1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Македонски канали без претплата

Дискусија во форумот 'Антени,предаватели,апарати/уреди и останата опрема' започната од King Kong, 24 Септември 2017.

 1. King Kong

  King Kong
  Intern

  61
  17
  23 Септември 2017
  Машко
  Здраво дечки. Се извинувам што отворив нова тема, може не требаше не знам, но не најдов нешто слично на тоа што ми треба, нов сум сепак.
  Дома имам Макс ТВ на два ресивери, но имам и два постари телевизори на кои имав кабелска до пред некој ден али ја исклучив затоа што не се користат којзнае колку за да плаќам секој месец, но добро е да има по некој канал колку да можеш да уклучиш тв кога ти треба во соба.
  Е сега прашањево ми е дали после дигитализацијата од пред некоја год, може да се фатат македонски канали некако без приклучување оператор? Читав нешто за со антена и сет топ бокс дигитален ресивер но не знам како точно, дали некој може да ми објасни подетално? :)
   
 2. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,300
  1,360
  6 Февруари 2009
  Ако телевизорот подржува дигитален прием (поновите подржуваат), ти треба само дигитална антена и тоа е тоа.
   
  На King Kong му/ѝ се допаѓа ова.
 3. krema

  krema
  Professor

  9,816
  9,505
  24 Јуни 2009
  Машко
  Или со сет-топ бокс, кошта околу 1000 денари. Ги има во познатите продавници за бела техника.
   
  На SiPy` и King Kong им се допаѓа ова.
 4. King Kong

  King Kong
  Intern

  61
  17
  23 Септември 2017
  Машко
  Телевизорите не се ЛЦД или Плазма, од тие старите модели се и имаат сигурно 10 години и повеќе, прилично сум сигурен дека не подржуваат.
  А ако не поддржуваат на пример, дали треба покрај дигитална антена да купам и сет топ бокс, илу пак само дигитална антена или пак само сет топ бокс? :)
   
 5. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  @King Kong Баш така како што си прочитал е, купуваш дигитален ресивер, на пример ваков, поврзуваш антена, гледај само некоја со засилувач да е за да не ти сецка и кочи и ги имаш каналите.
   
  На Oktar и King Kong им се допаѓа ова.
 6. krema

  krema
  Professor

  9,816
  9,505
  24 Јуни 2009
  Машко
  Можеш да искористиш и стара антена, не се залетувај одма со „дигитална“ антена :)
  Потребно е сет-топ бокс + сигнал од антена. Најдобро е антената да биде надвор.
   
  На Oktar и King Kong им се допаѓа ова.
 7. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Да, треба прво да проба со обична али јас во Охрид со обична антена на 5ти спрат на тераса ставена ништо не фаќам. А и со дигиталната се случува да засецка од време на време.
  Лесно беше порано со аналогниот сигнал, немаше кристал слика ама и да нема добар прием малце снегче ќе падне, ќе зашушти али пак гледаш. А со дигиталниов сигнал веднаш при најмали сметњи се кочи сликата тотално и ништо не гледаш. Затоа што појака антена тоа подобро.
   
  На King Kong му/ѝ се допаѓа ова.
 8. krema

  krema
  Professor

  9,816
  9,505
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ако е антената надвор, на кров, на тераса или било каде на отворено нема да има никаков проблем, се` зависи од местоположбата. Со внатрешни (собни) антени можно е да има слаб сигнал и како што велиш сликата да сецка (коцка).
  Во урбана средина може да се добие сигнал и со парче жица (50-100см.) боцнато директно во ресиверот :)
   
  На King Kong му/ѝ се допаѓа ова.
 9. King Kong

  King Kong
  Intern

  61
  17
  23 Септември 2017
  Машко
  Значи сет топ бокс обавезно нели, плус антена појака? :)
   
 10. krema

  krema
  Professor

  9,816
  9,505
  24 Јуни 2009
  Машко
  Да, обавезно, а антена ако имаш стара прво ќе пробаш со неа.
   
  На King Kong му/ѝ се допаѓа ова.
 11. King Kong

  King Kong
  Intern

  61
  17
  23 Септември 2017
  Машко
  Океј, ќе пробам така. Фала ви многу на сите.
   
 12. King Kong

  King Kong
  Intern

  61
  17
  23 Септември 2017
  Машко
  Дечки сега ми текна уште една идеја па да прашам. Дали на дигиталниот ресивер може да се уклучи и wifi адаптер kako chromecast или нешто слично доколку има повеќе порти за hdmi? Дали би функционорало ова? :)
   
 13. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Никако. Рисиверот служи за да гледаш телевизија на прастар телевизор додека не ти цркне. И толку
   
 14. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Исто така служи и за да снимаш програми, да пушташ фајлови преку USB, да поврзеш звучен систем, да слушаш радио итн :)
   
  На King Kong му/ѝ се допаѓа ова.
 15. krema

  krema
  Professor

  9,816
  9,505
  24 Јуни 2009
  Машко
  Има можност преку USB да си пушташ mp3-ки и DviX филмови :)
   
  На King Kong му/ѝ се допаѓа ова.
 16. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Good luck with that...
   
 17. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Зошто ти изгледа толку невозможно? Све од тоа што набројав го имам направено со мојот.
   
  На King Kong и kirev им се допаѓа ова.
 18. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Жив проблем се тие STB... Или греат, или спори, или ... Башка, кој уште гледа на SD телевизор :)
   
  На King Kong му/ѝ се допаѓа ова.
 19. krema

  krema
  Professor

  9,816
  9,505
  24 Јуни 2009
  Машко
  Немат сите HD телевизори, така да зошто да не!
   
  На King Kong и kirev им се допаѓа ова.
 20. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Добри се бе за у викенд стан :)
   
  На King Kong и kirev им се допаѓа ова.
 21. King Kong

  King Kong
  Intern

  61
  17
  23 Септември 2017
  Машко
  Дечки денес купив DVB ресивер и DVB дигитална антена од Anhoch и функционира одлично, баш како што сакав! Фала ви на сите за помошта и учеството во дискусијата! Поздрав!
   
  kirev, krema и на NecrotoX им се допаѓа ова.
 22. krema

  krema
  Professor

  9,816
  9,505
  24 Јуни 2009
  Машко
  Нека е за арно:)
  Колку канали улови?
   
 23. zmija

  zmija
  Gaining Experience

  326
  194
  26 Мај 2007
  NoLifer
  дали ако земам дигитална антена ќе фајќам мтв1 hd
  и на која резлуцуја е сигналот 1080i или пониска
   
 24. krema

  krema
  Professor

  9,816
  9,505
  24 Јуни 2009
  Машко
  мтв1 hd, мтв2 hd и собраниски hd треба да ловиш, а дали е 1080 не можам да кажам со сигурност.
   
 25. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,216
  560
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Сигурно не се 1080.
   

Сподели

Вчитување...