што и колку ќе наплатат, зависи од пратката. Твојава тежи 1.8кг, па види дали нешто си нарачувала со толкава килажа.

Друго, провери го бројчето на да речеме Track & Trace Your Shipments или некој друг од тракинг сајтовите и види како се движела, може ќе добиеш повеќе инфо од каде е испратена.

На крај, контактирај ги на тие телефони е-пошти што ги има на листот, може и некој ќе ти одговори, дај си шанса :)
 

Teodora Mayer

Intern
20 јули 2016
3
1
Можда ги измешале тракинг бројот и адресата на која е доставено писмото. Писмото е од пошта, ДХЛ или некој друг оператор?
Од пошта е писмото. Царинска испостава. Се у ред, ама тракинг бројот да не ми се уклапа со нитуеден од нарачките, прв пат ми се дешава. Ми дадоа надеж од Асос као можеби се променил тб при испорачување, дека е преку тракпак, али мора да чекам понеделник да видам што ќе ми кажат од царина. Уствари, утре работат?
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,831
9,259
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ај нид хелп. Тракинг бројот кој го ставиле не ми се совпаѓа со ниту една нарачка. Не очекувам ниту една натачка над 90еур, а наведено е дека се наоѓа стока за која мора да се спроведе царинска постапка. И наведено е дека треба да ги доставам ПОТРЕБНИТЕ документи во рок од 10 дена, а ниту знам за која пратка станува збор. Ги контактирав Асос , но ми кажаа дека тракинг бројот не се совпаѓа ни со една пратка од кај нив. Друго и единствено чекам од feelunique кои испорачуваат од Англија и нема веројатност да станува збор за нив. Пишав меил на царина, ама ништо, нема одговор.
Некој да помогне? Збунета сум.
Зошто ми прати порака со ова? Немам врска јас со пошта отиди или јави им се.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,517
Мислења
858,427
Членови
29,931
Најнов член
Krkam
На врв Дно