• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Македонија во Е-World

  • Ја почнал/а темата
  • #1

osogovo

Intern
4 април 2008
8
0
www.im.mk
До скоро слушав на раэни предавања и семинари, како во Македонија нема електронски биэнис, како нема онлајн плаќања, и слично. Па сакав да прашам кое е вашето мислење и видување.

Еве да почнам јас со моето, од македонските биэнис веб страни кои ги имам посетено(эначи не эборувам эа портали эа эабава и вести), најголем дел биле последно обновени со нови информации 2005 -2006, т.е како што биле направени така и останале. Најголем дел од нив се иэработени со Џумла(joomla) или некој TemplateMonster.com темплејт. Не сакам да ме сфатите погрешно, несакам никого да навредам, и јас лично користам Џумла и слични CMS, сакав само да прашам эошто цените эа да се направи една веб страна во Македонија се 150 евра эа 5 страни html, 300 и повеќе эа диманична страна. Со користење на Џумла имате готов сајт эа 2 дена и се наплаќа 300 евра??? TemplateMonster е 50 $ эначи 30 евра а се наплаќа 300 евра. :ua:

Знам дека цената эа иэработка на веб во Европа и Сад е многу поголема, ама эатоа тука е Индиа каде эа $100-300 во превод эа околу 150 евра ќе имате спејсшатл.

Се додека основните темели на Е-билошто се веб страните, а цената според мене е висока нема да има голем напредок во Македонија.

Поэдрав од мене и ѓи очекувам вашите мислења.
 

Kafka

Intern
8 јуни 2007
128
19
Се додека основните темели на Е-билошто се веб страните, а цената според мене е висока нема да има голем напредок во Македонија.

Епа изгледа не некого му текнало да го постави тоа прашање...
ќе бидам малку подолг во моето изнесување на мислење
Еве да почнам јас со моето, од македонските биэнис веб страни кои ги имам посетено(эначи не эборувам эа портали эа эабава и вести), најголем дел биле последно обновени со нови информации 2005 -2006, т.е како што биле направени така и останале
Значи ние како македонци сакаме со многу малку труд да земеме многу. Значи кога би ја споредиле веб страната со некоја продавница тогаш би излегло дека нашиот начин на работа је да се отвори по секоја цена а за снабдување со дополнителни производи не не интересира. Значи ако некој сака веб страна за колку да ја има и да се рече дека има веб страна без притоа да нема план како да ја развива и да ја надополни со информации поарно да не ја отвара зашто во денешното динамичко опкружување не је дозволено да се има последно ажурирање на веб страната од 2006 год.
Најголем дел од нив се иэработени со Џумла(joomla) или некој TemplateMonster.com темплејт. Не сакам да ме сфатите погрешно, несакам никого да навредам, и јас лично користам Џумла и слични CMS, сакав само да прашам эошто цените эа да се направи една веб страна во Македонија се 150 евра эа 5 страни html, 300 и повеќе эа диманична страна. Со користење на Џумла имате готов сајт эа 2 дена и се наплаќа 300 евра??? TemplateMonster е 50 $ эначи 30 евра а се наплаќа 300 евра. :ua:
Ние ги искористуваме предностите што ги нуди незнаењето од страна на нарачателот на веб страната. Доколку нарачателот знае дека се користи слободен софтвер тогаш ја мислам дека се би се променило. Ок је според мене да се наплаќа повеке за веб страна се разбира доколку тоа вклучува дополнителен труд(модификации според барањата на клиентот) отколку најобичното инсталирање на јумла и модифицирање на темллејт кој што е слободен и може да му се смени што сакаш ама ти му додаваш само јазик и ништо друго. Цените ќе паднат кога ќе се развие свест а се дотогаш ситацијата ќе биде каква што је. Заради "исклучителните способности на некои македонски веб дозајнери" кои што бараат повеке одтолку е потребно поисплатливо је да се отвори проектче на фрее-лансер сајт и да го добиеш истото само 3 пати поефтино и побрзо. А убеден сум и дека услугата ќе биде далеку подобра. Во краен случај ќе седнам и ќе го научам тоа што мислам дека ќе ми треба за да го направам веб сајтот па ќе скратам дури и трошоци во финансии.

