Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Македонски карактери не се прикажуваат како што треба на некои страници

Masternak

Intern
2 јули 2024
2
0
Со овој проблем се справувам барем неколку месеци и немам најдено решение што и да сум пробал од интернет.
Проблемот: Секој пат кога ќе посетам одредени македонски страници голем дел од текстот на страницата, а поготово болдираните текстови се прикажуваат со "згличани" латински карактери. Имам пробано сам да го решам проблемот и испробано најголем дел од решенијата предложени на интернет, но никој од нив не биле од полза. Некои од работите кои ги имам пробано: менување на system locale во control panel, менување на регионот, симнување македонски language pack.
Чудно е што одредени (често понови) македонски страници се прикажуваат како што треба
Користам windows 10 pro 22h2 и проблемот можеби се појавил после некоја обнова, не сум сигурен. Сликите што ги имам прикачено се примери од проблемот, т.е. како личи кога посетувам одредени страници.
1719937293482.png 1719937305229.png
1719937265262.png 1719937444383.png
 

Атачменти

  • 1719937436277.png
    1719937436277.png
    131,6 KB · Прегледи: 6
Изменето од модератор:

Паланчански

Gaining Experience
18 август 2019
631
479
И јас сум на windows 10 pro 22h2, ама немам проблем.
Користам македонски language pack како стандард.
Последните неколку месеци не му дозволив да се ажурира, можеби тука е проблемот. Вики.png
 

JasSum

Unstoppable
8 мај 2007
2.163
2.503
Здраво и добредојде. Проблем веројатно е лоша инсталција на вин кај тебе. Тоа сум го видел како проблем на апликации кои користат системска кирилца и не ја интерпретираат како што треба.
Settings > Time & Language > Administrative language settings > Administrative > Language for non-Unicode >
(ако не е македонски, Change system locale > избери Македонски).
Ќе ти бара рестарт, рестартирај и пиши како си поминал
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.415
13.314
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Мене ми личи дека фонтот нема кирилица во себе - заменет е некој системски фонт или е инсталиран некој друг што веб страницата го одбира попрво (на пример хелветика).

Или browser-от не разбира македонски (кодна страница).
 

Masternak

Intern
2 јули 2024
2
0
Здраво и добредојде. Проблем веројатно е лоша инсталција на вин кај тебе. Тоа сум го видел како проблем на апликации кои користат системска кирилца и не ја интерпретираат како што треба.
Settings > Time & Language > Administrative language settings > Administrative > Language for non-Unicode >
(ако не е македонски, Change system locale > избери Македонски).
Ќе ти бара рестарт, рестартирај и пиши како си поминал
Ставено е на македонски, веројатно лоша вин инсталација од моја страна. Го немам обновено некое време, па веројатно тоа е проблемот
 

JasSum

Unstoppable
8 мај 2007
2.163
2.503
Ако тоа е ок, тогаш пробај ресетирање на браусери на дефолтни поставки. Ако сите браусери исто ти ги појавуваат буквите, системски е проблемот. Ако има браусер што работи ок, тогаш знаеш што треба :)
 

Маша

Unstoppable
24 април 2007
946
2.537
Пред да преинсталираш било што пробај прво да избришеш фонт Хелветика ако имаш инсталирано
 

kebe

Gaining Experience
29 март 2012
254
225
Settings > Time & Language > Administrative language settings > Administrative > Language for non-Unicode >
(ако не е македонски, Change system locale > избери Македонски).
Ова сигурно не е. Ова е за стари апликации правени за Виндоус 98.

Мене ми личи дека фонтот нема кирилица во себе - заменет е некој системски фонт или е инсталиран некој друг што веб страницата го одбира попрво (на пример хелветика).
Најверојатно ова е проблемот. И тоа само задебелената варијанта на фонтот е расипана.

Или browser-от не разбира македонски (кодна страница).
Ова исто не е проблемот. Освен ако користи Интернет екплорер 4. Скоро сите македонски веб-страни се веќе стандардизирани на кодирање УТФ-8.

Ако тоа е ок, тогаш пробај ресетирање на браусери на дефолтни поставки. Ако сите браусери исто ти ги појавуваат буквите, системски е проблемот. Ако има браусер што работи ок, тогаш знаеш што треба :)
Да провери кои се наместени за основни фонтови во прелистувачот. Пример:

Пред да преинсталираш било што пробај прво да избришеш фонт Хелветика ако имаш инсталирано
Ова најверојатно е проблемот.
 
Последна промена:

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.605
2.624
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Добро бе. Како е возможно да има веќе 10 шпекулативни одговори, а никој не праша во кој browser се случува ова?!
Мислењето е автоматски споено:

енивејс, во firefox кликни inspect element, на текстот кој што не е добро прикажан, и види со кој font избрал да го прикаже тој текст.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.240
Мислења
977.199
Членови
35.550
Најнов член
Provokator
На врв Дно