• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Македонски IP адреси

  • Ја почнал/а темата
  • #1

DynamicMK

Gaining Experience
11 април 2007
1,635
181
Македонски IP адреси по провајдери (март 2007):
Unet (212.13.64.0/19)212\.13\.(6[4-9]|[7,8][0-9]|9[0-5])\.

OnNet (217.16.64.0/19)217\.16\.(6[4-9]|[7,8][0-9]|9[0-5])\.
Mol (212.110.64/19)
212\.110\.(6[4-9]|[7,8][0-9]|9[0-5])\.

Sonet (212.120.0.0/19)
212\.120\.([0-9]|[1-2][0-9]|3[0-1])\.

Marnet (194.149.128.0/19)
194\.149\.1(2[8-9]|[3-5][0-9])\.

MtNet (195.26.128.0/19)
195\.26\.1(2[8-9]|[3-5][0-9])\.

MtNet (62.220.192.0/19)
62\.220\.(19[2-9]|2([0-1][0-9]|2[0-3]))\.

MtNet (62.162.0.0/16)
62\.162\.

Meganet/Telekabel (89.205.0.0/17)
89\.205\.[0-127]\.

Neotel (80.77.144.0/20)
80\.77\.(14[4-9]|15[0-9])\.

Neotel (88.85.96.0/19)
88\.85\.[96-127]\.
 

DaciSS

Gaining Experience
3 јануари 2008
949
288
San Francisco
www.linkedin.com
зашо би составувал листа со ип адреси и после би барал во нејзе, коа едноставно може да се искористи командата:

nslookup No.net.com.mk или пак
nslookup ТелекоЊ.com.мк

или пак преку веб страна за DNS услуга како на пр.

http://baremetal.com/cgi-bin/dnsip?target=127.0.0.1
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Македонски IP адреси по провајдери (март 2007):
Unet (212.13.64.0/19)212.13.(6[4-9]|[7,8][0-9]|9[0-5]).

OnNet (217.16.64.0/19)217.16.(6[4-9]|[7,8][0-9]|9[0-5]).
Mol (212.110.64/19)
212.110.(6[4-9]|[7,8][0-9]|9[0-5]).

Sonet (212.120.0.0/19)
212.120.([0-9]|[1-2][0-9]|3[0-1]).

Marnet (194.149.128.0/19)
194.149.1(2[8-9]|[3-5][0-9]).

MtNet (195.26.128.0/19)
195.26.1(2[8-9]|[3-5][0-9]).

MtNet (62.220.192.0/19)
62.220.(19[2-9]|2([0-1][0-9]|2[0-3])).

MtNet (62.162.0.0/16)
62.162.

Meganet/Telekabel (89.205.0.0/17)
89.205.[0-127].

Neotel (80.77.144.0/20)
80.77.(14[4-9]|15[0-9]).

Neotel (88.85.96.0/19)
88.85.[96-127].
Бачко абе мт нет 79.125. ги дава :))
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

DynamicMK

Gaining Experience
11 април 2007
1,635
181
не мрчете само, ми требаше мене, а верувам дека и на други ќе им треба информација за сите македонски провајдери и нивните ИП адреси.
Дел од овие горе се променети, а дел од провајдерите користат и плус ИП адреси па мислев дека ќе ја дополниме листава.
Па бујрум...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,048
Мислења
860,900
Членови
29,909
Најнов член
Klosus
На врв Дно