1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Makedonski Igri!!

Дискусија во форумот 'Останато' започната од Stane, 6 oктомври 2007.

1. bl0ck

bl0ck
    Intern

181
    19
    26 Јуни 2009
    @Dragon
    Морам да кажам дека одбра одличен engine за да ја базираш играта. Но проблем кај правење игри е недостаток на работна сила што знае да помогне во создавање на игра. Сеа за сеа најдобар потег ти е да направиш Proof of Concept. Коа ке направиш концепт што работи и изгледа убаво тогаш луѓе ке бидат заинтересирани во соработка. ;)
    ps: join the Game modders group ;)
    ps2: јас сум заинтересиран за проектов па ако ти треба помош викни :)

2. mendi19

mendi19
    Intern

349
    11
    31 Јануари 2010
    Машко
    a ova zosto go kazuvas ,mislis deka ne znam kakva rabota ima da se prai edna igra ili sto milsis,normalno si kazav koj ima slobodno vreme da si prai igra ke si pomogne ,ne go tera nikoj da si naprai igra so zor,koj saka da pomogne ke si pomogne so sto znae ..ne te razbrav zs go kaza toa ,sto nemase vrska uopste sto kazav jas !!!!

3. dimitars

dimitars
    Gaining Experience

1,672
    331
    8 Мај 2007
    Неќам да звучам демотивирачки но ова нема да е првпат ваков тим да се создаде и растури. Пред 2 лета постоеше форум наменет за 3д моделерите, се викаше 3dmk. Имаше јаки моделери и аниматори тука, но пред се имаше луѓе од збор. Се собравме и се договоривме да правиме игра, мој дел беше бета тестирање, бидејќи тогаш а богами и сега не можам да придонесам за сериозен проект.
    Многу сериозни луѓе беа исто така најдени од странство, за изработка на нашата игра, за која имавме приказна и добра представа што ќе биде. Играта стигна до алфа верзија и бидејќи сите почнаја да забушаваат од различни причини, лидерот на проектот, личност која јас многу ја почитувам, го прекина проектот.
    Искрено јас во овие членови што сега се зафаќаат да го прават ова не гледам ниту одлучност ниту пак искуство, но се надевам дека ќе ми покажат дека грешам. Како и да е, ако треба бета тестер, тука сум.

4. Xenor

Xenor
    Intern

812
    41
    12 Март 2009
    Па го кажа ко небаре е лесно да се направи игра, и плус да научиш да правиш игра и да програмираш не се учи преку ден. Како сакаш игра да прави некој што воопшто нема никакво работно искуство. Само составување на workflow на игра трае долго па камоли нејзино дизајнирање и сл.

http://www.gamearch.com/tag/workflow/

5. mendi19

mendi19
    Intern

349
    11
    31 Јануари 2010
    Машко
    @Xenon heh vo pravo si ama loso si me razbral ,jas ne kazav deke e lesno,nity spomnav takvo nesto,pravenje na igra trae godina i povece(zavisi od igrata) na golemite firmi a kamoli 30 dusi da napraat igra..:)

6. Xenor

Xenor
    Intern

812
    41
    12 Март 2009
    Брат не те разбрав лошо, пошо ти спомна кој има слободно време ќе можи да помогни, а мојот одговор беше дека нема такви луѓе што воопшто можат да помогнат и нема такви луѓе што се за тоа насочени т.е не е едноставен проектот за 5мин работа дневно.

п.с посебно нема такви искусни луѓе што имаат слободно време и што би работеле за бесп. И спрема мене нема шански да се собере тим за да се направи игра.

7. stefan_v

stefan_v
    On your way to fame

1,417
    599
    3 Мај 2010
    Машко
    Не е македонска (од македонски развивачи, како што разбрав), но англичани направиле игра со Македонска Тематика.
    -Се вика : Hegemony: Philip of Macedon
    -Станува збор за Филип II Македонски.
    -Стратешка игра, на англиски јазик.
    -Вие во играта ја проширувате државата и ја освојувате грција.

Интересна игра (На жалост има послаба графика):ermm:, издадена 2010.

Побарајте ја на интернет.
    Официјален сајт: http://www.longbowgames.com/hegemony/
    Има рецензии на оваа игра на сите поголеми Гејминг сајтови.

