1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Македонски Јазик за Wordpress

Дискусија во форумот 'PHP, ASP, JSP (JavaServer Pages)' започната од D3N1EL, 3 Декември 2011.

 1. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,876
  1,430
  10 Август 2010
  Машко
  Значи ми треба македонски јазик за Wordpress, побарав на офицјалната веб страна македонски јазик и кога стискам на на линкот за превземање ме пренасочува на wp.mk на која пишува дека не е достапна т.е. "се врачале наскоро" .

  Некој да не го има македонскиот јазик за wp симнато пред wp.mk станала недостапна, или подобро да почнам сам да си го преведувам?

  p.s. Ве молам дајте ми одговор најкасно до вечер, дека во понеделник морам да го предадам проектот готов...
   
 2. drown

  drown
  Master

  1,454
  208
  8 Март 2007
  Машко
  Нинџа
  Истиот превод од wp.mk на атачмент
   

  Прикачени датотеки:

  • wp_mk_mk.zip
   Големина:
   293.2 KB
   Прегледи:
   26
  На D3N1EL и DekoRoker им се допаѓа ова.
 3. kuzman0v

  kuzman0v
  Gaining Experience

  598
  74
  14 Декември 2008
  Машко
  На D3N1EL и drown им се допаѓа ова.
 4. Nakolce

  Nakolce
  Gaining Experience

  941
  87
  18 Септември 2009
  Се извинувам што ке улетам вака во темата.. Но да не знае некој кога ке биде достапен преводот за најновата верзија 3.3 ?
   
 5. kuzman0v

  kuzman0v
  Gaining Experience

  598
  74
  14 Декември 2008
  Машко
  Достапен е уште кога излезе верзијава, на mk.wordpress.org го имаш цел WordPress, или ако ти треба само јазичната датотека - http://svn.automattic.com/wordpress-i18n/mk_MK/branches/3.3/mk_MK.mo
   
 6. Nakolce

  Nakolce
  Gaining Experience

  941
  87
  18 Септември 2009
  Мислев дека ако ставам македонски wordpress ке ми ги преведе и тие 0 comments, Featured Article, Read more, more...
  конкретно мислам на www.vizitkarta.info Незнам каде да ги најдам тие да ги преведам.
   
 7. Tawe

  Tawe
  Gaining Experience

  495
  151
  12 Август 2011
  Машко
  ChipТuning
  ^Тоа ти е од темата. Имаше едно програмче што ти ги дава сите зборчиња/фрази за да ги преведеш и можеш и преку Уредувач на темата да ги преведеш во кодот :)
   
 8. kuzman0v

  kuzman0v
  Gaining Experience

  598
  74
  14 Декември 2008
  Машко
  Симни си PoEdit и најди го .po фајлот од темата (ако има таков), преведи го и зачувај го како mk_MK.mo. Ако не, ќе треба во секој фајл (index.php, single.php, ...) да ги преведиш тие фрази.
   
 9. Nakolce

  Nakolce
  Gaining Experience

  941
  87
  18 Септември 2009
  Фала многу за програмчево ми заврши огромна работа и имаш реп + за ова. Е сега имам уште еден мал проблем Featured Article односно оној пост што е како назначен.
  На ова мислам:
  [​IMG]
  Неможам да најдам каде е напишано за да го преведам.
   
 10. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,393
  956
  8 Декември 2009
  Имаше еден додаток за wp, codestyling localization. Види дали ќе ти помогне.
   
 11. kuzman0v

  kuzman0v
  Gaining Experience

  598
  74
  14 Декември 2008
  Машко
  Да не е сликичка тоа featured? :)
   
 12. MeriPopins

  MeriPopins
  Intern

  7
  0
  6 Април 2019
  Здраво, дали некој користи wordpress на македонски јазик? Како е преведено на македонски wordwrap? Позз
   
 13. BlackArrow7

  BlackArrow7
  Intern

  21
  11
  14 Јануари 2019
  Машко
  Wordpress 5.2.* е преведен 76%. Можеш да се провериш овде Projects translated to Macedonian < GlotPress — WordPress
   
 14. MeriPopins

  MeriPopins
  Intern

  7
  0
  6 Април 2019

Сподели

Вчитување...