• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Makedonska lista na zborovi?!?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Dali znae nekoj od kade mozam da simnam lista na makedonski zborovi? Znaci ne mi treba recnik tuku samo zborovite. Se utepav od baranje na Google ama nisto slicno ne najdov.


P.S. Latinica povekje ke mi vrsi rabota, no ako uspeete da najdete i kirilica ke odgovara!
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Toa za so mi treba e privatna rabota. Fala na prasanje:)
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Незнам дали постои македонска листа на зборови...но можеш лесно да направиш со помош на една алатка која беше претставена во еден од броевите на ИТСЕК списанието... wyd.pl.

Алатката зема од дадени фајлови и склопува листи од зборовите во фајловите или фолдерот...
така да можеш да земеш некој документ/речник во дигитална форма, и со wyd.pl да си креираш своја листа...(Инаку треба да имаш инсталирано Perl) ;)

Повеќе за алатката (преземање и обајснување): http://www.remote-exploit.org/codes_wyd.html
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
Па ако може од секој програм да земе зборови тогаш пробај да ја земеш листата на зборови од македонскиот програм Point Finansii. Доваѓа со ЕНТЕР cd-ата.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
43,699
Мислења
855,854
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно