• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Македонска тастатура на iPhone 3G

miStErioz

Intern
18 април 2007
93
4
zoki.lugola.net
Ме интересира дали некој знае дали има Мак тастатура за iPhone 3G.
Мислам дека за претходниот имаше (барем така се збореше). Или пак дали има некој информации да ме насочи до ресурси како би се направило една :) или евентуално да се направи измени врз основа на руската тастатура. Проверив преку Cydia тамо има руска тастатура па пред да почнам да чепкам повеќе да прашам дали некој веќе има направено. Инаку користам firmware 2.1.

Поздрав.
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
Последен пат кога барав немаше. А за 2г немало мк поддршка тоа сигурно. Ако најдам нешто ќе те обавестам :)
 

dani_janev

Intern
19 април 2007
280
7
http://iphonemk.blog.com.mk/

ја од овде симнав тастатура за 2G и супер си работи. Е сеа за 2G е преку Installer, за 3G ваљда е преку AppStore.
Дечкото мислам дека работи и на комплетна локализација. Ти можеш да му пишеш за мак тастатура за 3G, може ќе ти помогне.
Ќе најдеш и други корисни ствари сигурно.
 

dani_janev

Intern
19 април 2007
280
7
<offtopic>
@StarBuck
ок е све тоа apple fan...бла бла. само мислам дека фонтот на потписот ти е преголем, прво тоа паѓа во очи а не постот :)
</offtopic>
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
http://iphonemk.blog.com.mk/

ја од овде симнав тастатура за 2G и супер си работи. Е сеа за 2G е преку Installer, за 3G ваљда е преку AppStore.
Дечкото мислам дека работи и на комплетна локализација. Ти можеш да му пишеш за мак тастатура за 3G, може ќе ти помогне.
Ќе најдеш и други корисни ствари сигурно.

:))
човек цел интернет ќе го преврти нема ништо да најде, а тоа у комшии да ми ти било...
фала :bravo:
кој е човекот позади блогот инаку?
 

iPhoneMK.com

Intern
5 јануари 2009
9
1
Hi all,

поради обврски iPhoneMK Блог-от во последно време е неактивен.
Но, бидејќи гледам дека има сè повеќе iPhone корисници кај нас, а во исто време сите апликации и модификации кои се на блогот се веќе застарени - ветувам скоро реактивирање на блогот. :D

Веќе ги искористив сите овие неработни празнични денови и започнав со модификација на Македонска Тастатура за 2.2FW.
Проверувајте го iPhoneMK Блог!

Поздрав. :D
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.816
85
Hi all,

поради обврски iPhoneMK Блог-от во последно време е неактивен.
Но, бидејќи гледам дека има сè повеќе iPhone корисници кај нас, а во исто време сите апликации и модификации кои се на блогот се веќе застарени - ветувам скоро реактивирање на блогот. :D

Веќе ги искористив сите овие неработни празнични денови и започнав со модификација на Македонска Тастатура за 2.2FW.
Проверувајте го iPhoneMK Блог!

Поздрав. :D

А ќе функционира ли на ipod touch?
 

miStErioz

Intern
18 април 2007
93
4
zoki.lugola.net
Hi all,

поради обврски iPhoneMK Блог-от во последно време е неактивен.
Но, бидејќи гледам дека има сè повеќе iPhone корисници кај нас, а во исто време сите апликации и модификации кои се на блогот се веќе застарени - ветувам скоро реактивирање на блогот. :D

Веќе ги искористив сите овие неработни празнични денови и започнав со модификација на Македонска Тастатура за 2.2FW.
Проверувајте го iPhoneMK Блог!

Поздрав. :D

Одлично другар, ако ти треба помош било каква тука сум слободно пиши стојам на располагање. јас дури пишав и на мејл да се понудам за помош али не добив одговор :)

Продолжете со одличната работа, поздрав.
 

iPhoneMK.com

Intern
5 јануари 2009
9
1
ikeymk.jpg


И еве ја конечно!

Преземање и инструкции за инсталација тука.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.816
85
А што ќе ви е алтернативна Македонска тастатура кога со новиот Firmware 3.0 Македонската подршка ја има во самиот софтвер?
 

iPhoneMK.com

Intern
5 јануари 2009
9
1
хммм, сѐ е во ред со линковите, но еве ги во целост, за секој случај:

POST: http://iphone.blog.com.mk/node/242754

FILE: http://iphone.blog.com.mk/system/files?file=Македонска тастатура v3.0.zip

Како што напиша HijackHacker: blog.com.mk ја менува наставката во .zi
Не знам зошто се случува тоа, па откако ќе го преземете фајлот, само преименувајте го како што треба (.zip).
 

iPhoneMK.com

Intern
5 јануари 2009
9
1
@filipvselena:

Да, има македонска поддршка на делови од апликациите, но НЕ и македонска тастатура.

Македонската тастатура која доаѓа со firmware-от е всушност латинична.

Веќе го контактирав Apple oколу овој сериозен пропуст и се надевам дека ќе биде отстранет во новата верзија.

Ако не е - ќе реагираме сите заедно, многу по гласно! :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.215
Мислења
918.922
Членови
32.876
Огласи
1.031
Најнов член
Markova
На врв Дно