• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Македонската подршка не минува на валидатор

  • Ја почнал/а темата
  • #1

_BurneR_

Intern
26 април 2007
114
3
www.baltazar.com.mk
Епа вака сега мојот портал www.baltazar.com.mk користи mysql база и во неа се што се запишува е со utf8 и мк подршка и се е ОК и при прегледување и сл. Е сега кога го пуштеш на валидатор пишува
Sorry, I am unable to validate this document because on line 317 it contained one or more bytes that I cannot interpret as utf-8 (in other words, the bytes found are not valid values in the specified Character Encoding). Please check both the content of the file and the character encoding indication.

The error was: utf8 "\xD0" does not map to Unicode


Знае ли некој како се решава и зошто воопшто се јавува овој проблем. Ова не е случај само на мојот сајт го има на повеќето што користат МК подршка еве на пример блогот на Далбор www.dalibor-sojic.info/mk, порталот www.Komarec.com.mk и итн. Дајте дискусија за ова и има ли решение
 

Vermilion

Intern
23 јули 2007
92
0
www.ikon-design.net
Јас не верувам дека е до МК подршката. Инаку не би се правело енкодинзи са сите потреби. Доколку XHTML структурата е кодирана според прописите, би требало да е валидна.
А да пробаше наместо utf-8, windows-1251 ?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

_BurneR_

Intern
26 април 2007
114
3
www.baltazar.com.mk
windows-1251 ги губиш посетителите што не користаат windows да ја прелистуваат страната но излгеда најдов што е проблемот имам некој скриен таг и треба да го најдам ако е тоа
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,030
488
delicon.mk
Види поубаво, на линија 328 имаш "чуден" карактер - 'Ю' кој во Notepad++ е прикажан нешто како (DO).

Се гледа долу во футерот кај 'Најново Додадено', вториот ред.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,421
Членови
29,741
Најнов член
Bitpb
На врв Дно