• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Македонија започнува со дигитална телевизија во 2008 година

Статус
Затворена за нови мислења.

D

Администратор
31 март 2007
3.522
2.946
www.iwmnetwork.com
Процесот на дигитализација на терестријалната радиодифузија во Македонија треба да започне во 2008 година.

Ова е предвидено со „Стратегијата за развој на радиодифузната дејност во Република Македонија за периодот 2007 - 2012 година", што денеска ја усвои Советот за радиодифузија.

Советот соопшти дека со Агенцијата за електронски комуникации формираа заедничко тело кое ќе ја подготви постапката за доделување на првите мултиплекси –група телевизиски дигитални канали, што се мешаат за емитување, за чие гледање е потребен декодер.

МакФакс
 

vladomkd

Баниран/a
22 август 2007
114
0
на телекабел више е. и како и стално што бива, пола од 20-те канали се порно. и тоа хардкор. сваќам квалитетно порно, ама нека покажат малку креативност, па да ја искористат опремата да понудат нешто што другите го немаат од типот на NASA TV и сл.
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
273
17
Skopje
не зезајте. Многу од луѓето немаат кабловска. Па уште за додатна опрема за декодирање да плаќаат. Нека ги дадат парите за Интернет. :)
 

staki

Intern
26 јуни 2007
147
3
Наредната година слушнав ќе пуштале дигитална телевизија и Оннет и телекомуникации. Па ќе видиме како ќе се остварат тие нивни планови дали можеби ќе треба да доплаќаме за декодери.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
Super konecno ke dobieme dobri paketi televizija.Vo KTV Robi veki ima digitalni pogrami,ali mnogu sum razocaran samo 3 kanali se edni ocajni srpski i eden angliski za bogatasi a ostanatite se porno kanali.Dajte nesto edukativno a ne erotika da gledam.
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
Super konecno ke dobieme dobri paketi televizija.Vo KTV Robi veki ima digitalni pogrami,ali mnogu sum razocaran samo 3 kanali se edni ocajni srpski i eden angliski za bogatasi a ostanatite se porno kanali.Dajte nesto edukativno a ne erotika da gledam.

Блазеси ти!:LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::LOL:

Како и да е супер потег е ова. Па ај да видиме како ке завршат работиве.
 

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
на телекабел више е. и како и стално што бива, пола од 20-те канали се порно. и тоа хардкор. сваќам квалитетно порно, ама нека покажат малку креативност, па да ја искористат опремата да понудат нешто што другите го немаат од типот на NASA TV и сл.

Само три канали се со порнографска содржина, инаку се сложувам дека треба да пушта нешто подобро. Иако и на обичната кабелска може да се видат прекрасни канали како history, tv 1000, explorer, discovery итн...
 
D

DimitarMK

Гостин
Конечно!


@filipvselena

да не ти е лошо случајно :naopaku: ехеее, барем не трошиш интернет на тоа :))
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Супер вест !! - барем за мене :LOL::LOL:
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
Поисплатливо ми е за 3990 денари да купам комплет сателитска него ова.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Конечно на 20 јануари ќе се распише тендерот за дигитална телевизија. Условите за учество се интересни и не смеат да учествуваат лица и фирми од Македонија.
 

Angel

Intern
21 април 2007
314
27
Kolku sme zaostanati

Lugje epten se raduvate na neshto shto vo svetot trae veke 10 godini. DVB e veke pominata rabota. Sega vladee HD. A za toa kaj nas ni na kraj pamet. I nie sme bile za vo Evropa. Hrvatskata televizija od ovaa godina ke pocne eksperimentalno da emituva HD programa, a nie se raduvame za DVB. Gluposti, ama ne sme nie krivi koga onie shto se vo sovetot za radiodifuzija nikogash ne cule za toa shto e HD televizija. Shteta
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Lugje epten se raduvate na neshto shto vo svetot trae veke 10 godini. DVB e veke pominata rabota. Sega vladee HD. A za toa kaj nas ni na kraj pamet. I nie sme bile za vo Evropa. Hrvatskata televizija od ovaa godina ke pocne eksperimentalno da emituva HD programa, a nie se raduvame za DVB. Gluposti, ama ne sme nie krivi koga onie shto se vo sovetot za radiodifuzija nikogash ne cule za toa shto e HD televizija. Shteta

Следењето на напредокот во технологијата оди чекор по чекор. Мислиш дека нашите телевизии се спремни директно да преминат на емитување на HD програма и тогаш да се радуваме?
Мислам дека е нормално да се радуваш кога ќе добиеш нешто што си го немал до сега и е многу подобро од претходното. Тоа што многу заостануваме зад Европа и светот е друга работа. Веројатно толкави ни се можностите и капацитетот за да ги следиме светските трендови и да бидеме up to date. :rolleyes:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.159
Мислења
891.808
Членови
31.500
Огласи
31
Најнов член
Stefanija99
На врв Дно