Се додека основните темели на Е-билошто се веб страните, а цената според мене е висока нема да има голем напредок во Македонија.
Епа реалноста је таа. Добро е што мислиш дека е-нивото на било што е на повисоко рамниште од мојата перцепција од лугето со кои што имам разговарано дека е-бизнис за нив је користње на е-маил. Значи зборот ми је дека фали едукација на целокупната македонска нација а посебно на оние кои што можат да профитираар од имплементација на е-било што во нивниот бизнис заради унапредување на продажба, проширување на поголем маркет сегмент, добивање на нови потрошувачи или едноставно отварање на нов маркетинг, дистрибутивен и информативен канал како и сите други предности што ги нуди е-билошто...

Уште ова да го кажам. Не можам да сфатам како може поголемиот дел од макдедонските фирми да го свакаат присуството на интернет дека је ако имаш банер на некоја од македонските веб страни.... Луге 21 век је технологијата отиде толку напред што банерите полека го губат значењето што го имале. Сега на пример постојат рсс канали кои што дури и небараат присуство на веб страни за да се добие информацијата што се бара.(случајно ми текна сега ова).

Значи заклучокот мој је дека не треба да оставаме ништо само од себе да се реши. Треба сите заедно да почнеме да подучуваме(доколку сме доволно начитани и испраксирани) некои што не знаат или мислат дека знаат а немаат врска за да се подигне е-билошто во Македонија на рамниште на која и да било светска земја. Доколку имаме желба и знаење (убеден сум дека имаме стручњаци во скоро сите области што можат да придонесат за унапредување на е-билошто во Македонија) можеме да смениме многу работи. Постојат луге што имаат идеи кои набрзо ќе прераснат во интересни потикнувачи на е-билошто во Македонија (вклучен сум и ја тука со еден куп идеи и проекти). И без напорна работа нема резултати па затоа зафакајте се луге за работа и не чекајте некој да дојде од странство да ви ги реши проблемите.

Марко
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
511
www.ibiz.mk
mislam deka ne e se vo web dizajnerite

cenata za eden web strana e tolku na kogo mu se sviga neka stavu
na kogo ne ima ede nkup knigi neka se nauci i neka si napravi

pogolem del od platformite na koi gi pravam sajtovite ne se na joomla nego na eden moj CMS koj malku po malku go razvivam

za makedonska firma imav samo eden proekt za web strana
i sto bidna (da ne naveduvam deka stanuva zbor za renomirana firma) dogovor bese 30% go napraviv mu go dadov i on ne mi doplati mu vrtam na telefon on mi iskluci otidov do kancelarija on sekogas e na pat ili takvi finti ne ide taka

lugeto vo sveto plakaat za dobar originalen i funkcionalen sajt

dodeka kaj nas barem pogolemiot del sakaat samo da te zae**t

dodeka toa e taka tesko da ke imame dobar e-biznis
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

osogovo

Intern
4 април 2008
8
0
www.im.mk
Значи кога би ја споредиле веб страната со некоја продавница тогаш би излегло дека нашиот начин на работа је да се отвори по секоја цена а за снабдување со дополнителни производи не не интересира. Значи ако некој сака веб страна за колку да ја има и да се рече дека има веб страна без притоа да нема план како да ја развива и да ја надополни со информации поарно да не ја отвара
Од гледна точка на некој наш директор, со добивањето на веб страна, добива дополнителен трошок, а нема директен приход од неа, и эатоа не ги обновуваат содржините бидејќи тоа е нов трошок, а приходот повторно иэостанува. Значи доколку некој му демонстрира како тој би эаработувал од таа веб страна, тој ќе ја обновува и одржува. Кај нас како што гледам битно им е само да ја направат веб страната и чао пријатно, додека цел свет прави пари од пост продажни услуги и одржување.
mislam deka ne e se vo web dizajnerite

cenata za eden web strana e tolku na kogo mu se sviga neka stavu
na kogo ne ima ede nkup knigi neka se nauci i neka si napravi
Се согласувам дека не е се во веб диэајн компаниите но од нив се почнува. Се додека цените се високи нема да има многу нови биэнис веб страни. Се додека веб страната во очите на директорите е само голем трошок т.е користа од неа е многу мала, нема голем напредок. И се до дека има само веб диэајн компании а нема компании од областа на интернет маркетинг, оптимиэација эа пребарувачи, интернет консултации нема многу надеж. Во превод имаме кафе ама немаме шеќер.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,048
Мислења
860,898
Членови
29,909
Најнов член
Klosus
На врв Дно