• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Македонска Линукс Дистрибуција

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Цело време си мислам како би било да се собереме тим за да направиме Македонска Линукс Дистрибуција која што нема да биде идентична на никоја друга Линукс Дистрибуција (Сакам да бидеме оригинални).
Очекувам мислења за ова од сите членови на форумот, а посебно од Aleks. Дајте да го направиме Веб Порталот за градовите на Македонија, а потоа да започнеме со работа на еден ваков проект. :D
 

NIKIHACK

Intern
10 февруари 2008
438
27
www.facebook.com
Брат ми јас ја подржувам твојата идеја,мегутоа доколку сам не почнеш нешто да видат другите колку стварно си добар,никој нема да верува во твојата сериознос,бидејки јас бев толку сериозен за правење на игра мегутоа тоа никој не го свати сериозно и почнав сам (sorry за офтопик што отидов)

Така да само напред...
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
И дали ти зеде??? Доколку зеде кажи како имаше и што имаше! :lut2:
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Ден на слободен софтвер

Слободен софтвер Македонија ќе го прослави денот на слободен софтвер на 4.10.2008 година организирајќи презентации за слободен софтвер и слободна култура.

За таа цел, во 14 часот на плоштадот Македонија, група уметници колаборативно ќе сликаат платно посветено и инспирирано од овој ден.

Претходно во 12ч. , во културниот центар Точка, заинтересираните ќе можат да дојдат и да се информираат околу идеите за слободен софтвер, слободна култура, како и да се запознаат со активностите на „Слободен софтвер Македонија“ и идеите за понатаму.Во текот на целото ова време, ќе делиме дискови со слободниот оперативен систем Ubuntu Linux, модификуван токму за оваа пригода со дополнителни пакети и содржини од уметниците кои за овој ден ни се придружија. На дискот има и слободен софтвер за други оперативни системи како и филм за слободната култура.

http://www.slobodensoftver.org.mk/

:rolleyes:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Цело време си мислам како би било да се собереме тим за да направиме Македонска Линукс Дистрибуција која што нема да биде идентична на никоја друга Линукс Дистрибуција (Сакам да бидеме оригинални).
Очекувам мислења за ова од сите членови на форумот, а посебно од Aleks. Дајте да го направиме Веб Порталот за градовите на Македонија, а потоа да започнеме со работа на еден ваков проект. :D
Може само да кажам: I`m working on it for the past few months :p
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Абе супер ти е идејава,ја подржувам,само дали од толку идеи,1 ке се оствари :chudenje:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Сега да го завршиме еднаш онај Веб Порталот за градовите, па потоа ако сакате, да започнеме да работиме на еден ваков проект???
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,640
1,095
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
stefan_sonce се радувам на твојата енергија и опортуност ... али сепак... Зошто?

има толку многу дистрибуции, не гледам зашто ни треба уште една??

инаку, таа дистрибуцијата која се делеше на „ден на слободен софтвер“ е custom Ubuntu (кој многу лесно се custom-изира кога ќе научиш како).
 
  • Ја почнал/а темата
  • #13

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Знам како е тоа. И сега моментално учествувам во еден таков проект кој го спроведува Каноникал. :p
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,640
1,095
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
stefan..
епа сподели бе.. се окозив додека му ги најдов сите трикови на Gnome/Ubuntu-то .. а ти си знаел веќе .. ц ц ц

блог имаш?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,712
Мислења
849,186
Членови
29,439
Најнов член
magicdadi
На врв Дно