Мислам дека ќе ви се допадне, а за 3Д Игра од Македонски развивачи ќе почекаме. (Нешто наслушнав Seavus составиле некој тим, правеле игра за османлиската империја - ова е неофицијално, и типично), па ќе мораме да се задоволиме на овој начин да ги газиме Грците преку игра и Ватерполо.:)

8. goxymaxy

goxymaxy
    Intern

155
    9
    17 Јуни 2010
    Алоооу.. да не имате многу бујна фантазија? :D

9. prichina

prichina
    Cuda 5.5

7,810
    5,012
    24 Мај 2009
    Машко
    Мултимедиа (Филм и Тв)
    Јас разбрав од рекла казала дека еден дечко кај нас има направено engine за игра....

10. dimitars

dimitars
    Gaining Experience

1,672
    331
    8 Мај 2007
    Има наша демо игра наречена глок. Мислам дека еден човек од Битола сам ја има направено. Ја имам пробано и доста е добра.

11. martin_gj

martin_gj
    Intern

31
    0
    6 Септември 2009
    Имаш линк да ја испробаме ?

12. dimitars

dimitars
    Gaining Experience

1,672
    331
    8 Мај 2007
    Ќе најдам за некое време.. badijala.com е офлајн :D

13. martin_gj

martin_gj
    Intern

31
    0
    6 Септември 2009
  14. важна

важна
    Gaining Experience

461
    98
    19 Април 2010
    Женско
    Дизајнер
    Најпозната македонска онлајн игра е mafia.mk. Ја развиле студенти на електро. Браво :bravo:

15. goxymaxy

goxymaxy
    Intern

155
    9
    17 Јуни 2010
    @важна

не ја баш они развиле, концепото е земен од друга игра и јас мислам дека не можеме ние да ја нарекуваме наша, македонска игра. секоја чест на Трајче и компанија за стореното али *офф топик* во мафиа.мк лесно се пробива т.е. лесно можеш да имаш пет милиони $$ и слично. се надевам дека дечките повеќе ќе се намачат да ги спречат тие фишинг напади ;-)

позз

16. важна

важна
    Gaining Experience

461
    98
    19 Април 2010
    Женско
    Дизајнер
    @goxymay

Знам дека концептот е земен од друга игра, т.е од Bandias, но сепак дечките се потрудиле да направат Македонска игра а не Италијанска.
    Играта е бета и во право си, има багови, но ќе го средат тоа :)
    Поздрав

17. ExtremeBt

ExtremeBt
    Gaining Experience

263
    69
    16 Мај 2009
    За сите шо ја немаат видено, еве Ви македонска игра. Видете ја тука. Правена ми е во Флеш, пред 4 години... размислувам за двојка :D

18. важна

важна
    Gaining Experience

461
    98
    19 Април 2010
    Женско
    Дизајнер
    Браво ExtremeBt, одлична изработка. Иако не сум по вакви да кажам мрачни игри :D сепак ја пробав играва, да видам за што се работи.

19. Dragon

Dragon
    Intern

13
    0
    26 Мај 2010
    Машко
    3d Modeler
    normalno deka mi treba pomos.
    Inace prikaznata e balkan da receme 50 godini od sega.
    Vojna pomegu Hrst. i muslim. koja prerasnuva vo nesto drugo.
    Se vmesuva???? nekoj.
    Glavniot karakter e makedonec koj porasnal vo USA.
    skoro sve imam smisleno
    a za besplatno
    od prvin ke bide bespalatno ama
    posle ja ostavame na udk izdavacot a nie dobivame voobicaen procent od svetska prodazba
    Epa ako ja izrabotime dobro ke zememe idobri pari neli

20. martin_gj

martin_gj
    Intern

31
    0
    6 Септември 2009
    Би било добро на пример со зазимање територии ако освоиш некоја територија на муслиманите таму да изградиш црква или обртано.

Јас сум заинтересиран за проектов. Имам 14 години мислам дека нема да има проблем ?

21. Dragon

Dragon
    Intern

13
    0
    26 Мај 2010
    Машко
    3d Modeler
    Dobro Martin togas ostavi skype adresa za da kontaktirame

22. martin_gj

martin_gj
    Intern

31
    0
    6 Септември 2009
    [email protected]

23. $@Rk0

[email protected]
    Intern

2
    0
    16 Септември 2010
    Mi treba igrata !

Ej abe da ne ja ima nekoj Cs Makedonska !
    Mnogu mi treba taa igra Zver E !
    Aj koj ja ima neka pise ziti mene ej ve molam !

24. $@Rk0

[email protected]
    Intern

2
    0
    16 Септември 2010
  25. CofD

CofD
    Intern

259
    24
    17 Август 2010