1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Македонски Јазик за Wordpress

Дискусија во форумот 'PHP, ASP, JSP (JavaServer Pages)' започната од D3N1EL, 3 Декември 2011.

1. D3N1EL

D3N1EL
    Practice makes perfect

2,876
    1,430
    10 Август 2010
    Машко
    Значи ми треба македонски јазик за Wordpress, побарав на офицјалната веб страна македонски јазик и кога стискам на на линкот за превземање ме пренасочува на wp.mk на која пишува дека не е достапна т.е. "се врачале наскоро" .

Некој да не го има македонскиот јазик за wp симнато пред wp.mk станала недостапна, или подобро да почнам сам да си го преведувам?

p.s. Ве молам дајте ми одговор најкасно до вечер, дека во понеделник морам да го предадам проектот готов...

2. drown

drown
    Master

1,454
    208
    8 Март 2007
    Машко
    Нинџа
    Истиот превод од wp.mk на атачмент

Прикачени датотеки:

• wp_mk_mk.zip
      Големина:
      293.2 KB
      Прегледи:
      26
    На D3N1EL и DekoRoker им се допаѓа ова.
  3. kuzman0v

kuzman0v
    Gaining Experience

598
    74
    14 Декември 2008
    Машко
    На D3N1EL и drown им се допаѓа ова.
  4. Nakolce

Nakolce
    Gaining Experience

941
    87
    18 Септември 2009
    Се извинувам што ке улетам вака во темата.. Но да не знае некој кога ке биде достапен преводот за најновата верзија 3.3 ?

5. kuzman0v

kuzman0v
    Gaining Experience

598
    74
    14 Декември 2008
    Машко
    Достапен е уште кога излезе верзијава, на mk.wordpress.org го имаш цел WordPress, или ако ти треба само јазичната датотека - http://svn.automattic.com/wordpress-i18n/mk_MK/branches/3.3/mk_MK.mo

6. Nakolce

Nakolce
    Gaining Experience

941
    87
    18 Септември 2009
    Мислев дека ако ставам македонски wordpress ке ми ги преведе и тие 0 comments, Featured Article, Read more, more...
    конкретно мислам на www.vizitkarta.info Незнам каде да ги најдам тие да ги преведам.

7. Tawe

Tawe
    Gaining Experience

495
    151
    12 Август 2011
    Машко
    ChipТuning
    ^Тоа ти е од темата. Имаше едно програмче што ти ги дава сите зборчиња/фрази за да ги преведеш и можеш и преку Уредувач на темата да ги преведеш во кодот :)

8. kuzman0v

kuzman0v
    Gaining Experience

598
    74
    14 Декември 2008
    Машко
    Симни си PoEdit и најди го .po фајлот од темата (ако има таков), преведи го и зачувај го како mk_MK.mo. Ако не, ќе треба во секој фајл (index.php, single.php, ...) да ги преведиш тие фрази.

9. Nakolce

Nakolce
    Gaining Experience

941
    87
    18 Септември 2009
    Фала многу за програмчево ми заврши огромна работа и имаш реп + за ова. Е сега имам уште еден мал проблем Featured Article односно оној пост што е како назначен.
    На ова мислам:
    Неможам да најдам каде е напишано за да го преведам.

10. Cika

Cika
    V.I.P

2,393
    956
    8 Декември 2009
    Имаше еден додаток за wp, codestyling localization. Види дали ќе ти помогне.

11. kuzman0v

kuzman0v
    Gaining Experience

598
    74
    14 Декември 2008
    Машко
    Да не е сликичка тоа featured? :)

12. MeriPopins

MeriPopins
    Intern

7
    0
    6 Април 2019
    Здраво, дали некој користи wordpress на македонски јазик? Како е преведено на македонски wordwrap? Позз

13. BlackArrow7

BlackArrow7
    Intern

21
    11
    14 Јануари 2019
    Машко
    Wordpress 5.2.* е преведен 76%. Можеш да се провериш овде Projects translated to Macedonian < GlotPress — WordPress

14. MeriPopins

MeriPopins
    Intern

7
    0
    6 Април 2019

Сподели

Вчитување...