1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Македонска тастатура за Android (екстензија за AnySoftKeyboard)

Дискусија во форумот 'Софтвер за мобилни уреди' започната од drown, 13 Септември 2010.

 1. drown

  drown
  Master

  1,454
  208
  8 Март 2007
  Машко
  Нинџа
  Ова не е самостојна македонска тастатура како неколкуте што ги има на маркетот. Тастатурава е екстензија за AnySoftKeyboard и за да работи потребно е претходно да имаш инсталирано AnySoftKeyboard.

  Тастатурава содржи речник од околу 100.000 македонски зборови. Веројатно се премногу за секојдневно пишување на кратки SMS и Email пораки, но...

  Тестирана е и работи на:
  HTC Nexus One
  HTC Magic
  HTC Pulse
  HTC Desire
  HTC Kaiser/TyTN II со Android 2.1
  Samsung Galaxy

  Доколку имаш android телефон и време за кратко тестирање, провери дали и како работи тастатурата на твојот телефон и остави коментар тука .) или на twitter - @drown

  Зошто AnySoftKeyboard?
  Затоа што AnySoftKeyboard има еден куп опции за подесување, опции кои постојните македонски тастатури за android ги немаат. Вибрација/звук при пишување, едноставно менување од QWERTY на ЉЊЕРТЅ со swipe акција, речник на зборови...

  Далеку е од финална верзија али ќе биде... ќе биде .)  Измени:

  в0.2
  1. Додадени уште две тастатури со различен распоред на буквите
  • Распоред со 4 реда - стандарден qwerty распоред со додатен четврти ред каде се наоѓаат буквите 'ш' 'ѓ' 'ж' 'ч' и 'ќ'
  • Распоред со 26 копчиња - стандарден qwerty распоред со тоа што буквите 'ш ѓ ж' се под долго притискање на 'и о п' соодветно, а буквите 'ч ќ' под 'к л'

  2. Додадени карактери со надреден знак за самогласките 'е' и 'и'
  • 'ѐ' се наоѓа под долго пристискање на 'е'
  • 'ѝ' се наоѓа под долго пристискање на 'и'

  3. Додадена подршка за телефони со физичка qwerty тастатура (Motorola Droid, HTC Dream...)
  • 'ш' се наоѓа на двојно притискање на 'O'
  • 'ѓ' се наоѓа на двојно притискање на 'P'
  • 'ч' се наоѓа на двојно притискање на 'K'
  • 'ќ' се наоѓа на двојно притискање на 'L'
  • 'ж' се наоѓа на двојно притискање на 'М'

  Македонска тастатура/екстензија за AnySoftKeyboard на Android Market

  AnySoftKeyboard на Android Market
   

  Прикачени датотеки:

  На JensenInterceptor, bokiscout, ivan1real и уште 3 други им се допаѓа ова.
 2. zuberot

  zuberot
  Intern

  16
  2
  18 Февруари 2009
  Слики од екранот на HTC Magic, засега без проблеми:

  [​IMG] [​IMG]
   
  1 person likes this.
 3. dimitars

  dimitars
  Gaining Experience

  1,672
  332
  8 Мај 2007
  А дали има и латиница? Бидејќи заебани се македонските букви за смс, дупло се бројат(место 140 мислам 70 дека имаш поради енкодингот или што знам јас)
   
  1 person likes this.
 4. drown

  drown
  Master

  1,454
  208
  8 Март 2007
  Машко
  Нинџа
  @dimitars

  Латиница (qwerty) имаш во stock инсталација на AnySoftKeyboard.
   
 5. dimitars

  dimitars
  Gaining Experience

  1,672
  332
  8 Мај 2007
  со предлози на македонски зборови? Мислев на пример, додека пишуваш латиница да ти излегуваат македонските зборови на латиница. Исто како на погорнава тастатура, само на латиница.
   
 6. drown

  drown
  Master

  1,454
  208
  8 Март 2007
  Машко
  Нинџа
  @dimitars

  Засега нема. Во иднина кога ќе се намали и среди фондот на зборови содржани во речникот, можат да се препишат и на латиница. ktnx .)
   
