1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Македонски фонтови

Дискусија во форумот 'Останато' започната од vlatkorun, 27 Февруари 2008.

 1. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  965
  1,444
  6 ноември 2007
  Благодарам. Тој е.
  Куриозитет. Денес двапати за првпат се среќавам со WeTransfer... Прееска праќав некој фајлови преку е-маил од примачот се побунија дека не се во ред пратени и како алтернатива ми препорачаа WeTransfer.... Сега кликам глеам пак :) Мора да е ова некое ново идеално решение за file share.
   
  На l1d0v1c му/ѝ се допаѓа ова.
 2. l1d0v1c

  l1d0v1c
  Practice makes perfect

  635
  1,359
  10 Март 2011
  Машко
  Divi Expert
  Ново не ќе да е... Идеално... паааа да речеме брка работа :)
   
 3. Noob Saibot

  Noob Saibot
  Intern

  4
  2
  29 Јуни 2009
  Дали има некоја нова колекција на фонтови, линковите од првата страна се одамна истечени.
  Благодарам
   
 4. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,910
  26,282
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Мојот линк од прва страна работи.
   
 5. Noob Saibot

  Noob Saibot
  Intern

  4
  2
  29 Јуни 2009
  Да, твојот го симнав.
  Фала ти
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 6. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  817
  2,808
  27 Јануари 2014
  Машко
  Бујрум и моја колекција од 520 фонтови, 80% се со кирилична поддршка. Низ годините сум ги собрал сите популарни фонтови кои се користат при дизајни, лого, од типо кујна, и сл. Линкот го оставам да биде активен до 25ти декември затоа што сум ограничен со простор.
   
  Последна промена: 25 ноември 2019
  На farkizz, Noob Saibot, moongose и уште 4 други им се допаѓа ова.
 7. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  843
  760
  31 Мај 2011
  ај стај ги на gdrive, и со password по можност за да не бидат скенирани, дропбокс ја праат циганската, ми излага

  Certain files in this folder can’t be shared due to a takedown request in accordance with the DMCA.
   
  На M.Pix му/ѝ се допаѓа ова.
 8. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  817
  2,808
  27 Јануари 2014
  Машко
  @Steam.
  Линкот во мојот пост е сменет со линк од драјв. Ќе седи активен 1 месец оти тенок сум со простор таму.
   
  На farkizz и Steam. им се допаѓа ова.
 9. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,910
  26,282
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  mirror од фонтовите од M.Pix

  Fonts.zip
  qr.png
   
  На farkizz, Маша, Noob Saibot и уште 6 други им се допаѓа ова.
 10. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,327
  2,570
  19 Јули 2013
  Еве ги и прочистени фонтовите од M.Pix. Оставени се само тие со македонска поддршка за сите букви.
  Fonts.zip (32.91MB) - SendSpace.com
   
  Маша, M.Pix и на shooter им се допаѓа ова.
 11. Noob Saibot

  Noob Saibot
  Intern

  4
  2
  29 Јуни 2009
  Ви благодарам за ангажираноста
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Avid

  Avid
  Guru

  4,628
  6,979
  21 Јануари 2009
  Како ги издвои само тие што имаат мк поддршка?
  Едвај 80 фонта дали има со мк поддршка а @M.Pix рече 80% од 520 имале :(
  Уствари не биле 520 фонтови туку фајлови кои вклучуваат стилови од ист фонт.
   
  Последна промена: 26 ноември 2019
 13. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,327
  2,570
  19 Јули 2013
  Ги проверив.
  Бил дезинформиран.

  А само NeoplantaBG-Italic-mk има македонска поддршка во италик како треба.
   
 14. Avid

  Avid
  Guru

  4,628
  6,979
  21 Јануари 2009
  Рачно? :S
   
 15. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,277
  553
  3 Април 2008
  имав пред 20 години направено програм (мислам во delphi беше) што го проверува ова. претпоставувам можам и сега да направам нешто во … хрм, rust можда :)
   
 16. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,327
  2,570
  19 Јули 2013
  Да, еден по еден :)
  Не е тешко, ако е ок стискаш стрелка надолу, ако не е стискаш delete. И онака треба да ги отвориш да видиш како изгледаат.

  Прашање колку ќе е ефикасно. Некои фонтови ги немаат сите букви во мк поддршка, некои на тие позиции имаат други знаци што не се ни букви.
   
  На Маша и Avid им се допаѓа ова.
 17. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,277
  553
  3 Април 2008
  не сум сретнал таква ситуација - но да, во тој случај автоматиката нема да работи.
   
 18. DimitarP45

  DimitarP45
  Intern

  1
  0
  19 Март 2020
  Машко
  Ви се молам некој да ми помогне околу овој фонт како на сликава Capture.PNG
   

Сподели

Вчитување...