Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Македонска историја (pdf)

krema

Epic
24 јуни 2009
14.657
14.343
youtu.be
Барам македонска историја (англиска верзија) од 1903 па наваму, може и од пред илинденско востание.
Може PDF а доколку има достапно во книжарниците може и печатено издание.

Некако не можам да се снајдам за да најдам нешто вакво па ве молам за помош, битно е да е на англиски.
tnx
 

petkotrajko

Practice makes perfect
16 јуни 2017
1.427
1.534
Ако ти треба на англиски, пробај да го побараш "Македонскиот јазол" од Ханс Лотар Штепан, поранешен германски амбасадор во Македонија.
Книгата што ја има напишано, ја базира на податоци и информации од разни извештаи и документи кои се наоѓале во германскиот архив, а се однесуваат на македонското прашање во период од кај 1800 и некоја па до кај 2000 година.

Испратено од телефоно
П.С.
На германски ја има секако, "Der mazedonische knoten", ама се ми се чини дека и англиски ја имаше по интернетов.
Јас ја имам само македонската верзија, печатено издание од 2005 год. (Второ издание од Аз-Буки)
 
Последна промена:

petkotrajko

Practice makes perfect
16 јуни 2017
1.427
1.534
Ќе проверам утре на работа, да видам што имам на темава низ компјутерот...
(ми се чини ко да налетав на некој .пдф од книгава, можда го чувам, а мислам дека ми се наоѓа уште некој дополнителен фајл во врска историја на Македонија од некој друг автор).
Еве ја на Амазон, англиски: The Macedonian Knot

Македонскиот јазол- насловна.jpg
 

Атачменти

 • Внатрешна -1.jpg
  Внатрешна -1.jpg
  106,8 KB · Прегледи: 47
 • внатрешна -2.jpg
  внатрешна -2.jpg
  118 KB · Прегледи: 47

krema

Epic
24 јуни 2009
14.657
14.343
youtu.be
Ја најодв
На libgen ја има за download во пдф.
Фала ја симнав од таму eng.

@petkotrajko
Ја најдов и германската верзија во pdf.

btw пронајдов уште една ваква историја од Ристо Стефов „History of the Macedonian People From Ancient times to the Present“ во pdf но не знам колку е релевантна.

@zirkach
Сори ама не брка работа, сепак фала за твојот ср`ч. :)

Би била добредојдена и друга идеја за ваква историска книга на „англиски“.
Фала ви многу.
Мислењето е автоматски споено:

Ќе проверам утре на работа, да видам што имам на темава низ компјутерот...
(ми се чини ко да налетав на некој .пдф од книгава, можда го чувам, а мислам дека ми се наоѓа уште некој дополнителен фајл во врска историја на Македонија од некој друг автор).
Ако најдеш нешто друго би било добро. :)
(англиски) :)
tnx
 
Последна промена:

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.377
1.106
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Имам пдф книга History Of The Macedonian People од ристе стефов ако ти брка работа:

И Makedonija E Se - Istorija Na Makedonija ама на македонски е
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.377
1.106
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO

petkotrajko

Practice makes perfect
16 јуни 2017
1.427
1.534
Фала многу, последниве две чинам дека се добри. :)
Одлично, штом ти вршат работа!
Бидејќи гледам дека малце се покрена интерес, па се надевам дека @krema нема да се лути ако ги прикачам уште овие две книги (на македонски јазик), во пдф,
едната е Македонскиот Јазол од Ханс Лотар Штепан, а другата е Историја на македонскиот народ од Тодор Чепреганов.
 

Атачменти

 • Македонскиот Јазол - Ханс Л. Штепан.pdf
  1,9 MB · Прегледи: 37
 • Историја на македонскиот народ, Т. Чепреганов.pdf
  1 MB · Прегледи: 30

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.833
5.284
SK
Одлично, штом ти вршат работа!
Бидејќи гледам дека малце се покрена интерес, па се надевам дека @krema нема да се лути ако ги прикачам уште овие две книги (на македонски јазик)...
Некој секако некогаш ќе налета на темава, ако пребарува. Крема сигурно нема да се лути, ионака мислам дека веќе заврши работа. :)

Од тој аспект, еве некој линк што ми налета вчера.
 

krema

Epic
24 јуни 2009
14.657
14.343
youtu.be
па се надевам дека @krema нема да се лути ако ги прикачам уште овие две книги (на македонски јазик)
Сепак тоа што мене ми брка работа е да биде на англиски и немам никаков основ да се лутам, напротив, добро да ги има и на македонски.
еве некој линк што ми налета вчера.
Линкот е исто така интересен. (y)

Корисни работи можат да се најдат и на овој блог:

 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.959
17.869
Проштевајте за офтопикот

Некој да не го сака првото издание на Енциклопедијата од МАНУ? Онаа која ја забранија заради тоа што швицарците беа навредени
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.708
10.106
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.771
5.668
Пуштај кај мене, скоро воопшто не читам книги, ама ова мора да се има.
Секако, и јас би сакал. Ако ништо друго да се има во архивите. А има фини местенца што вадат добри укоричувања од пдф.
 

viktorce

Gaining Experience
13 март 2015
430
334
Проштевајте за офтопикот

Некој да не го сака првото издание на Енциклопедијата од МАНУ? Онаа која ја забранија заради тоа што швицарците беа навредени
пдф или физички ја имаш?
Ако е физички, заинтересиран сум.
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.377
1.106
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Енциклопедијата ја имам и јас 231мб пдф...
btw имам и други пдф книги ако е заинтересиран некој, различни теми
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.585
Мислења
965.503
Членови
34.956
Огласи
2.660
Најнов член
DragiD
На врв Дно