• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mакедонски-англиски преведувач

  • Ја почнал/а темата
  • #1

aleksandar.m

Intern
14 ноември 2008
2
0
ako nekoj znae od preveduvac na tekstovi(pasusi) od makedonski na angliski ili od srpski na angliski neka postira ili neka kaze.fala donapred.pozz
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,115
27,380
kalco.ru
Еве овде имаш од англиски на србски али преводот е буквален нема да ти заврши 100% работа али пробај си
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

aleksandar.m

Intern
14 ноември 2008
2
0
da go znam ovoj ako znaes nekoj neka pise mene mi treba od makedonski,srbski na angliski. sepak fala sto si se potrudil.pozz
 

dashbog

Gaining Experience
24 јуни 2008
165
137
И ако најде некој преведувач (било каков) за цели книги многу ке му бидам благодарен.:D:D
 

dashbog

Gaining Experience
24 јуни 2008
165
137
Ги има и сега ама не се електронски :)):))
Шала на страна. Ако сакаш да направиш саалам превод земи си речник и седни сам си го направи преводот оти таква програма и да најдеш нема да биде воопшто ефективна.
 

GargamelX

Intern
19 јануари 2008
51
1
А дали има некој речник за преведување цели текстови од Бугарски на Македонски ?

Ова многу ми е потребно...

Ве молам доколку некој знае да ми даде линк за данлодирање на тој програм...

Зборувам за некој програм кој може да преведува цели текстови од Бугарски на Македонски :D
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,115
27,380
kalco.ru
македонски преведувачи има многу слабо можеш да најдеш од бугарски на било кој друг јазик али за на македонски не верувам.
 

GargamelX

Intern
19 јануари 2008
51
1
Знам дека има за на други јазици, само мене ми треба на Македонски, а во краен случај на Српски или Босански...

Ако знаеш ти некој Бугарски што преведува на Српски, кажи од корист ќе ми биде...

ВИ благодарам! :bravo:
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,115
27,380
kalco.ru
Ова!! ќе ти заврши делумно работа.Али преведува буквално е сеа ти ќе треба да си го досредиш и преведеш на македонски рачно
 

GargamelX

Intern
19 јануари 2008
51
1
А нема некоја програма ?

Или само ова го има преку гоогле да преведувам...

Само фала мн!

Се надевам дека уште некој ќе намести нешто
 

maximilian

Gaining Experience
26 март 2008
1,064
74
Eве ти србско-бугарски онлајн сервиси

http://blum.sabanciuniv.edu:8888/balkanet/
http://www.lexicool.com/dictionaries_serbian.asp
http://ft.translator-bg.com/

Иначе, за цели текстови да ти ги преведе некој речник и логички да ти се точни речениците (да не ги преведува буквално) не наоѓаш па ако сакаш и на глава застани :D.

А не ми се верува да најдеш бугарско-македонски, пошто нашите сигурно немаат направено, а бугарите не прават такви речници, од проста причина што не го признаваат македонскиот јазик како самостоен словенски јазик, а го сметаат за “бугарски дијалект“ :LOL:

Се надевам дека овие линкови ќе ти свршат работа :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,542
Мислења
820,222
Членови
28,210
Најнов член
iledimovski
На врв Дно