 7. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,244
  515
  3 Април 2008
  Браво, секоја чест :bravo:

  Прашање:
  дали неможе да се направи кирилица која се додава на стандардната тастатура која доаѓа со Android - ако некој истражувал.


  Сугестија:
  да го ставиш изворниот код негде јавно достапен (http://github.com/ на пр) па да можат и други луѓе да помогнат?
   
 8. AlexM

  AlexM
  On your way to fame

  955
  519
  14 Јануари 2009
  Испробана на Samsung Galaxy работи феноменално,исто и на Пулс.
  Фала уште еднаш.
   
 9. B^nDIT

  B^nDIT
  Gaining Experience

  1,124
  311
  6 Февруари 2010
  Машко
  Toa беше оти карактерите македонски биле 2-3 бита , а македонските провајдери наплаќаат според бројот на битови.

  Инаку , супер работа. Али за ова мора да имаш AnySoftKeyboard app така?
   
 10. AlexM

  AlexM
  On your way to fame

  955
  519
  14 Јануари 2009
  ^ Да ова е екстензија за AnySoftKeyboard и мора да ја имаш апликацијата прво инсталирано па екстензијата.
   
 11. drown

  drown
  Master

  1,454
  208
  8 Март 2007
  Машко
  Нинџа
  Додадени уште две тастатури со различен распоред на буквите во верзија 0.2 и уште неколку работи. Детали, слики и .apk во првиот пост.
   
 12. dimitars

  dimitars
  Gaining Experience

  1,672
  332
  8 Мај 2007
  Ако креаторот(drown?) би сакал да ги сподели соурсовите, би чепнал малце околу латиницава, ако не повеќе за мене да си чепкам. Јас лично пишувам латиница(хелоу) смс-и и баш би ми се нашла опцијата за предлог на зборови.
   
 13. drown

  drown
  Master

  1,454
  208
  8 Март 2007
  Машко
  Нинџа
  Креаторот ќе го сподели кодот... наскоро .)
   
 14. Alexandar

  Alexandar
  Gaining Experience

  2,514
  90
  21 Мај 2007
 15. zuberot

  zuberot
  Intern

  16
  2
  18 Февруари 2009
  Кога ќе биде ојбавена на Android Market?
   
 16. drown

  drown
  Master

  1,454
  208
  8 Март 2007
  Машко
  Нинџа
 17. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,244
  515
  3 Април 2008
  1 person likes this.
 18. B@N@N@M@N

  [email protected]@[email protected]@N
  Gaining Experience

  523
  70
  28 Септември 2008
  Има некој начин да се инсталира македонскава тастатура на веќе постоечката од CM7?
   
 19. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,244
  515
  3 Април 2008
  @[email protected]@[email protected]@N

  треба да се компајлира… не знам дали може само овој пакет, или мора во рамките на целиот CM7 ... ако откријам нешто повеќе ќе кажам
   
 20. drown

  drown
  Master

  1,454
  208
  8 Март 2007
  Машко
  Нинџа
 21. petre.dimov

  petre.dimov
  Gaining Experience

  918
  234
  27 ноември 2008
  Машко
  Software developer
  Работи и на HTC Wildfire.
   
 22. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,244
  515
  3 Април 2008
  Кога пробувам да ја инсталирам македонската тастатура од Market, ми вика „Package file was not signed correctly“
   
 23. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,372
  3,086
  4 Септември 2008
  Бидејќи сум нов на Android, инсталирав и како сега да ја користам ?

  Во settings кај keyboard нема ништо за подесување во врска со оваа тастатура, а како посебна апликација ја нема.
   
 24. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,244
  515
  3 Април 2008
  иди на било кое текстуално поле, држи со прстот стиснато, ќе ти се појави input method да избереш. ќе смениш од android во anysoftkeyboard и понатаму ќе ја користиш само таа
   
 25. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,372
  3,086
  4 Септември 2008
  Готово решено, фала.
  На почетокот не сум прочитал дека треба да биде инсталирана главната апликација, по после како додаток македонската тастатура, јас директно ја инсталирав само тастатурата.
   

Сподели

Вчитување...