Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Македонски IP адреси

DynamicMK

премиум член
11 април 2007
1.644
189
Македонски IP адреси по провајдери (март 2007):
Unet (212.13.64.0/19)212\.13\.(6[4-9]|[7,8][0-9]|9[0-5])\.

OnNet (217.16.64.0/19)217\.16\.(6[4-9]|[7,8][0-9]|9[0-5])\.
Mol (212.110.64/19)
212\.110\.(6[4-9]|[7,8][0-9]|9[0-5])\.

Sonet (212.120.0.0/19)
212\.120\.([0-9]|[1-2][0-9]|3[0-1])\.

Marnet (194.149.128.0/19)
194\.149\.1(2[8-9]|[3-5][0-9])\.

MtNet (195.26.128.0/19)
195\.26\.1(2[8-9]|[3-5][0-9])\.

MtNet (62.220.192.0/19)
62\.220\.(19[2-9]|2([0-1][0-9]|2[0-3]))\.

MtNet (62.162.0.0/16)
62\.162\.

Meganet/Telekabel (89.205.0.0/17)
89\.205\.[0-127]\.

Neotel (80.77.144.0/20)
80\.77\.(14[4-9]|15[0-9])\.

Neotel (88.85.96.0/19)
88\.85\.[96-127]\.
 

DaciSS

Gaining Experience
3 јануари 2008
949
289
San Francisco
www.linkedin.com
зашо би составувал листа со ип адреси и после би барал во нејзе, коа едноставно може да се искористи командата:

nslookup No.net.com.mk или пак
nslookup ТелекоЊ.com.мк

или пак преку веб страна за DNS услуга како на пр.

http://baremetal.com/cgi-bin/dnsip?target=127.0.0.1
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.720
221
www.foxmediahouse.com
Македонски IP адреси по провајдери (март 2007):
Unet (212.13.64.0/19)212.13.(6[4-9]|[7,8][0-9]|9[0-5]).

OnNet (217.16.64.0/19)217.16.(6[4-9]|[7,8][0-9]|9[0-5]).
Mol (212.110.64/19)
212.110.(6[4-9]|[7,8][0-9]|9[0-5]).

Sonet (212.120.0.0/19)
212.120.([0-9]|[1-2][0-9]|3[0-1]).

Marnet (194.149.128.0/19)
194.149.1(2[8-9]|[3-5][0-9]).

MtNet (195.26.128.0/19)
195.26.1(2[8-9]|[3-5][0-9]).

MtNet (62.220.192.0/19)
62.220.(19[2-9]|2([0-1][0-9]|2[0-3])).

MtNet (62.162.0.0/16)
62.162.

Meganet/Telekabel (89.205.0.0/17)
89.205.[0-127].

Neotel (80.77.144.0/20)
80.77.(14[4-9]|15[0-9]).

Neotel (88.85.96.0/19)
88.85.[96-127].

Бачко абе мт нет 79.125. ги дава :))
 

DynamicMK

премиум член
11 април 2007
1.644
189
не мрчете само, ми требаше мене, а верувам дека и на други ќе им треба информација за сите македонски провајдери и нивните ИП адреси.
Дел од овие горе се променети, а дел од провајдерите користат и плус ИП адреси па мислев дека ќе ја дополниме листава.
Па бујрум...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.864
Мислења
970.446
Членови
35.221
Огласи
2.844
Најнов член
sandra.nn
На врв Дно