• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Македонски фонтови

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,067
1,566
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
Благодарам. Тој е.
Куриозитет. Денес двапати за првпат се среќавам со WeTransfer... Прееска праќав некој фајлови преку е-маил од примачот се побунија дека не се во ред пратени и како алтернатива ми препорачаа WeTransfer.... Сега кликам глеам пак :) Мора да е ова некое ново идеално решение за file share.
 

Noob Saibot

Intern
29 јуни 2009
4
2
Дали има некоја нова колекција на фонтови, линковите од првата страна се одамна истечени.
Благодарам
 

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
931
3,224
Прага
Бујрум и моја колекција од 520 фонтови, 80% се со кирилична поддршка. Низ годините сум ги собрал сите популарни фонтови кои се користат при дизајни, лого, од типо кујна, и сл. Линкот го оставам да биде активен до 25ти декември затоа што сум ограничен со простор.
 
Последна промена:

Steam.

On your way to fame
31 мај 2011
893
774
Чаир
Steam.'s setup  
Processor & Cooler
i7 2600 w/CM Hyper 212+
Motherboard
ASRock H61M-VG3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + 2TB WD20EZRX
PSU
Seasonic M12II 520W
RAM
12GB DDR3 @ 1333MHz
Video card
MSI RX570 GAMINGX 4GB
Case
CoolerMaster Elite 335U
Mouse
Glorious Model O (Matte White)
Keyboard
Anne Pro 2
Audio
Creative Play 3 w/ Sennheiser HD 215
Monitor
ASUS VG248QE/Dell 1909W
OS
Windows 10
Бујрум и моја колекција од 520 фонтови, 80% се со кирилична поддршка. Низ годините сум ги собрал сите популарни фонтови кои се користат при дизајни, лого, од типо кујна, и сл. Линкот го оставам да биде активен на неодредено време, додека не ми треба тој простор па да ги избришам.
ај стај ги на gdrive, и со password по можност за да не бидат скенирани, дропбокс ја праат циганската, ми излага

Certain files in this folder can’t be shared due to a takedown request in accordance with the DMCA.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,900
9,396
Скопје
Еве ги и прочистени фонтовите од M.Pix. Оставени се само тие со македонска поддршка за сите букви.
Fonts.zip (32.91MB) - SendSpace.com
Како ги издвои само тие што имаат мк поддршка?
Едвај 80 фонта дали има со мк поддршка а @M.Pix рече 80% од 520 имале :(
Уствари не биле 520 фонтови туку фајлови кои вклучуваат стилови од ист фонт.
 
Последна промена:

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3,033
3,429
Како ги издвои само тие што имаат мк поддршка?
Ги проверив.
Едвај 80 фонта дали има со мк поддршка а @M.Pix рече 80% од 520 имале :(
Бил дезинформиран.

А само NeoplantaBG-Italic-mk има македонска поддршка во италик како треба.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,750
1,247
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
имав пред 20 години направено програм (мислам во delphi беше) што го проверува ова. претпоставувам можам и сега да направам нешто во … хрм, rust можда :)
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3,033
3,429
Да, еден по еден :)
Не е тешко, ако е ок стискаш стрелка надолу, ако не е стискаш delete. И онака треба да ги отвориш да видиш како изгледаат.

имав пред 20 години направено програм (мислам во delphi беше) што го проверува ова. претпоставувам можам и сега да направам нешто во … хрм, rust можда
Прашање колку ќе е ефикасно. Некои фонтови ги немаат сите букви во мк поддршка, некои на тие позиции имаат други знаци што не се ни букви.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,750
1,247
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Некои фонтови ги немаат сите букви во мк поддршка, некои на тие позиции имаат други знаци што не се ни букви.
не сум сретнал таква ситуација - но да, во тој случај автоматиката нема да работи.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,557
11,829
youtu.be
Барав по овие фонтови погоре но не се снајдов. Имам потреба од кириличен фонт калиграфија па ако може некој да го сподели овде.
Thanks :)

Edit:
Пример за илустрација.


 

Маша

Practice makes perfect
24 април 2007
541
1,340

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
985
969
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
Samsung 970 Evo Plus NVMe + HDD 1TB WD EZEX
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows

krema

Professor
24 јуни 2009
12,557
11,829
youtu.be
Провери некои од овие дали ќе ти бркаат работа Index of /fonts/fonts-churchslavonic
Фала, ќе бркат работа секако. :)

Овие?
И овде најдов сличен фонт така да изборот ќе биде поголем.
Фала и на тебе. :)
 

philldm

Intern
29 јануари 2018
51
19
Во Нова Македонија пишуваа за нов фонт со ракописот на Кочо Рацин. Можел и да се купи. Има некој некое инфо околу тоа?
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,800
4,762
Во Нова Македонија пишуваа за нов фонт со ракописот на Кочо Рацин. Можел и да се купи. Има некој некое инфо околу тоа?

Повели, мислам дека 350 денари е еден фонт.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,370
29,002
kalco.ru

Повели, мислам дека 350 денари е еден фонт.
А легално е вака да го споделуваш ако е комерцијален продукт?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,679
Мислења
862,125
Членови
30,037
Најнов член
miki11
На врв Дно