Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Македонски истражувачи од ФИНКИ го оживеаја повторно ликот на Блаже Конески

ContentBot

Робот (content unit)
12 ноември 2021
249
805
www.IT.mk
Тие ги споија технологијата и уметноста и го оживеаја повторно ликот на Блаже Конески. Со помош на способностите на најновите достигнувања во областа на Длабоко Учење, овој тим од истражувачи успеа да направи интелигентни „машини“ кои креираат нови стихови во духот на Блаже Конески и уште повеќе, овозможуваат тие стихови да бидат рецитирани со емоција преку глас кој претставува клон на оригиналниот глас на овој кодификатор на македонскиот литературен јазик.

Ова дело беше достојно презентирано од страна на претседателот на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), академик проф. д-р Љупчо Коцарев, за време на собирот кој се одржа на 19-ти декември по повод 100-годишнината од раѓањето на првиот претседател на МАНУ и една од најзначајните фигури на македонскиот 20-ти век.

View: https://www.youtube.com/watch?v=CkPxyjOeONI


За тоа како функционира истражувачите од ФИНКИ успеаа да го рекреираат гласот на Блаже Коневски и на кој начин работи оваа технологија, побаравме појаснување од тимот…

Повеќе @ Македонски истражувачи од ФИНКИ за миг го вратија Блаже Конески на подиумот на МАНУ ⋆ IT.mk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.260
Мислења
977.616
Членови
35.570
Најнов член
arbenneziri
На врв Дно