• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Mакедонска подршка во Убунту

Статус
Затворена за нови мислења.

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Како што имам во windows така сакам и во линукс да имам македонска подршка и да пишувам со кирилица. Незнам дали е различно на линукс но кога ќе притиснам алт+шифт нема никаков резултат...т.е пак пишувам на латиница.

what's the fuckin' problem?

btw користам убунту 8.04
 
V

Vendetta-88

Гостин
Ова е лесно:

Оди во system - preferences - keyboard

Оди на табот layouts

Кликни на +add и во layout одбери macedonia, а variants остави го како што е, т.е. default и ok

Сега кликни на layout options кој исто така се наоѓа во табот layouts

Одбери layout switching и потоа одштиклирај ја опцијата Both Alt... и штиклирај Alt + Shift

Се надевам дека ќе работи (уствари мора) :D
 

tanco

Intern
22 април 2008
17
0
Hardy herron ili 8.04
ima nekoj bezvezen bag za KeyBoard Layout-ot.
ne deka ne raboti poddrshkata, ama od vreme na vreme nejkje da se pali, mislam deka ima nekoja sekvenca na nastani sho ti ja blokiraat poddrshkata, ako ubavo te razbrav ti vekje imash instalirano mak poddrshka, samo ne ti raboti taka?
 

dime

Intern
13 мај 2008
163
3
Ova da, nesto e sjebano u 8.04 so kirilicata (germanskata podrska na primer mi raboti), samo me mrzi da vidam so e problemot..
tanco, imas iskustvo kako moze da se popravi?

edit: хм ок, разменив малку редослед у keyboard layout и проработи, али најверојатно после рестарт пак ќе се заебе..
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.041
1.753
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
alt-shift sucks.. освен ако не сакате на млади години да добиете RSI (repetetive strain injury) ... кој ја смислил таа комбинација да му се исуши лева рака!

ps. јас го користам menu копчето за менување во кирилица.

pps. за слични проблеми се дискутираше и тука
http://ubuntu.linux.net.mk/forum/viewtopic.php?f=8&t=15
а ѕирнете го и ова, кога сме веќе на темава:
http://ubuntu.linux.net.mk/forum/viewtopic.php?f=8&t=21
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
Ova da, nesto e sjebano u 8.04 so kirilicata (germanskata podrska na primer mi raboti), samo me mrzi da vidam so e problemot..
tanco, imas iskustvo kako moze da se popravi?

edit: хм ок, разменив малку редослед у keyboard layout и проработи, али најверојатно после рестарт пак ќе се заебе..

na ubuntu 8.04 mnogu raboti se zaebani...7.10 rabotese perfecto ama 8.04 i kablovki net zeza i podrska i use nekoi drugi positni rab....se nadevam u sledna verzija ke gi popravat bagovite...pa cekam da izleze nova
 

dime

Intern
13 мај 2008
163
3
Хехе, пробај Emacs, е дури тогаш ќе ти се смачи од ctrl i alt :))
Фала за линкот, изгледа како да работи.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
alt-shift sucks.. освен ако не сакате на млади години да добиете RSI (repetetive strain injury) ... кој ја смислил таа комбинација да му се исуши лева рака!
хмммз.. Прво е repetitive strain injury, :) , инаку нема врска тоа.. Доколку повторуваш едно па исто нонстоп ( се мисли на движење, t.e на некое малце поактивно движење, а не на притискање со два прсти..), настануваат болки во рацете и вратот..
Значи, во секој случај нема врска.. :D
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
хмммз.. Прво е repetitive strain injury, :) , инаку нема врска тоа.. Доколку повторуваш едно па исто нонстоп ( се мисли на движење, t.e на некое малце поактивно движење, а не на притискање со два прсти..), настануваат болки во рацете и вратот..
Значи, во секој случај нема врска.. :D

a ti neso terapevt da ne si...hahahhaha...se zezammm...hahahaha
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42.984
Мислења
890.293
Членови
31.719
Огласи
222
Најнов член
Cicoblageeeeee
На врв Дно