1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Македонска тастатура за Android (екстензија за AnySoftKeyboard)

Дискусија во форумот 'Софтвер за мобилни уреди' започната од drown, 13 Септември 2010.

 1. kebe

  kebe
  Gaining Experience

  216
  173
  29 Март 2012
  Можеш ли да го препратиш изворниот код оти врскава не важи веќе.
   
 2. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,248
  517
  3 Април 2008
  ух, зашо не е ставено на github ова?!?
   
 3. drown

  drown
  Master

  1,454
  208
  8 Март 2007
  Машко
  Нинџа
  Да побарам. Го имам во некој фолдер, само кој :)
   
  На kebe му/ѝ се допаѓа ова.
 4. drown

  drown
  Master

  1,454
  208
  8 Март 2007
  Машко
  Нинџа
  Доколку си чепкал, и го чуваш сорс кодот сеуште, плс закачи го.
   
 5. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,382
  6,495
  27 Март 2014
 6. kebe

  kebe
  Gaining Experience

  216
  173
  29 Март 2012
 7. Isak Keyten

  Isak Keyten
  Practice makes perfect

  1,122
  1,267
  25 ноември 2014
  Гугл киборд има македонски речник/автосугестии/свајп.
   
  На bokiscout му/ѝ се допаѓа ова.
 8. drown

  drown
  Master

  1,454
  208
  8 Март 2007
  Машко
  Нинџа
  @Isak Keyten ги има еден куп со мк поддршка и речник. На @bibil веројатно му треба за експериментирање/играње/учење.
   
  На Isak Keyten му/ѝ се допаѓа ова.
 9. kebe

  kebe
  Gaining Experience

  216
  173
  29 Март 2012
  Да ама тоа не е слободен софтвер. Нр е ни со отворен код. Инаку има македонски и за Свифт Ки (SwiftKey) ама и тоа не е слободен софтвер. И на телефоните од Самсунг има вградена македонска тастатура оти користат компоненти од Свифт.
  За разлика од нив, Енисофт (anysoft keyboard) е слободен софтвер.
  Од неодмна работам на јазични алатки што се и слободен софтвер, па оваа добро ќе дојди во колекцијата, да продолжи да се доработува ако треба.
   
  На Isak Keyten и drown им се допаѓа ова.
 10. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,248
  517
  3 Април 2008
  AOSP тастатурата исто има македонски - не знам само колку дивергира со Google тастатурата што е на Google Play
   
 11. kebe

  kebe
  Gaining Experience

  216
  173
  29 Март 2012
  @drown
  Дали го побара?

  Ако е изгубено, да пробаме до растурање на .apk односно деасмблирање?
   
 12. drown

  drown
  Master

  1,454
  208
  8 Март 2007
  Машко
  Нинџа
  Побарав, но не успеав да најдам :/
   

Сподели

Вчитување...